טיפול באקנה

אקנה (Acne) הנקרא בעברית חַטֶּטֶת, או בשמותיו הנפוצים: פצעי בגרות, חצ'קונים, או פצעונים, הנו דלקת של בלוטות החלב וזקיקי השערה.

על אף היותו אחת מבעיות העור השכיחות ביותר (נפוץ ב- 3 מתוך 4 בוגרים בין גילאי 11 ל-30 שנים) הגורמת סבל רב, מידע מדוייק לגבי מנגנוני המחלה, שלא פוענח עד היום עשוי להקשות על הסובלים מאקנה בהבנת מצבם ואף בבחירת הטיפול המתאים.

טיפול באקנה • ספוט קליניק - מיטב המומחים לטיפול באקנה

למה לטפל באקנה?

מיתוסים הקשורים באקנה נפוצים כמעט כמו המחלה עצמה. אחד המיתוסים הנפוצים בנוגע לאקנה, הוא ש'יש לתת למחלה לחלוף מעצמה'. על אף זאת, רופאי עור מומחים בארץ ובעולם, ממליצים לטפל באקנה בשלב מוקדם ככל הניתן:

סימפטומים וסימנים של אקנה

אקנה מופיע בעיקר באזור הפנים, אך שכיח גם פיזור נרחב יותר כמו למשל אקנה בחזה או אקנה בגב. כמו כן, אקנה עשוי להופיע בשכיחות נמוכה יותר גם באזור הצוואר, הכתפיים, הזרועות העליונות והאחוריים.

תסמיני האקנה משתנים מאדם לאדם ותלויים בחומרת המחלה:

לקריאה נוספת על ההבדלים בין צורות ההופעה השונות: אקנה: המדריך הויזואלי.

אקנה אינו מהווה בעייה אסתטית ויזואלית בלבד. מחקרים מראים שבקרב הסובלים מאקנה, קיימת שכיחות גבוהה יותר של דימוי והערכה עצמית ירודים ואף דיכאון.

טיפול באקנה | ספוט קליניק - מיטב המומחים לרפואת עור

פצעי אקנה בפנים

מי יסבול מאקנה?

אקנה נפוץ בעיקר בקרב צעירים ובני נוער, אך עשוי להופיע בכל גיל. גם תינוקות ומבוגרים עשויים לסבול מאקנה. מספר המבוגרים שסובלים מאקנה עולה בשנים האחרונות וכן ידוע שיותר נשים סובלות מאקנה בגילאי 30-50 ואף אחרי.

הסיבה המדוייקת לכך שחלק מהאנשים סובלים מאקנה ואחרים לא, אינה ידועה כיום. עם זאת, ישנם מספר גורמים הקשורים בהתפתחות אקנה:

מה גורם לאקנה?

אקנה מופיע כאשר נקבובית בעורנו, המשמשת פתח לתוצרי בלוטת החלב המתנקזים דרכה, נחסמת. החסימה הראשונית נגרמת מתאי עור מתים, אשר באופן נורמלי עולים לפני השטח של הנקבובית ומשם מסולקים. כאשר הגוף מייצר כמות רבה של חלב – חומר שומני אשר בין השאר שומר על לחות העור, תאי העור המתים

נדבקים זה לזה בתוך הנקבובית. במצב זה, במקום לעלות לפני שטח הנקבובית, הם נלכדים בתוכה וחוסמים אותה.
בנוסף, הנקבובית החסומה מספקת לעיתים סביבה נוחה לגדילה של חיידק האקנה (P. Acnes) אשר גורם לתגובה דלקתית נוספת בזקיק.

מה גורם לאקנה?

מה גורם לאקנה?

אבחון אקנה

על מנת לאבחן אקנה, רופא העור יתחיל בבחינה מדוקדקת של העור כדי לוודא שהנך סובל מאקנה. קיימות מחלות עור נוספות שעשויות להיראות כמו אקנה. לאחר אבחון האקנה, רופא העור ידרג את חומרת המחלה (קלה, בינונית וקשה) ומאפיינים נוספים שלה.

טיפול באקנה

לדבריה של ד״ר ליברטי זהר, מומחית לרפואת עור מצוות הרופאים של ספוט קליניק: ״הצלחת הטיפול באקנה ומניעת צלקות בעתיד תלויה באבחון מדויק של אופי המחלה ומידת חומרתה. הטיפול באקנה מיועד להרגיע את התגובה הדלקתית ולמנוע ככל הניתן הופעת נגעים חדשים. הוא כולל שילוב של תכשירים לניקוי ומריחה על העור הנגוע, ו/או טיפולים סיסטמים ע"י תכשירים אנטיביוטים ו/או רטינואידים בשילוב עם טיפולים הורמונלים במידת הצורך״.

תהליך ריפוי האקנה עלול להיות ממושך, שבועות ואף חודשים. ההמתנה להיעלמות האקנה עשויה להיות מתסכלת מאוד. טיפול מוקדם ומותאם אישית באקנה עשוי למנוע צלקות עתידיות.

