ד

ד״ר רוית ינקו

מומחית לכירורגיה פלסטית ואסתטית

הנחושת 10, ת"א, קומה 4 · 03-6952499
 • מומחית לניתוחים אסתטיים: פנים, חזה וגוף
 • מומחית לניתוחי מיקרוכירורגיה משחזרת
 • רופאה בכירה במחלקה לכירורגיה פלסטית באיכילוב
ד
קבעו פגישה עם ד"ר רוית ינקו

ד״ר רוית ינקו מומחית בכירורגיה פלסטית ואסתטית, ניתוחי מיקרוכירורגיה משחזרת וניתוחי מוהס לגידולים עוריים.

ד״ר ינקו מאמינה בכל ליבה כי כל מטופלת צריכה התייחסות רצינית וכוללת לאספקטים האסתטיים והרפואיים כאחד.

כל הפרוצדורות והניתוחים שהיא עושה הם מתוך אינטגרציה של התובנות הרפואיות והאסתטיות ומהכרות עמוקה עם התכונות של הרקמות והאנטומיה בניתוחי הפנים והגוף. ניסיון זה נצבר מתוך ניסיונה הרב בניתוחים המסובכים ביותר שקיימים בכירורגיה הפלסטית, אשר יש שיכנו אותם ״קסמים״ או ״מדע בדיוני״.  

ד"ר ינקו מקבלת את מטופלי "ספוט קליניק" באווירה נעימה ואינטימית ושואפת להשגת תוצאות בסגנון טבעי ומעודן. היא מתייחסת למקצוע כעבודת אמנות וממשילה את עבודתה כ "פיסול בעור החי".

תחומי התמחות

ד״ר ינקו עוסקת בניתוחים אסתטים ופלסטים:

 • ניתוחי פנים
 • ניתוחי עפעפיים: תחתונות ו/או עליונות
 • ניתוחי אף
 • ניתוחי חזה
 • ניתוחי עיצוב הגוף

בנוסף לד״ר ינקו יש ניסיון רב באסתטיקה מרפאתית הכוללת:

 • טיפול בחומצה היאלורונית
 • דיספורט
 • בוטוקס
 • חוטים להרמה

השכלה והשתלמויות

דר' ינקו היא בוגרת ביה"ס לרפואה של האוניברסיטה העברית בירושלים, התמחתה בכירורגיה כללית במרכז הרפואי שיבא, תל-השומר ובכירורגיה פלסטית במחלקה לכירורגיה פלסטית, אסתטית וכף יד בהדסה עין כרם.

לאחר סוף ההתמחות שהתה שנתיים בארה״ב, לצורך התמחות על בניתוחי מוהס, השתלמות באוקולופלסטיקה והתמחות על במרכז הבינלאומי לסרטן MD Anderson  בניתוחים למיקרוכירורגיה משחזרת.

בשמונה שנים האחרונות ד״ר ינקו עובדת כרופאה בכירה במשרה מלאה במחלקה לכירורגיה פלסטית באיכילוב. שם היא עוסקת בשחזורים מיקרוכירורגיים לניתוחי ראש צוואר אא״ג, מנהלת את השירות לשחזורי גפיים ונוירוכירורגיה, ואת ניתוחי מוהס -פלסטיקה.

איגודים מקצועיים

ד״ר ינקו חברה באיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ובחברות למיקרוכירורגיה וניתוחי מוהס.

היא חברה בוועדה המדעית של הכנס השנתי של האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית השנה ובוועד המארגן את הכנס הבינלאומי ״פלסטיקה בים האדום״ שיתקיים באילת 2019.

היא מדריכה סטודנטים, מתמחים ומומחים צעירים, ועוסקת במחקר קליני.

הגדלת חזה

ניתוח הגדלת חזה

בין אם נולדת עם חזה קטן או שהחזה התרוקן לאחר הריונות ולידות, עברת ירידה קיצונית במשקל ובין אם את סובלת מאסימטריה מולדת, אחת הדרכים לשינוי המצב תהיה באמצעות ניתוח להגדלת חזה. ניתוח הגדלת חזה מומלץ לעבור רק ל אחר שמגיעים לבגרות גופנית והחזה סיים להתפתח, כלומר מקובל לבצעו לאחר גיל 17-18, גיל הבגרות החוקית. מקרים יוצאי דופן הינם אסימטריה קיצונית בין השדיים.

בפגישת הייעוץ שאני מקיימת לפני הניתוח, אני מקפידה להחשיב את רצונותיה של המטופלת בתוך מכלול עובדות נוספות הכוללות את מבנה השדיים ובית החזה, כמות רקמת השד, מיקום והיקף הפיטמה והעטרה. המראה הסופי של השדיים לאחר הניתוח מושפע ממבנה הגוף והשד עצמו, מצורת השתל שהוחדר, ממיקומו של השתל (מעל או מתחת לשריר) וכמובן מגודלו.

כל האופציות של סוגי השתלים, הצורות והגדלים השונים מועלות ונידונות בפירוט במעמד הייעוץ הראשוני.
יש מקרים בהם יוחלט להשתמש לצורך ההגדלה בשומן או רקמה עצמית – אלו מתאימים לאינדיקציות ספציפיות.

הכנות לקראת ניתוח הגדלת חזה

לקראת הניתוח, מטופלות בריאות, מתבקשות להכין בדיקות דם רוטיניות.
נשים מעל גיל 45, בעלות היסטוריה רפואית או מעשנות, מתבקשות לבצע בדיקת א.ק.ג וצילום חזה.
נשים בנות 45 ומעלה חייבות לעבור בדיקת ממוגרפיה. בנשים צעירות יותר לרוב אסתפק בבדיקת אולטרהסאונד.

כל הבדיקות ניתנות לביצוע בקופת החולים בהפניית רופא המשפחה.

לקראת הניתוח תתבקשי להצטייד בחזיית ספורט במידה המתאימה, הנרכסת מקדימה. כמו כן תצוידי מבעוד מועד במרשמים לטיפול אנטיביוטי ונוגדי כאב.

כיצד מתבצע ניתוח הגדלת חזה

ניתוח הגדלת חזה נמשך כשעה עד שעה וחצי ואת הניתוח מבצעים תחת הרדמה כללית. לחדר הניתוח יש להגיע בצום כשעה לפני מועד הניתוח. לאחר ההרדמה – הניתוח מתחיל.

באמצעות חתך עורי קטן באורך 4 ס"מ המבוצע באזור הבלתי גלוי של קפל השד (בין השד לקיר הבטן), מחדירים את השתל לכיס שמותאם בדיוק לגודל השתל ואשר נקבע מראש בזמן הסימונים שלפני הניתוח. מיקום השתל יכול להיות מתחת לשד או עמוק יותר בכיס מתחת לשריר החזה – כפי שנקבע בייעוץ.

במרבית המקרים, משתמשים בשתלי סיליקון באיכות גבוהה, בטכניקה סטרילית, ומוודאים כי התוצאה היא סימטרית ואסתטית ומתאימה לרצונות שהובעו ביעוץ. החתך נסגר ראשונית, בתפרים נסתרים ונספגים מעצמם ונחבש בפלסטר עדין שמאפשר מקלחת כבר מהיום השני לאחר הניתוח. אין צורך במשחה או בהחלפה של החבישות.

כיום, לא נהוג לחבוש את השדיים לאחר הניתוח, אולם המטופלת מתבקשת ללבוש חזייה תומכת ללא ברזלים במשך שישה שבועות. את החזייה ניתן להסיר את החזיה לצורך מקלחת, כבר ביום השני לאחר הניתוח. אחרי הניתוח, נחים קצת, מתאוששים, שותים ואוכלים קצת, מוודאים שאין נפיחות יוצאת דופן או כאבים ולרוב, משתחררים הביתה כבר ביום הניתוח.

