הסרת נגעים בעור / נקודות חן / הסרת שומות – רפואי ואסתטי

הסרת נקודות חן מבוצעת במגוון טכניקות כירורגיות. לפני הסרת נקודת חן או נגע מכל סיבה שהיא – רפואית או אסתטית, מומלץ להיוועץ באחד ממומחי העור של ספוט קליניק.

 

הסרת נגעים מטעמים רפואיים

גילית שומה חשודה – האם יש סיבה לדאגה?

הבחנת בשומה שהתרחבה, הפכה שחורה, בולטת יותר מתמיד? חשודה? האם זאת מלנומה?
מוטרד/ת מגבשושית מוזרה שתקועה על המצח, או במחשוף החזה?
לא מצליח/ה להסוות קשרית/ציסטה (ליפומה, פיברומה) בעומק העור, הבולטת החוצה?

 

בדיקת נקודות חן חשודות

בדיקת נקודות חן חשודות

 

האם או מדוע לא לבצע הסרה רפואית מניעתית של נקודת חן, כזו או אחרת, בטרם יחול בה שינוי כלשהו, שעלול לאותת על התפתחות מלנומה בתוכה?
כידוע, שומות מרובות, שומות "אטיפיות" וסיפור משפחתי של מלנומה ממאירה הם גורמי סיכון מובהקים לפתח מלנומה ממאירה של העור.

כשמדובר בנקודות חן "פשוטות", המכונות Common Nevi, המתייצגות לרוב ככתם או כגבשושית בעלת מראה סימטרי מעוגל בגוון אחיד, הסיכון למלנומה עולה ככל שעולה מספרן. ברוב המקרים הגידול יתפתח כנגע פיגמנטרי דמוי שומה חדשה. שיעור המקרים בהם תתפתח מלנומה מתוך שומה "פשוטה" שקדמה לה אינו עולה על 30%.

כלומר, חשוב להבין שגם אם ניתן להסיר כצעד מניעתי את כלל השומות הפשוטות, בעודן שפירות מהעור, אין זו ערובה לכך שבעתיד לא יופיע נגע דמוי שומה חדשה בעור כביטוי ראשוני למלנומה ממאירה. כך שהתערבות כזו אינה מייתרת את החשיבות של המשך המעקב לאבחון מוקדם של מלנומה, שעלולה להתפתח כאמור כשומה חדשה בעתיד.

נקודות חן "אטיפיות" Atypical nevi (בלתי טיפוסיות/מוזרות), להבדיל מהשומות ה"פשוטות", הן לרוב בעלות מרכיב כתמי, לרובן מספר גוונים כולל ורוד ושולים לא סדירים. גם קיומן של מספר קטן של שומות אטיפיות, 2 ומעלה, כרוך בסיכון מוגבר למלנומה. רוב מקרי המלנומה יתפתחו במקרים אלה מתוך השומה האטיפית, שהיא לצורך העניין נגע קדם-סרטני, העלול להפוך למלנומה.

מהם השינויים בשומות "אטיפיות" או "פשוטות", המעלים חשד להתפתחות מלנומה?

הסימן המחשיד הוא שינוי בגודל (ברוחב ו/או בגובה) ו/או שינוי בצבע או בשולים המקיפים את השומה. זהו שינוי בולט לעין. מי שיוכל להבחין בו הוא בראש ובראשונה בעל השומה עצמו, או הנמצאים בסביבתו הקרובה. רופא העור או הכירורג הפלסטי שעוקבים אחר המקרה יוכלו אף הם להבחין ולחשוד בשומה שהשתנתה, בהסתמך על תיעודה במפת השומות הכלל גופית (באמצעות מיפוי שומות דיגיטלי) ו/או בצילום בהגדלה של אותה שומה שנבדקה בעבר.

לפיכך, ניתן בעקרון להסיר באופן מניעתי שומה אטיפית, גם אם לא חל בה שינוי מחשיד נראה לעין.

אך כיצד לנהוג במקרה של ריבוי שומות אטיפיות ו/או במקרה בו התגלתה בעבר מלנומה ו/או גם בבן משפחה נוסף, כביטוי לתסמונת המלנומה המשפחתית?

במצב זה, הסרה מניעתית של מספר רב של שומות אטיפיות היא לא דבר של מה בכך, וגם אז, אין זה מייתר את הצורך להמשיך ולהגיע למעקב אחר שינויים מחשידים בשומות האטיפיות שנותרו, או בכל נגע דמוי שומה אטיפית חדשה שיופיע במהלך תקופת המעקב, לצורך אבחון מוקדם של מלנומה, שהוא ערובה לריפוי מהמחלה.

אין ספק שהסרה מניעתית של שומה אטיפית, כזו או אחרת, מתבקשת ומומלצת במקרה שהמטופל אינו מקפיד להגיע למעקב סדיר לאבחון מוקדם של מלנומה, או – בהיעדר תיעוד מצולם קודם של שומה חשודה, כולל צילום המבנה הדרמוסקופי שלה, לצורך בדיקה השוואתית.

בכל מקרה, גם ללא תיעוד מוקדם, בדיקה דרמוסקופית של השומות עשויה לסייע באבחון ואיתור שומה חשודה למלנומה ובקבלת החלטה עד כמה רצוי להסיר את השומה החשודה ללא דיחוי לצורך בדיקה פתולוגית, או לחלופין – להסתפק במעקב קצר או ארוך טווח אחר שינויים עתידיים בשומה.