בפגישת ייעוץ עם אחד מרופאי העור המומחים בספוט-קליניק, נוכל להמליץ לך על אופציית הטיפול המתאימה:

  1. טיפול טופיקלי (תרופות למריחה על העור): יש מגוון תרופות טופיקליות, חלקן מסייעות בהשמדת החיידקים, אחרות עוזרות בהפחתת ייצור השומן. התרופה הטופיקלית עשויה להכיל רטינואיד, בנזואיל פרקוסיד, אנטיביוטיקה וחומצה סליצילית. אפשרות זו מתאימה בעיקר כטיפול באקנה קל. לקריאה נוספת אודות טיפולים טופיקליים באקנה.
  2. טיפול סיסטמי (תרופות שפועלות על כל הגוף): אפשרות זו מתאימה בעיקר כטיפול באקנה קשה. חלק מהטיפולים הכלולים:
  3. שימוש במכשירים לטיפול באקנה: טיפול המבוצע במהלך ביקור במרפאה. בין הטיפולים נכללים טיפולי לייזר וטיפולי אור נוספים אשר מפחיתים את נוכחות החיידק (P. Acnes) בעור.
  4. טיפול בצלקות אקנה: לעיתים נותרות צלקות בחומרה משתנה אשר משפיעות על איכות החיים והמראה של המטופל. על כן, מטרת הטיפול המרכזית הינה העלמת צלקות אקנה. הטיפול בצלקות אקנה הוא לרוב טיפול משולב המביא לשיפור במראה ומרקם העור. לאחר ייעוץ אישי במרפאה תקבע תוכנית אישית לטיפול בצלקות בהתאם למצב העור, סוג העור והנגעים המאפיינים אותו.
צלקות אקנה

צלקות אקנה

אקנה בהריון

החמרה באקנה בקרב נשים בהריון שכיחה בעיקר בטרימסטר הראשון ומיוחסת לשינויים ההורמונליים הערים בתקופה זו. במרבית המקרים האקנה חולף בתום ההריון. סיבה נוספת להחמרה במצב האקנה היא שנשים שטופלו באקנה באמצעות משחות או תרופות אחרות נאלצות להפסיקן עקב ההריון. הטיפולים העיקריים לאקנה בהריון קשורים בשינוי תזונתי, שימוש בקוסמטיקה מתאימה והפחתת מתח. בסיום השליש הראשון ניתן לשקול תרופות נוספות באישור רופא עור וגניקולוג.

צלקות אקנה

צלקות אקנה הן בדרך כלל תוצאה של אקנה שלא טופל בזמן. מצבים אלה עלולים להשאיר בפנים את חותמם בצורת צלקות בחומרה משתנה. קיימים שני סוגי צלקות עיקריים:

  1. צלקות היפרטרופיות או צלקות קלואידיות: צלקות אלו נוצרות כאשר יש ייצור יתר של קולגן במהלך תהליך הריפוי של פצעי האקנה, דבר הגורם להתעבות של רקמה צלקתית גסה מעל לפני שטח העור. הימצאות צלקות אלו קשורה בעיקר לנטייה גנטית של הגוף לייצור צלקות מסוג זה.
  2. צלקות אטרופיות: צלקות אלו נוצרות כאשר יש איבוד של רקמת עור בתהליך הריפוי, היוצרת מעין שקעים הנראים כ"חורים" בעור בגדלים משתנים.

טיפול בצלקות אקנה

לעיתים נותרות צלקות בחומרה משתנה אשר משפיעות על איכות החיים והמראה של המטופל. על כן, מטרת הטיפול המרכזית הנה העלמת צלקות אקנה. הטיפול בצלקות אקנה הוא לרוב טיפול משולב המביא לשיפור במראה ומרקם העור. לאחר ייעוץ אישי במרפאה תקבע תוכנית אישית לטיפול בצלקות בהתאם למצב העור, סוג העור והנגעים המאפיינים אותו. במידת הצורך ניתן לשקול טיפולים פולשניים בצלקות אקנה כגון קילוף (פילינג), טיפול בלייזר לקילוף העור, חיתוך סיבי צלקת, טיפול בגלי רדיו (RF).

 

מומחי ספוט קליניק לטיפול באקנה

ד״ר מיכל סלומון - רופאת עור פרטית מומחית לרפואת עור

ד"ר מיכל סלומון

מומחית לטיפול באקנה ולרפואת עור

ד״ר זהר ליברטי - רופאת עור פרטית

ד"ר זהר ליברטי

מומחית לטיפול באקנה ולרפואת עור

פרופסור דוד אנק - רופא עור פרטי מומחה לרפואת עור

פרופסור דוד אנק

מומחה לטיפול באקנה ולרפואת עור

צרו אתנו קשר

ביקור בטוח בשגרת הקורונה

הקליקו לפרטים

רופא עור אונליין

לפרטים: 073-3743333