הגדלת חזה

ניתוח הגדלת חזה

בין אם נולדת עם חזה קטן או שהחזה התרוקן לאחר הריונות ולידות, עברת ירידה קיצונית במשקל ובין אם את סובלת מאסימטריה מולדת, אחת הדרכים לשינוי המצב תהיה באמצעות ניתוח להגדלת חזה. ניתוח הגדלת חזה מומלץ לעבור רק לאחר שמגיעים לבגרות גופנית והחזה סיים להתפתח, כלומר מקובל לבצעו לאחר גיל 17-18, גיל הבגרות החוקית. מקרים יוצאי דופן הינם אסימטריה קיצונית בין השדיים.

בפגישת הייעוץ שאני מקיימת לפני הניתוח, אני מקפידה להחשיב את רצונותיה של המטופלת בתוך מכלול עובדות נוספות הכוללות את מבנה השדיים ובית החזה, כמות רקמת השד, מיקום והיקף הפיטמה והעטרה. המראה הסופי של השדיים לאחר הניתוח מושפע ממבנה הגוף והשד עצמו, מצורת השתל שהוחדר, ממיקומו של השתל (מעל או מתחת לשריר) וכמובן מגודלו.

כל האופציות של סוגי השתלים, הצורות והגדלים השונים מועלות ונידונות בפירוט במעמד הייעוץ הראשוני.
יש מקרים בהם יוחלט להשתמש לצורך ההגדלה בשומן או רקמה עצמית – אלו מתאימים לאינדיקציות ספציפיות.

הכנות לקראת ניתוח הגדלת חזה

לקראת הניתוח, מטופלות בריאות, מתבקשות להכין בדיקות דם רוטיניות.
נשים מעל גיל 45, בעלות היסטוריה רפואית או מעשנות, מתבקשות לבצע בדיקת א.ק.ג וצילום חזה.
נשים בנות 45 ומעלה חייבות לעבור בדיקת ממוגרפיה. בנשים צעירות יותר לרוב אסתפק בבדיקת אולטרהסאונד.

כל הבדיקות ניתנות לביצוע בקופת החולים בהפניית רופא המשפחה.

לקראת הניתוח תתבקשי להצטייד בחזיית ספורט במידה המתאימה, הנרכסת מקדימה. כמו כן תצוידי מבעוד מועד במרשמים לטיפול אנטיביוטי ונוגדי כאב.

כיצד מתבצע ניתוח הגדלת חזה

ניתוח הגדלת חזה נמשך כשעה עד שעה וחצי ואת הניתוח מבצעים תחת הרדמה כללית. לחדר הניתוח יש להגיע בצום כשעה לפני מועד הניתוח. לאחר ההרדמה – הניתוח מתחיל.

באמצעות חתך עורי קטן באורך 4 ס"מ המבוצע באזור הבלתי גלוי של קפל השד (בין השד לקיר הבטן), מחדירים את השתל לכיס שמותאם בדיוק לגודל השתל ואשר נקבע מראש בזמן הסימונים שלפני הניתוח. מיקום השתל יכול להיות מתחת לשד או עמוק יותר בכיס מתחת לשריר החזה – כפי שנקבע בייעוץ.

במרבית המקרים, משתמשים בשתלי סיליקון באיכות גבוהה, בטכניקה סטרילית, ומוודאים כי התוצאה היא סימטרית ואסתטית ומתאימה לרצונות שהובעו ביעוץ. החתך נסגר ראשונית, בתפרים נסתרים ונספגים מעצמם ונחבש בפלסטר עדין שמאפשר מקלחת כבר מהיום השני לאחר הניתוח. אין צורך במשחה או בהחלפה של החבישות.

כיום, לא נהוג לחבוש את השדיים לאחר הניתוח, אולם המטופלת מתבקשת ללבוש חזייה תומכת ללא ברזלים במשך שישה שבועות. את החזייה ניתן להסיר את החזיה לצורך מקלחת, כבר ביום השני לאחר הניתוח. אחרי הניתוח, נחים קצת, מתאוששים, שותים ואוכלים קצת, מוודאים שאין נפיחות יוצאת דופן או כאבים ולרוב, משתחררים הביתה כבר ביום הניתוח.

