ניתוח להרמת עפעפיים

ניתוח להרמת עפעפיים

עם הגיל עוברים העפעפיים שינויים משמעותיים: עודפי שומן הולכים ומצטברים על ומתחת לעפעפיים, השרירים שמפעילים את העפעפיים נחלשים והעור שעליהם מזדקן ומאבד את גמישותו. כתוצאה מכך העפעפיים הולכים ונשמטים. לא רבים יודעים זאת, אבל עפעפיים שמוטים לא רק גורמים למראה פנים מבוגר – הם אף עלולים לצמצם את שדה הראייה.

ניתוח להרמת עפעפיים נועד להסיר את רקמות העור והשומן העודפות מהעפעפיים, להרחיב את שדה הראייה ולהעניק לפנים מראה צעיר וחיוני יותר. בהרבה מקרים ניתוחי הרמת עפעפיים משולבים עם ניתוחים אסתטיים נוספים כגון הרמת גבות, מתיחת פנים ופילינג.

מתי כדאי לשקול לבצע ניתוח להרמת עפעפיים:

הכנות לקראת ניתוח להרמת עפעפיים

יש להיפגש עם המנתח הפלסטי שאמור לבצע את הניתוח ולבצע מולו תיאום ציפיות מדויק באשר לתוצאות הצפויות מהניתוח. חשוב מאד לבצע תיאום ציפיות מדויק וכנה בכדי להגיע לתוצאה המיטבית ולמנוע אכזבות שנובעות מציפיות שאינן ריאליות. כמו כן יש לבצע עם המנתח את הבירורים הבאים:

סקירת העבר הרפואי של המטופל
המנתח הפלסטי צריך להכיר את ההיסטוריה הרפואית של המטופל, ובכלל זה מחלות משמעותיות שהוא סבל או סובל מהן, כגון מחלות לב, כלי דם, סוכרת ובלוטת התריס. בנוסף צריך המנתח לדעת אם קיימות מחלות או תסמינים בעייתיים בעיניים כמו גלאוקומה, אלרגיות, רגישויות, יובש ועוד. בתוך סקירת מצבו הרפואי של המטופל יתייחס המנתח גם לתרופות קבועות שהמטופל צורך – כולל תרופות הניתנות ללא צורך במרשם רופא ותוספי מזון.

בדיקה גופנית
הרופא המנתח עשוי לבקש מהמטופל לעבור בדיקה גופנית מקיפה הכוללת בדיקת ראיה, בדיקת יכולת לייצר דמעות, בדיקה של העפעפיים והגבות ושל תנועות העיניים.

צילומים של העפעפיים
הרופא המנתח יצלם את העפעפיים מכמה זוויות שונות כדי לסייע לו לתכנן באופן יעיל את מהלך הניתוח ולהעריך את תוצאותיו והשפעותיו לטווח הארוך.

על מה חשוב להקפיד לפני ניתוח להרמת עפעפיים:

האם ניתוח להרמת עפעפיים מבוצע בהרדמה מקומית או מלאה?

על פי רוב ניתוחים להרמת עפעפיים מבוצעים בהרדמה מקומית – הרופא המנתח מזריק למטופל חומר מאלחש לעפעפיים, בתוספת חומר טשטוש הניתן לוריד באמצעות אינפוזיה. במקרים מסויימים עשוי הרופא להחליט שהניתוח צריך להיות מבוצע תחת הרדמה מלאה, כמו במקרים בהם המטופל חרדה יוצאת דופן מפני הזרקת החומר המאלחש לעפעפיים.

כיצד מתבצע ניתוח להרמת עפעפיים?

אם הרופא המנתח מנתח בו זמנית את העפעף העליון והעפעף התחתון, הוא יתחיל בעפעף העליון. המנתח יבצע חתך לאורך הכפל הטבעי של העפעף העליון ויסיר מעט מן העור העודף ומרקמות השריר והשומן הנמצאות מתחת לעור. את החתך יסגור המנתח באמצעות תפירה עדינה שכמעט ואינה מותירה צלקת. במקרים מסויימים עשוי הרופא המנתח להחליט לסגור את החתך באמצעות אגד מיוחד או דבק כירורגי לעור.

החתך בעפעף התחתון מבוצע בדרך כלל מתחת לקו הריסים באזור הקמט הטבעי של העין. לאחר ביצוע החתך יסיר המנתח רקמות עודפות של שומן, שרירים ועור.