סוגי השתלים בהם משתמשים בניתוחי הגדלת חזה

קיימים סוגים רבים של שתלים. הם שונים זה מזה בסוג המעטפת והחספוס, ברכותם, במשקל, במבנה השתל – פחוס או מוגבה ויש גם שתל בעל צורה אסימטרית – אגסית. את הדוגמאות לסוגים השונים ואת הבחירה הסופית המותאמת להעדפות שלך, מקבלים במהלך הייעוץ עם הרופא.

למה לצפות בימים שלאחר ניתוח הגדלת חזה

ההרגשה של המטופלת ביום שלמחרת הניתוח הינה עייפות וכאב מקומי שיימשך מספר ימים. ברוב המקרים תרופות נוגדות כאב ידועות כמו אקמול, נורופן או אופטלגין יספיקו על מנת לתת מענה לסוג כאב זה. בשום אופן אין המלצה או צורך להישאר במיטה – להפך חשוב לקום, להסתובב, לנשום עמוק ו"להתניע"- ולכן גם חשוב כל כך לקחת נוגדי כאב בימים שלאחר הניתוח ולא "להתאפק". חשוב לי לציין, כי לא מתמכרים לתרופות נוגדות כאב וכי נזק שנגרם מחוסר תזוזה הוא גדול יותר מאשר זה של נטילת התרופות.

לרוב ניתנת חופשת מחלה למשך שבועיים ימים, במהלכם עוצמת הכאב הולכת ופוחתת וניתן לעשות יותר דברים ובקלות רבה יותר.לנהיגה ניתן לחזור לאחר כשבוע, כשהכאב פוחת בזמן תנועות חדות. חשוב מאד למקם את רצועת החגורה כך שלא תלחץ על החזה בתקופה הראשונה.ספורט אינטנסיבי (ריצה, זומבה, יוגה) ו/או כניסה למי ים או בריכה אפשריים כ- 6 שבועות ממועד הניתוח, כדי להקטין את הסיכון לזיהום.

סיבוכים אפשריים:

סיבוכים אפשריים לכל הניתוחים ויש את אלה הייחודיים להגדלת חזה בעזרת שתל. הסיבוכים ככלל קורים באחוזים נמוכים מאד, (אחרת לא היינו מבצעים את הניתוח !) אבל כדאי להכיר אותם מראש ולדעת מהן נורות האזהרה.

 • זיהום
  כל החדרה של גוף זר מלווה בסיכון מוגבר לזיהום –גם בהגדלת חזה עם שתלי סיליקון.
  במהלך הניתוח אני מקפידה לנקוט בכל אמצעי הזהירות לשמירה על הסטריליות וכן מקפידה לצייד את המטופלת באנטיביוטיקה מניעתית. עם זאת, באחוזים בודדים, עלול להתפתח זיהום סביב השתל.המשמעות של זיהום שכזה יכולה לדרוש טיפול אנטיביוטי דרך הפה ועד צורך באשפוז ומתן אנטיביוטיקה דרך הוריד. יש מקרים נדירים של צורך בהוצאת השתלים. אם בימים לאחר הניתוח, מופיע חום מעל 38.5, קיימת החמרה פתאומית בכאבים, מופיעה נפיחות חדשה או הפרשות חד צדדיות – יש ליצור עימי קשר מיידי.
 • דימום
  נפיחות חד צדדית פתאומית, החמרה בכאבים והופעה של שטף דם חדש, בעקר באזור התחתון של השד , בימים שלאחר הניתוח, יכולים להיות סימן לשטף דם, המטומה בשפה מקצועית, המצטברת בכיס בו מצוי השתל.בחלק גדול מהמקרים, דימום קטן ייעצר וייספג מעצמו לאט. לעיתים רחוקות, יש לעצור את הדימום.זאת הסיבה העיקרית לחשיבות המנוחה בימים שלאחר הניתוח. יש להימנע מפעילות גופנית ו/או מחבלה ישירה באזור החזה, שכן אלו עלולים להיות גורמים לשטף הדם.
 • פעירת תפרים
  כאשר מוכנס שתל גדול מאד לכיס מאד קטן, בעיקר בנשים מעשנות או במצבים של נטילת תרופות מסוימות, החלמת החתך הניתוחי עלולה להיות בעייתית.זאת הסיבה כי ביעוץ הטרום ניתוחי, המעשנות מתבקשות להפסיק עישון לפחות שבועיים לפני הניתוח. בנוסף, חשוב לבחור שתל אשר לא יצור מתח על התפרים ויגרום לפרימתם.הסיבוך של החלמת חתך בעייתית הינו נדיר מאד אבל יש להתייחס אליו בכובד ראש שכן הוא עלול להיות סממן לבעיה אחרת (כמו הצטברות נוזלים סביב השתל או תחילת זיהום).בכל מקרה בו מופיעה הפרשה חדשה רבה על הפלסטרים, יש ליצור קשר מיידי ולהגיע לבדיקה.
 • צלקת
  צלקת בפני עצמה אינה סיבוך כי הרי כל חתך עורי מותיר צלקת.למרות זאת, אנו המנתחים בוחרים לעשות את החתך במקום שיהיה מוסתר ביותר מהעין גם ללא בגדים.כמו כן, חשוב לדעת כי לצלקת יש מספר שלבים עד להבשלתה ולרוב חולפים מספר חודשים עד שמגיעים למראה היציב והסופי של הצלקת.מי שפיתחה בעבר צלקות בולטות, או נשים בעלות עור כהה- רצוי להתייעץ בנושא הצלקות עם המנתח כדי לקבל הנחייה להתחיל בטיפול מוקדם שיכול להפחית את התופעה, בעזרת יריעות סיליקון נצמדות המעדנות את הצלקת.
 • דליפה
  דליפת שתל היא אירוע נדיר, בייחוד אם נעשה שימוש בשתלים המודרניים.חשוב לציין כי גם אם אירעה דליפה, לא מדובר באובדן נפח מיידי.חלק מהמנתחים ממליצים להחליף שתלי סיליקון כל 10-15 שנים, אולם מאחר והשתלים של היום בעלי איכות גבוהה ואינם בעלי תאריך תפוגה, ברוב המקרים אין צורך בכך.עם זאת, במשך השנים, מסיבות כאלה ואחרות (חשד לדלף, היווצרות התקשות מסביב לשתל, שינוי במבנה השד), כ-50% מהנשים שעברו הגדלת חזה, יחליפו את השתלים ב 10 השנים שלאחר הניתוח המקורי.במידה וחל שינוי חד צדדי וחדש במראה השד או התגלה חשש לקרע בבדיקת ממוגרפיה או אולטרהסאונד – חשוב להגיע לבדיקת הרופא המנתח ולקבלת החלטה באשר להמשך הבירור וההתנהלות הנדרשת.
 • צניחה
  כמעט תמיד מתרחשת ירידה מסויימת בגובה השדיים לאחר הניתוח. לרוב מדובר בירידה אסתטית ורצויה כדי לקבל מראה שד אגסי וטבעי.מטופלות אשר בחרו בשתלים גדולים, או נשים עם רקמות חלשות הנוטות להימתח, עשויות לסבול מצניחת שדיים משמעותית יותר. במצבים כמו אלו, ניתן לשקול תיקון באמצעות ניתוח להרמת חזה, החלפה לשתלים קטנים יותר או שימוש בשתלים קלים.
 • הפרעה בתחושה
  לא מעט נשים שעברו ניתוח הגדלת חזה מתלוננות על שינוי בתחושה בשדיים, בייחוד באזור הפטמות או בחתכים שדרכם הוכנסו השתלים.מנעד השינוי בתחושה נע בין רגישות יתר לאבדן תחושה.על פי רוב מדובר בתופעה החולפת מאליה בתוך מספר חודשים והתחושות חוזרות למצב הטרום ניתוחי.במקרים נדירים התחושות חוזרות רק כעבור שנה ואף יותר.
 • התקשות
  הסיבוך הנפוץ ביותר כתוצאה מניתוח הגדלת חזה הוא התכווצות או התקשות של מעטפת השד, אך במרבית המקרים אין לו כל משמעות קלינית והוא אינו דורש טיפול. במקרים אלו, הגוף יוצר מעטפת סביב השתל העשויה להתעבות, להתקשות או להתכווץ. כתוצאה מתהליך זה, נוצרת התקשות ותחושת אי נעימות בשד.תופעה זו עשויה להופיע זמן קצר לאחר הניתוח ובמקרים אחרים חודשים רבים לאחר מכן.במידת התקשות חמורה יתכן ותידרש התערבות כירורגית, במהלכה יוצאו השתלים, יורחבו הכיסים ולבסוף יוחזרו השתלים למקומם.קיימים סיבוכים נוספים ונדירים יותר בהם נדון בפגישת הייעוץ ורובם ככולם מפורטים בטופס ההסכמה לניתוח. כמובן שאם עולות חששות או שאלות ספציפיות, ניתן להעלותם כדי לקבל מענה מלא ורלבנטי.ככלל, בכל מקרה של סיבוך או הופעת כאבים, רגישות יוצאת דופן, נפיחות, פצעים, דלקת, קשיי נשימה, חום או שינוי חריג בגודל או בצורת השדיים, יש לפנות מיידית לרופא המנתח.