סוגי השתלים בהם משתמשים בניתוחי הגדלת חזה

קיימים סוגים רבים של שתלים. הם שונים זה מזה בסוג המעטפת והחספוס, ברכותם, במשקל, במבנה השתל – פחוס או מוגבה ויש גם שתל בעל צורה אסימטרית – אגסית. את הדוגמאות לסוגים השונים ואת הבחירה הסופית המותאמת להעדפות שלך, מקבלים במהלך הייעוץ עם הרופא.

למה לצפות בימים שלאחר ניתוח הגדלת חזה

ההרגשה של המטופלת ביום שלמחרת הניתוח הינה עייפות וכאב מקומי שיימשך מספר ימים. ברוב המקרים תרופות נוגדות כאב ידועות כמו אקמול, נורופן או אופטלגין יספיקו על מנת לתת מענה לסוג כאב זה. בשום אופן אין המלצה או צורך להישאר במיטה – להפך חשוב לקום, להסתובב, לנשום עמוק ו"להתניע"- ולכן גם חשוב כל כך לקחת נוגדי כאב בימים שלאחר הניתוח ולא "להתאפק". חשוב לי לציין, כי לא מתמכרים לתרופות נוגדות כאב וכי נזק שנגרם מחוסר תזוזה הוא גדול יותר מאשר זה של נטילת התרופות.

לרוב ניתנת חופשת מחלה למשך שבועיים ימים, במהלכם עוצמת הכאב הולכת ופוחתת וניתן לעשות יותר דברים ובקלות רבה יותר. לנהיגה ניתן לחזור לאחר כשבוע, כשהכאב פוחת בזמן תנועות חדות. חשוב מאד למקם את רצועת החגורה כך שלא תלחץ על החזה בתקופה הראשונה.ספורט אינטנסיבי (ריצה, זומבה, יוגה) ו/או כניסה למי ים או בריכה אפשריים כ- 6 שבועות ממועד הניתוח, כדי להקטין את הסיכון לזיהום.

סיבוכים אפשריים:

סיבוכים אפשריים לכל הניתוחים ויש את אלה הייחודיים להגדלת חזה בעזרת שתל. הסיבוכים ככלל קורים באחוזים נמוכים מאד, (אחרת לא היינו מבצעים את הניתוח !) אבל כדאי להכיר אותם מראש ולדעת מהן נורות האזהרה.

האם קיימות הגבלות לאחר ניתוח הגדלת חזה

למשך 6 שבועות לאחר הניתוח, על המטופלת ללבוש חזית ספורט תומכת.
בשבועות הראשונים לאחר הניתוח מומלץ להימנע מפעילות שמובילה לטלטול קיצוני של השדיים כגון: ריצה ממושכת או קפיצות וכן הרמת ידיים במהלך פעילות גופנית. בדרך כלל תקבל המטופלת אנטיביוטיקה למשך מספר ימים מתוך מטרה למנוע התפתחות אפשרית של זיהומים.

ימים ספורים לאחר הניתוח ניתן לשוב לפעילויות שגרתיות אך במקרים של עבודה המצריכה פעילות פיזית, חשוב להמתין כשבועיים עד לחזרה לעבודה. על סמך כל המחקרים העולמיים העדכניים, שתלי הסיליקון אינם מהווים סיבה להתפתחות סרטן שד. עם זאת ישנים מצבים נדירים ביותר, שהסיליקון עשוי לגרום לתחלואה, כגון הגדלת בלוטות לימפה אזוריות בשל נדידת סיליקון, תחושה של עייפות כרונית או הצטברות נוזלים סביב השתל.

חשוב להדגיש ששתלים עשויים להקשות לעיתים על ביצוע בדיקת ממוגרפיה ולכן יש ליידע את המכון והבודק אודות הימצאותם של שתלי הסיליקון טרום הבדיקה בכדי להתאים את הבדיקה למצב זה. במידה ולמרות מאמצי הבודק נותרו שטחים בלתי מכוסים בבדיקה, ניתן להתגבר על הבעיה באמצעות בדיקת MRI או אולטרסאונד שדיים, בהן השתלים אינם מהווים בעיה.

מומחי ספוט קליניק להגדלת חזה

ד

ד"ר רווית ינקו

מומחית בכירורגיה פלסטית ואסתטית, ניתוחי מיקרוכירורגיה משחזרת וניתוחי מוהס לגידולים עוריים.

צרו אתנו קשר

ביקור בטוח בשגרת הקורונה

הקליקו לפרטים

רופא עור אונליין

לפרטים: 073-3743333