 

בדיקת נקודות חן חשודות

בדיקה שומות דרמוסקופית

הסרת נקודות חן מטעמים אסתטיים

אם את/ה מעוניין/נת להפטר מנקודת חן מטרידה, בין אם היא מולדת או חדשה באזורים החשופים או האינטימיים בעור, אין כל מניעה מהתערבות כירורגית מהירה ופשוטה שתשפר את המראה לשביעות רצונך. באותה דרך ניתן להסיר כל נגע עורי מטריד בכל מקום על העור – קרקפת, גניטליה, ליד העיניים ועוד.

איך מסירים שומה או נגע עורי?

הסרת נקודות חן מבוצעת בחדר ייעודי במרפאת ספוט קליניק, בהרדמה מקומית, לאחר אלחוש באמלה. בתום התהליך המטופל חופשי לחזור לביתו.
הנגע שנכרת נשלח לבדיקת ביופסיה במעבדה. התשובה ניתנת בדרך כלל לאחר 4 שבועות.

השיטות המקובלות להסרת שומה או נגע חשוד

1. שיטת האקסיזיה Excision

בשיטה זו של הסרת שומות השומה או הנגע נכרת בשלמותו, עם שוליים של עור בריא, בחיתוך סביב הנגע (עם שוליים מזעריים ברוחב 1-2 מ"מ), ע"י סקאלפל (סכין מנתחים), או ע"י סכין מעוגלת המכונה Punch.

 

החתך מסביב לנגע הוא לרוב בצורת עין (כישור או סירה), זאת על מנת לאפשר הצמדת שולי החתך זה לזה מבלי להשאיר עודפי עור בקצוות. הנגע נכרת לכל עומקו, עד השכבה התת עורית. ייותר במקום קו חיתוך אורכי, דמוי שריטה, שיתאחה בהמשך לצלקת קוית עדינה, המתמזגת ככל הניתן עם קווי העור הטבעים הסמוכים לה.

התפר/ים בדרך כלל מתכלים מעצמם, תוך מספר שבועות. בתום הפעולה, מקובל להדביק מעל החתך סטרי-סטריפ (״פרפר״ דבק דמוי נייר). ההעדפה היא לתת למדבקה לנשור מעצמה.
יתרונות שיטת האקציסיה בכך שהיא מאפשרת בדיקה פתולוגית של הנגע השלם, לכל עומקו, ומונעת שגשוג וצמיחה מחדש של שאריות, במידה ונותרו באותו מקום.

 

סגירת חתך בעור לאחר אקסיזיה – הסרת נקודות חן בספוט קליניק

סגירת חתך בעור לאחר אקסיזיה – הסרת נקודות חן בספוט קליניק

 

2. שיטת הגילוח Shave

שיטה זו של הסרת נקודות חן מיועדת לנגע שרוחבו אינו עולה על מספר מ"מ ושאינו חשוד לנגע סרטני.
בשיטה זו הכירורג "מגלח" כפשוטו את הנגע, מצד לצד, ע"י סקלפל וצורב את הבסיס הגלוי במחט חשמלית לעצירת הדימום. בתהליך הריפוי העצמי יתכסה איזור הגילוח בגלד, שינשור תוך שבוע עד שבועיים. התוצאה הקוסמטית היא לרוב צלקת עגולה, שטוחה, חופפת לבסיס הנגע, שלרוב קשה להבחין בה או שמתייצגת כשקע מזערי עם או ללא שינוי קל בגוון העור.

יתרון השיטה: ריפוי ללא תפרים המותיר צלקת עדינה, כמעט בלתי נראית.
חסרונות השיטה: שיעור מקרי ההשנות – כלומר צמיחה מחדש של שאריות הנגע שנותרו בתחתית הגילוח – גבוהים יותר מאשר בכריתה עמוקה ע"י אקציסיה; חסרון נוסף – העדר המרכיב העמוק של הנגע בדגימה שהוסרה עלול להקשות על האבחון הפתולוגי.

האם ניתן לבצע הסרת הנגע בלייזר?

בעקרון אכן ניתן לצרוב את הנגע באמצעות קרן לייזר. שיטה זו אינה מבטיחה שלא תוותר במקום צלקת. החסרונות הבולטים של השיטה – הדגימה שעלולה להפגע בתהליך הצריבה מקשה על האבחון הפתולוגי. כמו כן שאריות הנגע, במידה ונותרו מתחת לשכבת העור שנצרבה, עלולים לשוב ולהתפתח לנגע חדש באותו מקום.

תופעות לוואי בעקבות הסרה כירורגית של נגע עורי

מדובר בתופעות קלות יחסית, כגון אודם, בצקת, רגישות מקומית, דימום אקראי, גלד מוגלתי, התרופפות תפר, איחוי איטי של החתך, צלקת רגישה וכד'. כל אלה ניתנים לטיפול מקומי תחת בקרת הצוות הרפואי המיומן של ספוט-קליניק.

 

מומחי ספוט להסרת נקודות חן

ד

ד"ר מאיה סיני

רופאת עור מומחית להסרת נקודות חן / שומות / נגעים

ד

ד"ר הלית גיא-חן

ד"ר הלית גיא-חן רופאה מומחית בכירורגיה פלסטית ואסתטית

צרו אתנו קשר

-->
התקשרו לספוט קליניק - מרפאת מומחים לרופאי עור פרטיים
×
דילוג לתוכן