האם קיימות הגבלות לאחר ניתוח הגדלת חזה

למשך 6 שבועות לאחר הניתוח, על המטופלת ללבוש חזית ספורט תומכת.
בשבועות הראשונים לאחר הניתוח מומלץ להימנע מפעילות שמובילה לטלטול קיצוני של השדיים כגון: ריצה ממושכת או קפיצות וכן הרמת ידיים במהלך פעילות גופנית. בדרך כלל תקבל המטופלת אנטיביוטיקה למשך מספר ימים מתוך מטרה למנוע התפתחות אפשרית של זיהומים.

ימים ספורים לאחר הניתוח ניתן לשוב לפעילויות שגרתיות אך במקרים של עבודה המצריכה פעילות פיזית, חשוב להמתין כשבועיים עד לחזרה לעבודה. על סמך כל המחקרים העולמיים העדכניים, שתלי הסיליקון אינם מהווים סיבה להתפתחות סרטן שד. עם זאת ישנים מצבים נדירים ביותר, שהסיליקון עשוי לגרום לתחלואה, כגון הגדלת בלוטות לימפה אזוריות בשל נדידת סיליקון, תחושה של עייפות כרונית או הצטברות נוזלים סביב השתל.

חשוב להדגיש ששתלים עשויים להקשות לעיתים על ביצוע בדיקת ממוגרפיה ולכן יש ליידע את המכון והבודק אודות הימצאותם של שתלי הסיליקון טרום הבדיקה בכדי להתאים את הבדיקה למצב זה. במידה ולמרות מאמצי הבודק נותרו שטחים בלתי מכוסים בבדיקה, ניתן להתגבר על הבעיה באמצעות בדיקת MRI או אולטרסאונד שדיים, בהן השתלים אינם מהווים בעיה.

הרמת שדיים

בין אם צניחת השדיים בשל הריונות ולידות, הנקות ממושכות, שינויים קיצוניים במשקל או שדיים גדולים – ניתוח הרמת חזה נועד להשיב לשד מראה צעיר, זקוף ומלא במקומות הנכונים.
אם אינך בטוחה כי החזה נפול ומצדיק ניתוח הרמת חזה, ביכולתך לבחון את מיקומה של הפטמה ביחס לקפל התת שדי (הכפל התחתון בו מתחבר השד לקיר בית החזה). הפטמה והעטרה אמורות להיות ממוקמות בגובה הקפל התת שדי או למעלה ממנו. ניתוח הרמת חזה ישפר מיקום נמוך מזה שתואר.
כדאי לבצעו לאחר הגעה למשקל יעד יציב למשך כחצי שנה לפחות, ולעיתים גם לאחר השלמת תוכניות הילודה וההנקה, כיוון שמראה השד עשוי לשוב ולהשתנות.
כמובן שאם כבר קורה שנכנסת להריון אז מזל טוב – ובהצלחה…

פגישת הייעוץ איתי נועדה לאומדן והערכה של מבנה השד, מיקום הפטמות, איכות העור והרקמות התומכות והטכניקה המתאימה לביצוע הניתוח. באותה פגישה ניתן גם לדון האם נפח השד הנוכחי הוא מספק ולכן נדרש רק ארגון מחדש של מבנה השד או שמא קיים צורך בתוספת נפח בחלקו העליון של השד (בעזרת שתל סיליקון או בעזרת הזרקה של שומן עצמי).
כמו כן, במהלך פגישת הייעוץ נבצע תיאום ציפיות, נשוחח על תהליך ההחלמה והסיכונים הפוטנציאליים.

הכנות לקראת ניתוח הרמת חזה

 • לקראת הניתוח, מטופלות בריאות, מתבקשות להכין בדיקות דם רוטיניות.
 • נשים מעל גיל 45, בעלות היסטוריה רפואית או מעשנות, מתבקשות לבצע גם א.ק.ג וצילום חזה.
 • נשים בנות 45 ומעלה צריכות לעבור בדיקת ממוגרפיה. לנשים צעירות יותר לרוב מספיקה בדיקת אולטרה סאונד.
 • יש להפסיק לעשן לפחות שבועיים לפני הניתוח, ולפחות חודש לאחריו, בכדי להקטין את הסיכוי לסיבוכי החלמת התפרים ואת הסיכונים של ניתוח בהרדמה כללית.
 • יש להפסיק ליטול תרופות לדילול דם כמו קומדין ואספירין,על פי הנחיות הרופא. יש לדווח לרופא בגין כל נטילה של תרופה אחרת או ויטמינים, כדי לקבל הנחייה כיצד לנהוג.
 • אין לעבור את הניתוח בזמן מחלה – במקרה של ספק, מומלץ להתייעץ עם הצוות הרפואי כבר בהתפתחות ראשונית של התסמינים ומוקדם ככל האפשר לפני הניתוח.
 • יש להגיע לניתוח לאחר צום של שמונה שעות

לקראת ניתוח תתבקשי להצטייד בחזיית ספורט תומכת במידה המתאימה, הנרכסת מקדימה. כמו כן תצוידי מבעוד מועד במרשמים לטיפול אנטיביוטי, בנוגדי כאב, ובכל ההנחיות הטכניות הנדרשות לפני הניתוח, כמו לאן להגיע, באיזו שעה, וכמה שעות צום נדרשות.

מהלך הניתוח

ניתוח הרמת חזה אורך בין שעה וחצי לשלוש שעות כתלות בשיטה הניתוחית ובמידה וקיים צורך להוספת שתל או שאיבת שומן.
הניתוח מבוצע תחת הרדמה כללית, כאשר את כל ההנחיות לקראת ההרדמה תקבלי כשבוע לפני הניתוח.
נשים בריאות אינן זקוקות לבדיקת המרדים מספר ימים מראש והן ייבדקו על ידו ביום הניתוח עצמו.
כמו כן, ביום הניתוח ניפגש לצורך סימון ושירטוט התוכנית הניתוחית על גבי הגוף, תוך כדי מדידות קפדניות.

