הקשר האפשרי בין בלוטת התריס לריבוי שומות ונקודות חן על עורנו

מאת רווית שוחט. פורסם בתאריך ינואר 1, 2019

"היריון הוא לא מחלה" שמעתי במשך 9 חודשים, אבל הרגשתי חולה מאד!
בתקופה שאחרי הלידה הראשונה, התמודדתי עם כל המוכר והידוע, רק שבנוסף בלוטת התריס שלי השתגעה. מאז, כבר 17 שנה, אני נוטלת תרופות לאיזון הבלוטה.

במהלך השנים הללו, אני יודעת להעיד בוודאות, שאיבדתי את יכולת השיזוף שלי. הצד התימני שבי אבד לנצח. הפכתי לשקופה מבחינה חיצונית: עור חיוור, מנומש, חסר יכולת להשתזף ומנוקד בעשרות, אם לא מאות, של נקודות חן.

אני זוכרת היטב את הפעם הראשונה בה פרופ' עזיזי סיפרה לי על הקשר האפשרי בין בלוטת התריס הלא תקינה שלי לבין הופעת המלנומה (סרטן העור) בהמשך חיי. חלקי הפאזל החלו מייד לתפוס את מקומם והתמונה הכוללת התבהרה והפכה הגיונית.
מעניין לגלות כי כבר לפני למעלה מ 40 שנה, התפרסם מאמר במגזין רפואה שדיווח על נערה בת 19, אשר קיבלה במשך 6 שנים טיפול תרופתי מיותר לבלוטת התריס (בשל אבחנה שגויה). כתוצאה מן הטיפול הופיעו נקודות חן מרובות על גופה. החלק המדהים היה לגלות את שאירע לאחר שהופסק הטיפול: מרבית הנקודות נעלמו מגופה תוך זמן קצר!!!

מאוחר יותר, מחקר מעקב שהתנהל בין השנים 1990-2008 ועקב אחרי קרוב ל 90 אלף נשים בצרפת, מצא קשר בין הפרעות בתפקוד בלוטת התריס לבין מספר השומות על עור הגוף ומידת החשיפה לשמש.
שלא כמו במקרה של "סיפור הנערה", מי שסובל מתת פעילות או פעילות יתר של בלוטת התריס, לא יכול להרשות לעצמו להפסיק את הטיפול התרופתי. אי לכך, מוטב לסובלים ממחלות אלו, שילמדו להכיר את השומות הצצות ונעלמות על גופם וגם ימנעו מחשיפה לא מוגנת לשמש.
השכיחות הגדולה של אנשים הסובלים ממחלות בלוטת התריס, מחייבת אותנו לפחות להכיר את התופעה ואת הקשר האפשרי בין מחלת בלוטת התריס לבין ריבוי שומות, חינניות יותר או פחות.

מכירים סיפורים דומים? שתפו אותנו או לפחות שתפו את הפוסט שיגיע לידיעת אלו שעדיין לא שמעו על זה.

-->
התקשרו לספוט קליניק - מרפאת מומחים לרופאי עור פרטיים
×
דילוג לתוכן