הסרת נקודות חן / הסרת שומות

שומות מרובות, שומות אטיפיות וסיפור משפחתי של מלנומה ממאירה הם גורמי סיכון לפתח מלנומה ממאירה של העור.

כשמדובר בשומות או נקודות חן ״פשוטות״, המכונות Common Nevi, דהיינו שומות מקולריות או נודולריות בעלות מראה סימטרי מעוגל בגוון אחיד, הסיכון למלנומה עולה ככל שעולה מספר השומות. כשמדובר בשומות או נקודות חן ״פשוטות״ בעלות המאפיינים הנ״ל, הדעה הרווחת היא שרק בכ-30% מהמקרים המלנומה הממאירה תתפתח בתוך נקודת חן פשוטה, ובשאר המקרים הגידול יתפתח כנגע פיגמנטרי חדש, ללא קשר לנקודת החן הקודמת.

שומות או נקודות חן מוזרות (אטיפיות) / Atypical Nevi, הן לרוב בעלות מרכיב מקולרי, לרובן כמה גוונים, כולל ורוד, ושוליים לא סדירים. גם כשמדובר במספר קטן של שומות אטיפיות, 2 ומעלה, הסיכון למלנומה מובהק. רוב מקרי המלנומה יתפתחו בתוך או מתוך נקודת החן האטיפית, שהיא לצורך העניין נגע מקדים למלנומה (במקרים אלה 95% מהמלנומות יתחילו מתוך נקודת חן אטיפית וכל השאר de novo).

שינויים בנקודות חן אטיפיות או רגילות, המעלים חשד להתפתחות מלנומה

הסימן המחשיד הוא שינוי בקוטר, בצבע או בשוליים של נקודת החן. שינוי שבו עשוי להבחין בראש ובראשונה בעל השומה עצמו, או הנמצאים בסביבתו הקרובה, או לחלופין רופא העור או הכירורג הפלסטי שעוקבים אחר המקרה עם או בלי השוואה למפת השומות (Total Body Mole Mapping) שתועדה במצלמה דיגיטלית בביקור הקודם.

הסרת נקודות חן בקליניקה

הסרת נקודות חן בקליניקה

מתי כדאי לבצע הסרת נקודות חן

לא פעם מתעוררת השאלה מדוע לא לבצע הסרה כירורגית מונעת של נקודת חן כזו או אחרת בטרם יחול בה שינוי כלשהו שעלול לבשר התפתחות מלנומה בתוכה? זוהי כמובן החלטה לגיטימית.

כשמדובר בנקודות חן ״פשוטות״ הדעה הרווחת היא שרק בכ-30% מהמקרים תתפתח המלנומה הממאירה בתוך נקודת חן פשוטה, ובשאר המקרים הגידול יתפתח כנגע פיגמנטרי חדש ללא קשר לנקודת חן קודמת. כלומר, חשוב להסביר לנבדק שגם אם יסירו את כל השומות מעורו, אין זו ערובה לכך שבעתיד לא יופיע נגע דמוי שומה חדשה בעור כביטוי ראשוני למלנומה ממאירה, כך שאין זה תחליף להמשך המעקב לאבחון מוקדם של המחלה.

ביופסיית Punch

ביופסיית Punch

לא כל שכן כשמדובר בשומות אטיפיות. גם כשמדובר במספר קטן של שומות אטיפיות, 2 ומעלה, הסיכון למלנומה הוא מובהק. לפיכך, אפשר להסיר באופן מניעתי נקודת חן אטיפית, גם אם לא חל בה שינוי נראה לעין, והשיקולים בעד עולים על שיקולי הנגד.

הבעיה מורכבת הרבה יותר כשמדובר במקרה של שומות אטיפיות מרובות ו/או בסיפור של מלנומה קודמת ו/או מלנומה משפחתית. במצב זה הסרה מניעתית של מספר רב של שומות אטיפיות היא לא דבר של מה בכך, וגם אז על בעל השומות להמשיך ולהגיע למעקב תקופתי לאבחון מלנומה בשומות האטיפיות שנותרו, או בכל נגע דמוי נקודת חן אטיפית חדשה שיאובחן במהלך תקופת המעקב.

הסרה מניעתית של נקודת חן אטיפית מתבקשת במקרה שהמטופל אינו מקפיד להגיע למעקב סדיר לאבחון מוקדם של המחלה, או בהיעדר תיעוד צילומי של השומה ושל המבנה הדרמוסקופי שלה שיאפשרו לאבחן שינוי מחשיד בבדיקות השוואתיות.

בכל מקרה, בדיקה דרמוסקופית של השומות מסייעת באבחון ואיתור נקודות חן חשודות למלנומה וכך אפשר להיעזר בממצאים הדרמוסקופיים ובנסיבות המקרה לצורך קבלת החלטה עד כמה רצוי להסיר את השומה החשודה, או לחלופין להסתפק במעקב קצר או ארוך טווח.

איך מסירים שומה, נקודת חן או נגע עור אחר?

ההסרה מבוצעת לאחר אלחוש מקומי באמלה, בהרדמה מקומית המכילה אדרנלין לעצירת דימומים ולידוקאין.
הנגע שנכרת נשלח לבדיקת ביופסיה במעבדה. התשובה ניתנת בדרך כלל לאחר 4 שבועות.

קיימות מספר אפשרויות להסרת נקודות חן ונגעי עור:

מומחי ספוט קליניק להסרת נקודות חן

ד

ד"ר רוית ינקו

מומחית לכירורגיה פלסטית והסרת נקודות חן

צרו אתנו קשר

ביקור בטוח בשגרת הקורונה

הקליקו לפרטים

רופא עור אונליין

לפרטים: 073-3743333