הניתוח יחל לאחר ההרדמה ויבוצעו במהלכו 3 דברים עיקריים:

 • מיקום מחודש של הפיטמה והעטרה על פי השרטוטים המדויקים שנלקחו במהלך המדידות טרום הניתוח
 • עיצוב מחדש של השד – לצורה מעוגלת ומוגבהת יותר
 • הסרת העור העודף

במרבית המקרים יבוצעו חתכים:

 • סביב העטרה (במעבר בין העור הבהיר לעור עם גוון חום-ורדרד סביב הפיטמה)
 • חתך אנכי
 • לעיתים יתווסף חתך בצורתT החבוי בקפל התת שדי.

חשוב לציין כי הפטמה והעטרה אמנם מנוידות למיקום גבוה יותר, אולם במרבית הניתוחים, הן נותרות מחוברות לרקמת השד העמוקה כדי לא לנתק את אספקת הדם והעיצבוב.
החתכים נסגרים ראשונית, בתפרים נסתרים ונספגים מעצמם ונחבשים בפלסטר עדין שמאפשר מקלחת כבר מהיום השני לאחר הניתוח. אין צורך במשחה או בהחלפת החבישות.
לא נהוג לחבוש את השדיים לאחר הניתוח אולם המטופלת מתבקשת ללבוש חזייה תומכת ללא ברזלים במשך שישה שבועות.
כאמור, את החזייה ניתן להסיר לצורך מקלחת, כבר ביום השני לאחר הניתוח…
אחרי הניתוח, נחים קצת, מתאוששים, שותים ואוכלים, מוודאים שאין נפיחות ואין כאבים ולרוב משתחררים הביתה כבר באותו היום.

שילוב ניתוחים: הרמת חזה עם הגדלה

עבור נשים בעלות חזה שהתרוקן ניתוח ההרמה לבדו לא בהכרח יקנה מראה מלא ועומד. אם את מרוצה מגודל השדיים שלך כאשר את לובשת חזייה ללא ריפוד, אזי רוב הסיכויים שאין צורך בתוספת נפח. במידה ואינך מרוצה- כדאי לשקול תוספת נפח בעזרת שתלי סילקון או בעזרת הזרקה של שומן עצמי.

לרוב כאשר מוסיפים שתלים בהרמה, מוסיפים שתלים בנפחים נמוכים מאלה המקובלים בהגדלה רגילה:
ראשית, מאחר ומראש קיים נפח לשד והסיליקון מהווה תוספת בלבד.
שנית כיוון שהוספה של שתל גדול בהגדרתו סותר את מטרות הניתוח, שהרי נפח גדול יגרום לתוספת כובד, מתיחה של העור והרקמות ולצניחה מחודשת של השד (כשמטרת הניתוח הייתה הרמה!).
כמו כן, שתלים גדולים לוחצים מבפנים על העור ששאפנו להדק- כך שהסיכון שהתפרים יפקעו ויפתחו ותיגרם הפרעה בריפוי הפצע- תלך ותעלה.
מידע נוסף על שימוש בשתלי הסיליקון ניתן לקרוא בכתבה על הגדלת חזה.

אופציה נוספת בעיקר כאשר אנו מעוניינים בתוספת נפח קטנה היא השימוש בשומן עצמי. בזמן הניתוח נשאב שומן בתהליך דומה לשאיבת שומן רגילה, או לעיתים בסיוע מכונת שאיבה מיוחדת המפרידה את השומן לכדוריות בגודל מתאים להשתלה. על האזור ממנו שואבים את השומן מחליטים עוד בזמן הייעוץ הטרום ניתוחי, כאשר נפח השומן שניתן להזריק הוא מוגבל לכ 150 מ״ל לכל שד. לאחר שפוחתת הנפיחות, נותר בשד כ-50-70% מנפח השומן שהוזרק מלכתחילה.
היתרון בשיטה הינו הזרקת שומן עצמי ללא החדרת גוף זר על כל המשתמע מכך.
החיסרון הוא בהחדרת נפחים קטנים, אשר לעיתים מחייבים חזרה על ההליך של שאיבה והזרקה מספר פעמים עד להגעת נפח משביע רצון. כמו כן, חשוב לזכור כי גם שתלי השומן העצמי "מתנהגים" כמו כל שומן אחר בגוף ופוחתים במקרים של הרזייה.

למה לצפות בימים שלאחר ניתוח הרמת חזה

בימים הראשונים שלאחר הניתוח המטופלת עשויה לחוש כאבים מקומיים, עליהם ניתן להתגבר באמצעות משככי כאבים קלים, כגון אופטלגין ואקמול.
מניסיוני, רוב המנותחות מופתעות עד כמה מעט כאב הן חשות .
בשום אופן אין המלצה או צורך להישאר במיטה, נהפוך הוא. חשוב לקום, להסתובב, לנוע, להתניע ולנשום עמוק. זאת הסיבה בגינה מומלץ לקחת נוגדי כאב בימים שלאחר הניתוח ולא "להתאפק". תרופות נוגדות כאב אינן ממכרות והנזק מחוסר תזוזה הוא גדול יותר.
לרוב חופשת מחלה ניתנת למשך שבועיים ימים. במהלכם עוצמת הכאב הולכת ופוחתת וניתן לעשות יותר דברים בקלות רבה יותר.
כאמור, חבוש קו התפרים בפלסטר עדין עימו ניתן להתקלח.
הביקורת הראשונה ברוב המקרים תתקיים כעבור 10 ימים עד שבועיים.
במידה ועד אז הפלסטרים לא נפלו – נחליף אותם.
לרוב בשלב זה קו התפרים מחלים ואינו רגיש יותר.
ניתן לחזור לנהיגה אחרי כשבועיים, כשהכאב פוחת גם בתנועות חדות, ויש למקם את רצועת החגורה כך שלא תלחץ על החזה בתקופה הראשונה.
ספורט ממש (ריצה, זומבה, יוגה), וכניסה למי ים או בריכה אפשריים כ- 6 שבועות ממועד הניתוח, כדי להקטין את הסיכון לזיהום.
אמנם ניתן להתרשם מהמראה החדש של השדיים כבר לאחר הניתוח, אך הצורה הסופית תתקבל רק לאחר כשלושה חודשים, ויתכנו שינויים קלים אפילו עד שנה לאחר מכן.

סיבוכים אפשריים לאחר הניתוח

קיימים סיבוכים האפשריים בכל ניתוח שהוא ויש את אלו הייחודיים לניתוח הרמת חזה. הסיבוכים ככלל קורים באחוזים נמוכים מאד (אחרת לא היינו מבצעים את הניתוח! ), אולם מחובתנו להיות מודעים לקיומם ולהיות ערים לנורות האזהרה.

