קווים מנחים להסרת נקודות חן לצורך אבחון מוקדם מניעה של מלנומה ממאירה של העור

מאת Yonatan Admin. פורסם בתאריך אוגוסט 31, 2017

שומות מרובות, שומות אטיפיות וסיפור משפחתי של מלנומה ממאירה הם גורמי סיכון לפתח מלנומה ממאירה של העור. כשמדובר בנקודות חן "פשוטות", המכונות Common Nevi, דהיינו שומות מקולריות או נודולריות בעלות מראה סימטרי מעוגל בגוון אחיד, הסיכון למלנומה עולה ככל שעולה מספר השומות. כשמדובר בשומות "פשוטות" בעלות המאפיינים הנ"ל, הדעה הרווחת היא שרק בכ-30% מהמקרים המלנומה הממאירה תתפתח בתוך שומה פשוטה, ובשאר המקרים הגידול יתפתח כנגע פיגמנטרי חדש, ללא קשר לשומה קודמת. נקודות חן אטיפיות, הן לרוב בעלות מרכיב מקולרי, לרובן כמה גוונים, כולל ורוד, ושולים לא סדירים. גם כשמדובר במספר קטן של שומות אטיפיות, 2 ומעלה, הסיכון למלנומה מובהק. רוב מקרי המלנומה יתפתחו בתוך או מתוך השומה האטיפית, שהיא לצורך העניין נגע מקדים למלנומה (במקרים אלה 95% מהמלנומות יתחילו מתוך שומה אטיפית וכל השאר de novo).

שומות מרובות ואטיפיות

שומות מרובות ואטיפיות

שינויים בשומות אטיפיות או רגילות, המעלים חשד להתפתחות מלנומה

הסימן המחשיד הוא שינוי בקוטר, בצבע או בשולים של השומה. שינוי שבו עשוי להבחין בראש ובראשונה בעל השומה עצמו, או הנמצאים בסביבתו הקרובה, או לחלופין רופא העור או הכירורג הפלסטי שעוקבים אחר המקרה עם או בלי השוואה למפת השומות (Total Body Mole Mapping) שתועדה במצלמה דיגיטלית בביקור הקודם.

מתי כדאי להסיר את השומות

לא פעם מתעוררת השאלה מדוע לא לבצע הסרה כירורגית מונעת של שומה כזו או אחרת בטרם יחול בה שינוי כלשהו שעלול לבשר התפתחות מלנומה בתוכה? זוהי כמובן החלטה לגיטימית.
כשמדובר בשומות "פשוטות" הדעה הרווחת היא שרק בכ-30% מהמקרים תתפתח המלנומה הממאירה בתוך שומה פשוטה, ובשאר המקרים הגידול יתפתח כנגע פיגמנטרי חדש ללא קשר לשומה קודמת. כלומר, חשוב להסביר לנבדק שגם אם יסירו את כל השומות מעורו, אין זו ערובה לכך שבעתיד לא יופיע נגע דמוי שומה חדשה בעור כביטוי ראשוני למלנומה ממאירה, כך שאין זה תחליף להמשך המעקב לאבחון מוקדם של המחלה.

לא שכן כשמדובר בשומות אטיפיות. גם כשמדובר במספר קטן של שומות אטיפיות, 2 ומעלה, הסיכון למלנומה הוא מובהק. לפיכך, אפשר להסיר באופן מניעתי שומה אטיפית, גם אם לא חל בה שינוי נראה לעין, והשיקולים בעד עולים על שיקולי הנגד. הבעיה מורכבת הרבה יותר כשמדובר במקרה של שומות אטיפיות מרובות ו/או בסיפור של מלנומה קודמת ו/או מלנומה משפחתית. במצב זה הסרה מניעתית של מספר רב של שומות אטיפיות היא לא דבר של מה בכך, וגם אז על בעל השומות להמשיך ולהגיע למעקב תקופתי לאבחון מלנומה בשומות האטיפיות שנותרו, או בכל נגע דמוי שומה אטיפית חדשה שיאובחן במהלך תקופת המעקב.
הסרה מניעתית של שומה אטיפית מתבקשת במקרה שהמטופל אינו מקפיד להגיע למעקב סדיר לאבחון מוקדם של מלנומה, או בהיעדר תיעוד צילומי של השומה ושל המבנה הדרמוסקופי שלה שיאפשרו לאבחן שינוי מחשיד בבדיקות השוואתיות.

בכל מקרה, בדיקה דרמוסקופית של השומות מסייעת באבחון ואיתור שומות חשודות למלנומה וכך אפשר להיעזר בממצאים הדרמוסקופיים ובנסיבות המקרה לצורך קבלת החלטה עד כמה רצוי להסיר את השומה החשודה, או לחלופין להסתפק במעקב קצר או ארוך טווח.

בהסרת שומה חשודה – אקסיזיה כירורוגית היא הפרוצדורה המתבקשת ולא Shave Biopsy, וזאת כדי לוודא שהשומה החשודה הוסרה לכל עומקה עם שוליים של עור בריא.

מתוך: Israel Journal of Dermatologic Surgery and Dermatology, גליון מס'10, דצמבר 2011.

ביקור בטוח בשגרת הקורונה

הקליקו לפרטים

רופא עור אונליין

לפרטים: 03-6952499