במקרה והעפעף העליון צונח קרוב מאוד לאישון או מכסה אותו (תופעה המכונה 'צנחת' או Ptosis – צניחה שלא נגרמת בשל עודפי שומן וקפלי עור), הרופא המנתח לא יסתפק בניתוח שגרתי להרמת עפעפיים ויבצע הליך ניתוחי נוסף לקיצור הרקמה בעפעף האחראית לצניחתו וקיצור שריר העפעף.

כמה זמן נמשך ניתוח להרמת עפעפיים?

ניתוח עפעפיים נמשך בדרך כלל פחות משעתיים. משך הניתוח תלוי במיקום ובגודל הרקמה העודפת שיש להסיר.

כיצד צפויים להרגיש בימים שלאחר הניתוח?

לאחר ניתוח להרמת עפעפיים עשוי המטופל לחוש בכאבים בשל שטפי דם ובצקות באזור הניתוח. המנותח עשוי לחוות נפיחות ו'פנסים' בעיניים למשך שבוע לאחר ניתוח ולעיתים אף לפרק זמן ארוך יותר. ניתן לצמצם את הנפיחות ולהפחית את הכאב באמצעות הנחת רטיות רקח או תחבושות קרות על העיניים.
לצד הנפיחות והכאבים, תופעת לוואי שעשויה להופיע היא סגירה חלקית של העפעפיים על העיניים ומצב שבו עין אחת או שתי העיניים נותרות מעט פתוחות למשך מספר ימים. במקרה כזה ניתן להיעזר בטיפות עיניים במקרים חריגים אף בהדבקת העפעפיים באמצעות פלסטר.

סיבוכים אפשריים לאחר ניתוח עפעפיים

לצד הסיכונים הכלליים שכל ניתוח טומן בחובו, כמו זיהום או תגובה אלרגית לחומר ההרדמה, הסיכונים הייחודיים בניתוח עפעפיים הם:

האם קיימות מגבלות לאחר ניתוח עפעפיים?

לאחר ניתוח עפעפיים המטופל עובר להתאוששות ולאחר כשעתיים לערך הוא משוחרר לביתו בליווי מלווה.
רצוי ומומלץ שבלילה הראשון לאחר הניתוח המטופל לא ישהה לבדו.
המטופל מקבל משחה לסיכוך וטיפות עיניים בכדי לשמור עליהן מפני התייבשות. המשחה עשויה לגרום לטשטוש מסוים אך זהו מצב זמני בלבד. יש מטופלים שמדווחים לאחר הניתוח על ראייה כפולה, עיניים דומעות או רגישות מוגברת לאור – אלה תופעות מוכרות וידועות החולפות מעצמן בתוך פרק זמו קצר.

במידה והחתכים שבוצעו בעפעפיים במהלך הניתוח נסגרו באמצעות תפרים, יש להוציא אותם שלושה או ארבעה ימים לאחר הניתוח.

יש להקפיד על קיום ההנחיות הבאות למשך שבועיים לאחר הניתוח:

במידה ומופיע אחד מהסימנים הבאים, יש לגשת מיד לרופא ולהיבדק:

מתי צפוי המטופל לחזור לשגרה מלאה

הבצקות ושטפי הדם שעשויים להופיע לאחר ניתוח להרמת עפעפיים נעלמים בהדרגה והמראה המשופר שנוצר באמצעות הניתוח מתחיל להיראות אט אט. בדרך כלל בטווח של בין חודש לחודשיים ניתן להתחיל ולראות את התוצאות החיוביות של הניתוח.
הצלקות שנוצרו בעקבות הניתוח נעלמות בתהליך שעשוי להימשך עד חצי שנה ולעיתים אף מעבר לזה. חשוב להימנע ככל הניתן מחשיפת העפעפיים לקרינה ישירה של השמש במהלך תקופת ההחלמה.
רוב המנותחים שעברו ניתוח עפעפיים מאד מרוצים מהתוצאה הסופית ומדווחים על עליה בתחושת החיות והביטחון העצמי כתוצאה מהמראה החיוני והצעיר יותר לו זכו בעקבות הניתוח.

מומחי ספוט קליניק להרמת עפעפיים

ד

ד"ר רווית ינקו

מומחית בכירורגיה פלסטית ואסתטית, ניתוחי מיקרוכירורגיה משחזרת וניתוחי מוהס לגידולים עוריים.

צרו אתנו קשר

ביקור בטוח בשגרת הקורונה

הקליקו לפרטים

רופא עור אונליין

לפרטים: 073-3743333