 • זיהום – עלית חום, נפיחות, אודם מקומי והחמרה בכאבים עלולים להעיד על התפתחות זיהום. במקרה זה יש ליצור קשר מידית איתי או עם צוות המרפאה בכדי לקבל הנחיות להמשך הטיפול
 • דימום – נפיחות חד צדדית פתאומית, החמרה בכאבים והופעה של שטף דם חדש, יכולים להיות סימן לשטף דם (המטומה בשפה מקצועית). בחלק גדול מהמקרים מעט דימום ייעצר ספונטנית וייספג בכוחות עצמו. לעיתים רחוקות, דורש הדבר התערבות רפואית. כדי להימנע מכך חשובה המנוחה בימים שלאחר הניתוח, ההימנעות מפעילות גופנית ושמירה מפני חבלה ישירה לאזור בית החזה.
 • פעירת תפרים – הרמת חזה ובעיקר במקרים של שילוב הרמת חזה עם הגדלה אנו מבצעים שתי פעולות מנוגדות: מחד מקטינים את המעטפת העורית ומאידך מגדילים את הנפח. כמובן שהמטרה שמירה על מידות נכונות אולם, למרות זאת, ייתכן שנפיחות, זיהום או שטף דם פנימי (אפילו קטן) יעלו את הנפח של השד בצורה לא צפויה כך שעלול להיגרר מתח גבוה על קו התפרים ובעקבותיו פעירה שלהם. ברוב המקרים, הדבר יתרחש על פני אזור קטן וייאלץ סגירה משנית במספר תפרים נוספים. אולם, חשוב להכיר את האזורים "המועדים לפורענות" והם הצמתים של מפגש קווי התפרים: בין עיגול הפיטמה/עטרה למקטע החתך היורד ובין המקטע היורד לחתך בקו התת שדי.
 • צלקת – ברוב המקרים הצלקות מתבהרות והופכות להיות כמעט בלתי נראות, אולם ישנם מקרים בהן מתפתחות צלקות בולטות או רחבות אותן קשה לחזות מראש והן תלויות בסוג העור של המטופלת. העישון מאט את תהליך ההחלמה של הצלקות.
  באם מתחילה להתפתח צלקת בולטת יש לשוב לבדיקתי ולקבל הנחיות מדויקות כיצד לנהוג.

אלה הם הסיבוכים האופניים לניתוחי הרמה או הרמה עם שתל :

 • רגישות יתר או אבדן תחושה בפיטמה. בחלק מהמקרים התחושה שבה מספר חודשים לאחר הניתוח ולעיתים נדירות היא אובדת לחלוטין.
 • פגיעה ביכולת ההנקה. בחלק מהשיטות הניתוחיות הפיטמה אינה מנותקת מצינוריות החלב. הנושא כמובן ידון במהלך הייעוץ לקראת ניתוח והשיטה הניתוחית תבחר כדי להתאימה לרצונך. עם זאת לא תמיד ניתן להבטיח כי ניתן יהיה להניק לאחר הניתוח. כמו כן, יש להבין כי חלק מהסיבות לשינוי במראה החזה נובעות מהשינויים בעת ההנקה ובעיקר לאחר הפסקתה. אי לכך, יש לשקול לדחות את הניתוח לאחר סיום תוכניות הילודה, או להשלים עם הפגיעה האפשרית בהנקה למרות הערך המוכח שלה.
 • התפתחות נמק בעטרה / בפיטמה (או בשתיהן). סיבוך מאד נדיר בהופעתו. מאפיין יותר מעשנות כבדות, נשים בעלות חזה גדול , או אם נוצר לחץ מוגבר באופן קיצוני על הפיטמה (שתלים מאד גדולים ברקמה מאד דקה). עלולים להיות מצבי ביניים, בהם נגרם מעין שטף דם בפיטמה שלאחריו היא מתקלפת וחוזרת לעצמה. אם נגרם נמק מלא של הפיטמה יתכן שיש לבצע שחזור של הפיטמה עטרה.

כל אחת מהתופעות הבאות לאחר הניתוח מחייבת פנייה מיידית לרופא המנתח: כאבים חריגים בעיקר חד צדדים ובעיקר לאחר שכבר חל שיפור בהרגשה, נפיחות יוצאת דופן וחד צדדית , חום מעל 38 מעלות, דימום והפרשות.
אם מבוצע ניתוח המשלב הרמה עם החדרת שתלים, יתכנו סיבוכים הקשורים לשתלים עצמם. בכדי לקרוא על כך, כדאי לפנות לקטגוריה ״הגדלת חזה עם שתלים״ באתר זה.

האם קיימות הגבלות לאחר ניתוח להרמת חזה

לרוב המטופלת משוחררת לביתה כבר ביום הניתוח כשהיא חבושה בפלסטרים על אזורי התפרים (אותם ניתן להרטיב במקלחת החל מ- 24 עד 48 שעות לאחר הניתוח) וחזית ספורט תומכת הנרכסת מלפנים, אותה רוכשים עוד טרום הניתוח.
בשבועות הראשונים שלאחר הניתוח יש להקפיד:

 • להימנע מעישון לפחות למשך חודש ימים נוסף מיום הניתוח (העישון מכווץ כלי דם ומאט את תהליך ההחלמה)
 • יש להימנע מהרמת משאות כבדים לגובה כדי למנוע את מתיחת העור והתפרים
 • להימנע מחשיפת השדיים לשמש
 • להימנע מהפעלת לחץ על השדיים, משינה על הבטן או קיום פעילות מינית הכרוכה במגע עם השדיים כחודש לאחר הניתוח.
 • במשך 6 שבועות לאחר הניתוח יש ללבוש חזיית ספורט גם במהלך שנת הלילה
 • על פי רוב ניתן לחזור בהדרגה לפעילות שגרתית כבר למחרת הניתוח, אך חשוב להימנע ממאמץ פיסי במשך 6 שבועות באם הדבר מערב טלטול השדיים- כמו בפעילות המצריכה קפיצות או ריצה
 • נהיגה אפשרית כאשר הכאבים הם בשליטה מוחלטת גם בהפעלת תנועות פתאומיות וחדות. את חגורת הבטיחות מומלץ למקם כך שאינה לוחצת על השדיים.
 • לעבודה ניתן לחזור כשבועיים לאחר הניתוח – פרק הזמן שלאחריו על פי רוב חולפים הכאבים,

מתיחת פנים

עם הגיל סיבי הקולגן והאלסטין הולכים ומתמעטים ואיכותם יורדת. כתוצאה מכך עור הפנים שלנו נעשה דק, רפוי וחסר גמישות. צניחת הרקמות לצד הדלדלות מאגרי השומן התת עורי והיווצרות עודפי העור הן תוצאה של שינויים מבניים מורכבים שמתרחשים בעור הפנים וברקמות העמוקות ככל שאנו מתבגרים:

 • עודפי עור מתבססים בקדמת האוזן, מתחת לקו הלסת ובצוואר
 • התרופפות הרצועות התומכות המקבעות את העור לרקמות התת עוריות מובילות לצניחת רקמות הפנים כלפי מטה ולעבר מרכז הפנים, ולהופעת קפלי עור בין האף לפה ובין הפה לסנטר
 • השומן התת עורי מתדלדל וצונח ובכך מוביל לאובדן נפח באיזור עצמות הלחיים וליצירת מראה פנים מוארך ומלבני המאפיין פנים מבוגרות

ניתוח מתיחת פנים נועד לתת מענה להיחלשות של רקמות הפנים והצוואר, ולעודפי עור.

בהתאם לאזורים בהם הרפיון בולט ביותר ניתן לבחור בניתוח למתיחת פנים, מיני מתיחת פנים או במתיחת צוואר.

סוגי ניתוחים למתיחת פנים

ישנם מספר ניתוחים בקבוצת מתיחת הפנים, כל אחד מהם הוא למעשה הרחבה או מענה ממוקד לאזורים בהם נידרש עיקר השיפור.

מתיחת פנים מלאה

מתיחת פנים מלאה מתיחסת הן לצניחה באזור קו הלסת והן למראה של צוואר מדולדל עם עודפי עור ו״גידים״.  קוי החתך חבויים בקו השיער, בקפלים שבקדמת האוזן, ומתעקלים אל מאחורי האוזן ושוב בתוך שיער הקרקפת האחורי. בניתוח מסירים את עודפי העור  מהלחיים ומהצוואר ובתפרים מהדקים שוב כלפי מעלה את הרקמות העמוקות בכדי לבטל את הצניחה באזור הלחיים, את עמימות מתאר הלסת ואת הזוית החדה בין הסנטר לצוואר. במקרים מסויימים מוסיפים שומן עצמי במטרה להשיב את הנפח שאבד עם הזמן בעיקר לאזור הלחיים לאזור הרקות, לשפתיים ולקפלים בין האף לזוית הפה. מנתחים פלסטיים מכנים את סוג הניתוח הזה 'פיסול פנים', היות והוא מעניק למטופלים שינוי ניכר במראה הפנים הבא לידי ביטוי במראה צעיר, אסתטי וחיוני יותר.

מיני מתיחת פנים (Mini Face Lift)

ניתוח זה מתאים לגילאים צעירים יותר – 45-55, או למבנה פנים בו עיקר הרפיון במרכז הפנים וקו הלסת, עם רפיון מינימלי בצוואר . במצב כזה מקובל לבצע מיני מתיחת פנים או מיני ליפט, בו החתך נעצר בבסיס האוזן ואין צורך למשוך את עודפי עור הצוואר אל מאחורי האוזן. שאר מרכיבי הניתוח דומים לניתוח מתיחת הפנים, והוא קצר בכשעה עד שעה וחצי מניתוח מתיחת הפנים המלאה.

מתיחת צוואר (neck lift)

כאשר כמעט ואין צניחה במרכז הפנים, בשל מבנה אנטומי או כאשר עיקר סימני ההתבגרות מבטאים בחוסר הדגשה של מתאר הצוואר, יתכן שניתוח מתיחת צוואר יתן תוצאה מצויינת. הניתוח מתחיל בשאיבת שומן משלושה פתחים קטנים מתחת לסנטר ומתחת לתנוך האוזן. החתך מתחיל בבסיס האוזן ומתעקל אל מאחורי האוזן אל תוך שיער הקרקפת בעורף. דרך חתך זה ולעיתים בחתך נוסף כמעט בלתי נראה מתחת לסנטר ניתן לנתק את הגידים בקדמת הצוואר, להדק את השרירים בצוואר ולהסיר את עודפי העור.

הכנות לקראת ניתוח למתיחת פנים

כמו בכל ניתוח פלסטי, ולקראת ניתוח פנים בפרט שתוצאותיו משמעותיות ביותר לייצוג העצמי שלנו, חשוב שנבחר במנתח פלסטי מיומן, מנוסה ובעל הוכחות מעולות המדברות בעד עצמן.

בפגישת הייעוץ הרופא המנתח בודק את עובי עור הפנים, את מרקם עור הפנים וגמישותו, את מבנה הפנים, את מיתרי הצוואר, את אופן הפיזור של השומן התת עורי בפנים ובצוואר ואת מיקום הקמטים ואת עומקם.

על בסיס גיל המנותח וההיסטוריה הרפואית שלו יחליט הרופא המנתח מהי הטכניקה הניתוחית הנכונה בכדי להגיע לתוצאות אופטימליות.

לפני הניתוח יתבקש המטופל לבצע:

 • בדיקות דם: ספירת דם, תפקודי קרישה וכימיה
 • אק"ג (למטופלים בני 40 ומעלה)
 • צילום חזה
  בהתאם להיסטוריה הרפואית של המטופל, ייתכן והרופא המנתח יבקש לבצע גם בדיקות עיניים.

יש להפסיק לעשן לפחות  שלושה שבועות לפני הניתוח ולא לחזור לעשן כשבועיים לאחריו. הסיבה לכך היא שהעישון עשוי לפגוע באספקת דם תקינה ומגדיל את הסיכון לסיבוכים חמורים ביותר כמו נמק של עור הפנים.

בנוסף, כשבוע לפני הניתוח יש להפסיק ליטול:

 • תרופות נוגדות קרישה, כגון אספירין
 • נוגדי דלקת שאינם סטרואידים
 • ויטמין E
 • תוספי מזון כמו גינקו־בילובה, ג'ינסנג ואומגה 3

מומלץ  ביממה שלפני הניתוח לחפוף את השיער היטב, ויש לדעת כי צביעת השיער לא תתאפשר כשבועיים שלושה לאחר הניתוח עד להחלמת כל החתכים.

שמונה שעות לפני הניתוח יש להימנע מאכילה – כולל שתיית קפה ומיץ, ושעתיים לפני הניתוח יש להימנע גם משתיית מים.

הרדמה לפני ניתוח מתיחת פנים

על פי רוב, ניתוח מתיחת פנים מבוצע בהרדמה כללית בתוספת הזרקה של הרדמה מקומית כדי שניתן יהיה להשאיר את ההרדמה הכללית בדרגה העדינה ביותר.

חשוב לדווח לרופא המרדים כל מידע חשוב מההיסטוריה הרפואית של המטופל: מחלות וניתוחים שבוצעו בעבר, תרופות שנוטלים באופן קבוע, רגישות לתרופות וכן הלאה.

כיצד מתבצע ניתוח מתיחת פנים

במהלך הניתוח הרופא המנתח מפריד את העור מרקמות הפנים והצוואר. את החתכים מסווים בקו השיער לאורך קדמת האוזן ואל תוך החלק המרכזי של האוזן, סביב התנוך, מאחורי האוזן ולתוך קו השיער האחורי.

לאחר הפרדת העור מהרקמות הרופא המנתח מהדק את רקמת החיבור שנמצאת מתחת לעור ועוטפת את שרירי הפנים (שכבה בשם SMAS) בהתאם למבנה הפנים הייחודי של המטופל ועל בסיס התכנון המוקדם של הניתוח.

אם קיימת הצטברות של שומן בצוואר מתבצעת שאיבת שומן.

במידה וקיימים מיתרים אורכיים בצוואר המנתח מהדק את השרירים במרכז הצוואר בצורת ערסל דרך חתך תת סנטרי בשילוב עם הידוק צידי של שרירי הצוואר.

עודפי עור מסיר המנתח באופן שמרני להשגת מראה פנים וצוואר צעיר יותר, ולהשגת מראה מוגדר יותר של קו הלסת.

עם גמר הניתוח ובהתאם לצורך, מזריק המנתח שומן עצמי לעיצוב הלחיים, למילוי השקע בקו הלסת, למילוי חריצים בין האף לפה ואם יש צורך גם לעיבוי השפתיים. הזרקת שומן עצמי משיבה לעור הפנים נפח שאבד עם השנים ומעניקה להם מראה מלא וצעיר יותר. את השומן העצמי מוציא המנתח בדרך כלל מהבטן התחתונה ומהחלקים הפנימיים של הירכיים. תאי הגזע שברקמת השומן מעודדים ייצור של כלי דם ושיפור של אספקת הדם, מחליפים תאים שניזוקו ומסייעים בחידוש הרקמות.

כמה זמן נמשך ניתוח מתיחת פנים

ניתוח מתיחת פנים אורך בין שעתיים לחמש שעות, בהתאם להיקפו ולמרכיביו.

לאחר הניתוח נשאר החולה בבית החולים להשגחה למשך לילה אחד.

חידושים בטכניקות ניתוח מתיחת פנים

הודות להתקדמות שהושגה בשנים האחרונות בהבנת האנטומיה של רקמות הפנים, השינויים האנטומיים שמתרחשים בפנים עם השנים וקווי הכוח (הווקטורים) שלפיהם צונחות הרקמות בפנים, גובשה שיטה חדשנית להצערת הפנים. על פי שיטה זו לא רק מותחים את רקמות הפנים והצוואר אלא גם מרימים אותן. תוספת הזרקת השומן אשר מעובד במהלך הפרוצדורה כדי לזקק ממנו את תאי הגזע, לא זאת בלבד שמוסיף נפח אלא גם מהווה מעין ״ בית חרושת״ לגורמי גידול טבעיים אשר מצעירים את איכות העור שמעליו.

כיצד צפויים להרגיש בימים הראשונים שלאחר הניתוח

מרבית המנותחות אינן מתלוננות על כאב, וגם אי נוחות קלה ניתנת לפיתרון על ידי משככי כאבים פשוטים כגון נורופן, אופטלגין ואקמול. בימים הראשונים שלאחר הניתוח עשוי המטופל לחוש באי נוחות באזורי הצוואר וקו הלסת, זאת בעקבות הידוק שרירי הצוואר. בנוסף לכך עשוי המטופל לחוות ירידה בתחושה של עור הפנים הסמוך לאוזניים, בצוואר העליון ובלחיים. תחושה זו חולפת בדרך כלל כעבור מספר שבועות.

נפיחויות וסימנים כחולים מנוקדים (דיסקולרציה) צפויים להופיע על עור הפנים לאחר הניתוח, לעיתים בפיזור לא סימטרי, וצפויים לחלוף לאחר מספר ימים. מומלץ לשכב בראש מורם ולהקפיד לשמור על צוואר זקוף ולא מורכן בכדי לזרז את תהליך נסיגת הבצקת והנפיחויות. בנוסף מומלץ לחפוף את הראש ולנקות בעדינות באמצעות מים וסבון את קווי התפר מדי יום, החל ממחרת ליום הניתוח, בכדי להחיש את תהליך הריפוי.

את צינוריות הניקוז מוציאים בדרך כלל ביום לאחר הניתוח  ומחליפים את החבישות במסיכת פנים עם סקוצ׳ים הניתנת להסרה בקלות רבה. התפרים כולם נספגים, ואין צורך לשוב להסירם. שטפי הדם יחליפו גוון וייספגו בהדרגה במהלך שבועיים לאחר הניתוח וניתן להסוותם באמצעות איפור עד להיעלמותם המוחלטת.

סיבוכים אפשריים לאחר או במהלך ניתוח פנים

גם בניתוח מתיחת פנים, כמו בכל ניתוח, עלולים להתרחש סיבוכים, גם אם נדירים:

 • דימום תת עורי / המטומה. גילוי מוקדם מאפשר לטפל בהמטומה כדי שלא להשאיר עקבות. במידה וקיים דימום מצטבר הגורם לכאבים ולתחושת אי נוחות, יש ליצור ניקוז כדי למנוע נמק בעור.
 • הופעת צלקות מעובות בעיקר בקרב מטופלים בעלי גוון עור כהה.
 • נדיר מאד שיתרחשו זיהומים בניתוחים למתיחת פנים – שכיחותם עומדת על פחות מ-1%.
 • ירידה בתחושה בעור הלחי, הקרקפת ותנוכי האוזניים – זהו למעשה לא סיבוך אלא תוצאה צפויה של הניתוח. לרוב חולף לאיטו כעבור מספר חודשים
 • פגיעה בעצבים תנועתיים – העצב הנפוץ ביותר הוא זה שאחראי להפשלת השפה התחתונה ולאחריו פגיעה בעצב שאחראי לפעילות שריר המצח. בלמעלה מ80% מהמקרים הפגיעה היא זמנית וחולפת כעבור מספר שבועות.  פגיעה נרחבת יותר בעצבי מרכז הפנים נדירה ביותר.
 • נמק של העור בעיקר במעשנות, מטופלות בתרופות סטרואידליות או לאחר שטף דם לוחץ שלא נוקז בעיתו. לכן הפסקת העישון היא כל כך חשובה בשבועות שלפני הניתוח וכן דיווח מלא על כל התרופות כולל תוספים טבעיים וויטמינים אותם נוטלים.

מגבלות לאחר ניתוח מתיחת פנים

במהלך תקופת ההחלמה מהניתוח שאורכה בין שבוע לשבועיים יש להימנע מפעילות גופנית מאומצת, חשיפה לשמש, עישון והרכנת הראש.

מי שסובלת מעצירות מומלץ ליטול מרככי צואה בכדי לא לגרום לעליה לחץ הדם ולהחמרה בשטפי הדם בעת המאמץ.

מומלץ לנוח ולקחת את כל התרופות להורדת לחץ הדם הנלקחות כשגרה- על מנת שלחץ הדם לא יעלה ויגרום לזירוז היווצרות שטפי דם מסוכנים ולא רצויים- וכן תרופות נגד כאב במקרה הצורך.

ניתוחי אף

האף ידוע כ ״מכתיב אופי״ וכ "בעל נוכחות״ – לא סתם – האף נמצא במרכז הפנים ואחד המרכיבים העיקריים במראה פנינו.
לא בכדי, ניתוחי אף נחשבים לניתוחים מאתגרים. תוצאתם ניכרת לעין ומיידית. התוצאה חייבת להיראות טבעית כמו גם, להתאים לשאר תווי הפנים.
נוסף לכל הללו, לאף תפקיד פונקציונלי בנשימה, סינון אבק ובתוספת לחות לאוויר אותו אנו שואפים.

בגיל ההתבגרות, עצמות הפנים גדלות ותווי הפנים משתנים ולכן עדיף לבצע ניתוח אף לאחר סיום הגדילה הגרמית – כלומר סביב גילאי 16-17 בקרב בנות ומאוחר מכך בקרב בנים.
בזמן פגיעת הייעוץ טרום הניתוח, אשמח לשמוע איזה אף היית רוצה אולם לצד זאת, ישנם מרכיבים שלא ניתנים לשינוי בהם יש להתחשב בעת תכנון הניתוח והם: עובי העור, חוזק ומבנה הסחוסים והעצמות, מבנה הפנים, חבלות בעבר, אסימטריה או חסימת דרכי הנשימה.
רק לאחר לקיחת כל המרכיבים בחשבון, נוכל להבין מה עשויה להיות התוצאה, מה הציפיות ומה צפוי וכן נוכל לחזות את הליך ההחלמה בהתאם.

הכנות לקראת ניתוח אף

לקראת ניתוח אף יש לבצע בדיקות דם (במסגרת קופת חולים) ובדיקה של דרכי הנשימה העליונות ולעיתים הדמיה במקרים של בעיה של חסימת דרכי הנשימה או סטיית מחיצת האף.
חשוב לדווח בגין אלרגיות המתבטאות בנזלת ולקראת הניתוח מומלץ לטפל בנזלת אלרגית.
יש להקפיד על הפסקת עישון מלאה שבועיים לפחות טרום הניתוח.
יש להפסיק ליטול תרופות מדללות דם כגון: קומדין או אספירין.
יש לדווח לרופא המנתח על נטילת ויטמינים, כדי שיחליט אם לאשר או לאסור את המשך הצריכה שלהם עד לניתוח.
לניתוח עצמו יש להגיע לאחר שמנקים באופן יסודי את הפנים וחופפים היטב את השיער.

כיצד מתבצע ניתוח אף

ניתוחי אף אורכים בין שעה לשעתיים כתלות בסוג הניתוח ובמספר המרכיבים הדורשים התייחסות וטיפול.
הניתוחים מבוצעים בדרך כלל תחת הרדמה כללית, למרות שיש מקרים בהם ניתן לבצע ניתוחי אף תחת הרדמה מקומית וטשטוש. כך או כך יש להגיע לחדר הניתוח כשעה וחצי לפני תחילת הניתוח בצום על פי ההנחיות, מצוידים בכל הבדיקות הנדרשות.

קיימות שתי טכניקות עיקריות לביצוע ניתוחי אף:

 • הטכניקה הסגורה בה מבוצע הניתוח כולו דרך הנחיריים
 • הטכניקה הפתוחה בה נוסף חתך חיצוני קטן בבסיס עמודית האף, כך שמתאפשרת חשיפה של הסחוסים ועיצוב מדויק שלהם.

הטכניקה תיבחר בהתאם לממצאים שעולים בעת הבדיקה לקראת הניתוח, והיתרונות והחסרונות של כל אחת מהשיטות ידונו עד לקבלת ההחלטה המשותפת.
לעיתים יחד עם ניתוח האף יש צורך לבצע הליכים נוספים כגון: יישור מחיצת האף, קיבוע המחיצה למרכז חלל האף, צריבה של הקונכיות (מבנים בתוך האף שעלולים לתפוח ולגרום לחסימת דרכי הנשימה).
בסוף הניתוח לרוב יוצאים עם חבישה על האף, גבס המגן עליו מפני תזוזה או חבלה, טמפונים בתוך הנחיריים אשר יוסרו כעבור יום או יומיים.
הגבס יוסר בביקורת הראשונה – לרוב כעבור כשבוע עד 10 ימים, ולאחר הסרתו ניתן יהיה לשטוף את הפנים. עד אז מומלץ לחפוף את הראש בכיור תוך קבלת עזרה – כמו במספרה.
משתחררים הביתה עוד באותו יום, מצוידים בתרופות נגד כאבים, אנטיביוטיקה למספר ימים בודדים והנחיות לצריכת משקאות קרים בלבד להורדת הנפיחות וצמצום הדמם.

למה לצפות בימים שלאחר הניתוח

לרוב צפויה אי נוחות בימים הראשונים – תחושה של כובד בראש ו״אף סתום״.
ייתכנו כאבים הניתנים לשיכוך בעזרת נוגדי כאב רגילים (אופטלגין או נורופן).
בימים הראשונים, ובעיקר לאחר הסרת הטמפונים צפויה הפרשה דמית מהנחיריים, אשר הולכת ופוחתת ככל שהימים חולפים. ניתן למזער הפרשה זו על ידי שתיית מי קרח ומנוחה בראש מורם.
בנוסף, בכדי לפנות את ההפרשות אין לקנח את האף, אלא ניתן להתיז ללא הגבלה תרסיס מי מלח שתפקידו לרכך ולהקל על התסמינים.

נפיחות ושטפי דם סביב העיניים צפויים להופיע ביומיים הראשונים לאחר הניתוח, וייספגו באופן משמעותי עד להסרת הגבס. למרות זאת, אזור האף עצמו יישאר נפוח ורגיש למשך מספר חודשים.
חזרת הנפיחות אופיינית בעיקר לאחר חשיפה לשמש, אפילו ייתכן שיופיעו שלפוחיות. אי לכך, מומלץ בתקופה הראשונה לחבוש כובע ולהשתדל להימנע משהות ממושכת בחוץ בשעות החמות.
עם הסרת הגבס, ניתן להתרשם מהשינוי במראה האף אולם, יחד עם זאת, יחלפו 6 חודשים עד שנה עד שניתן יהיה לראות את תוצאות הניתוח באופן סופי. הסיבה לכך הינה הבצקות העוריות המסתירות את מבנה הסחוסים והעצמות העדין שמתחת (כמו שבגד נפוח ועבה יסתיר את הרזון).

סיבוכים אפשריים:

כמו בכל ניתוח, גם בניתוח אף עשויים להופיע סיבוכים.

 • זיהום – סיבוך נדיר שיכול לקרות בימים הראשונים וכדי למנוע זאת, ניתן טיפול אנטיביוטי סביב הניתוח.
 • דימום – מי שסובלת מדימומים קשים סביב הווסת או מי שידוע לו על דימום משמעותי יותר לאחר פציעה קלה- רצוי ליידע את הרופא המנתח על כך מראש.
  לפני הניתוח מבוצעות הבדיקות השגרתיות לבירור מערכת הקרישה.
  כמו כן, יש לדווח על נטילת תרופות המכילות אספירין או תרופות טבעיות כמו אומגה 3 הגורמות גם הן לדילול הדם. ייתכן והמנתח יורה על הפסקת נטילת תרופות אלו.
  דימום או הפרשה דמית בימים הראשונים הוא שכיח וטבעי. לעומת זאת, דימום מאסיבי הוא סיבוך נדיר מאד ובמקרה זה יש לפנות אליי במידי לצורך טיפול.
 • אסימטריה – אסימטריה היא מצב טבעי ותמיד מתקיימת. גם באף ניתן לראות אסימטריה בגודל שני הנחיריים, במבנה הסחוסים- אולם לרוב האסימטריה היא קלה ועדינה. גם אחרי הניתוח עלולה להיות אסימטריה קלה שהיא סבירה ומתקבלת. במצבים של סטיית מחיצה או אחרי חבלה – קיים סיכוי גבוה יותר לאסימטריה, כיוון שלסחוסים יש ״זיכרון״ של העיוות. אם הדבר מאד בולט יתכן שיהיה צורך בתיקון, לעיתים בניתוח ולעיתים על ידי הזרקה של חומרי מילוי. לרוב תיקונים לא מבוצעים לפני חלוף שנה ממועד הניתוח הראשוני.
 • אי סדירות – כאשר משייפים או חותכים את הסחוס, לעיתים עלולים להיווצר בליטות או שקעים קטנים בתהליך ההחלמה. לעיתים קרובות, ניתן למשש את הבליטה אולם לא ניתן לראות אותה בשל מיסוך העור. אם בכל זאת הדבר מהווה הפרעה- ניתן לתקן זאת בניתוח נוסף או בהזרקה. ניתוח נוסף לרוב יהיה רק בתום שנה מהניתוח המקורי – בייחוד לאור העובדה שחלק גדול מ "אי הסדירויות" משתפרים מעצמם.
 • קשיים בנשימה – בשבועות הראשונים לאחר הניתוח תמיד תהיה תחושה של אף חסום. העור הפנימי בנחיריים בצקתי ונפוח ושטח הפנים דרכו זורם האוויר קטן. לעיתים רחוקות, הפרעה חד צדדית או דו צדדית בנשימה תיוותר לאורך זמן- במקרים אלה יש לאבחן את הסיבה ולהתייעץ עם רופא א.א.ג.

מגבלות אפשרויות לאחר ניתוח אף

לאחר ניתוח אף נאסר להרכיב משקפיים על גשר האף למשך כחודש ימים.
בנוסף לכך יש להימנע מלקנח את האף.
יש להימנע מחשיפה משמעותית לשמש למשך שלושה עד ארבעה חודשים לאחר הניתוח.
ניתן לשוב לפעילות רגילה כשבועיים לאחר הניתוח אף.
חודשיים לאחר הניתוח ניתן לחזור ולבצע פעילות גופנית מאומצת.

החזון של ד"ר רוית ינקו

ליצור מראה אף טבעי והרמוני, אשר משתלב בצורה מושלמת עם מבנה הפנים.