טיפול באקנה

טיפול באקנה הינו אחד הטיפולי השכיחים במרפאות עור. אקנה (Acne) הנקרא בעברית חַטֶּטֶת, או בשמותיו הנפוצים: פצעי בגרות, חצ'קונים, או פצעונים, הנו דלקת של בלוטות החלב וזקיקי השערה.

על אף היותו אחת מבעיות העור השכיחות ביותר (נפוץ ב- 3 מתוך 4 בוגרים בין גילאי 11 ל-30 שנים) הגורמת סבל רב, מידע מדויק לגבי מנגנוני המחלה, שלא פוענח עד היום עשוי להקשות על הסובלים מאקנה בהבנת מצבם ואף בבחירת הטיפול המתאים.

טיפול באקנה • ספוט קליניק - מיטב המומחים לטיפול באקנה

 

למה טיפול באקנה חשוב?

מיתוסים הקשורים באקנה נפוצים כמעט כמו המחלה עצמה. אחד המיתוסים הנפוצים בנוגע לאקנה, הוא ש'יש לתת למחלה לחלוף מעצמה'. על אף זאת, רופאי עור מומחים בארץ ובעולם, ממליצים על טיפול באקנה בשלב מוקדם ככל הניתן:

 • ללא טיפול, עשויים להופיע כתמי פיגמנטציה וצלקות על פני העור
 • טיפול באקנה בשלב מוקדם תורם להעלאת הדימוי העצמי
 • קיים כיום מגוון של טיפולים זמינים ויעילים

סימפטומים וסימנים של אקנה

אקנה מופיע בעיקר באזור הפנים, אך שכיח גם פיזור נרחב יותר כמו למשל אקנה בחזה או אקנה בגב. כמו כן, אקנה עשוי להופיע בשכיחות נמוכה יותר גם באזור הצוואר, הכתפיים, הזרועות העליונות והאחוריים.

תסמיני האקנה משתנים מאדם לאדם ותלויים בחומרת המחלה:

 • ראשים שחורים (נקבוביות פתוחות עם מעין פקק חלב כהה בפתחן)
 • ראשים לבנים (נקבוביות סגורות)
 • גבשושיות קטנות ואדומות (פפולות)
 • פצעונים עם מוגלה בקצה (פוסטולות, פוליקוליטיס)
 • קשריות גדולות, נוקשות וכואבות למגע מתחת לפני העור (נודולים)
 • קשריות מלאות תוכן מוגלתי וכואבות למגע מתחת לפני העור (נגעים ציסטיים או – ציסטות)
 • כתמי פיגמנטציה על העור: אלו מופיעים לאחר החלמה מאקנה ולעיתים נעלמים חודשים ואף שנים לאחר מכן
 • צלקות אקנה: בקרב אלה שיסבלו מאקנה ציסטית או נודולרית, ובקרב אקנה לא מטופלת, תיתכן שכיחות גבוהה יותר של צלקות

לקריאה נוספת על ההבדלים בין צורות ההופעה השונות: אקנה: המדריך הויזואלי.

אקנה אינו מהווה בעיה אסתטית ויזואלית בלבד. מחקרים מראים שבקרב הסובלים מאקנה, קיימת שכיחות גבוהה יותר של דימוי והערכה עצמית ירודים ואף דיכאון.

טיפול באקנה | ספוט קליניק - מיטב המומחים לרפואת עור

פצעי אקנה בפנים

מי יסבול מאקנה?

אקנה נפוץ בעיקר בקרב צעירים ובני נוער, אך עשוי להופיע בכל גיל. גם תינוקות ומבוגרים עשויים לסבול מאקנה. מספר המבוגרים שסובלים מאקנה עולה בשנים האחרונות וכן ידוע שיותר נשים סובלות מאקנה בגילאי 30-50 ואף אחרי.

הסיבה המדויקת לכך שחלק מהאנשים סובלים מאקנה ואחרים לא, אינה ידועה כיום. עם זאת, ישנם מספר גורמים הקשורים בהתפתחות אקנה:

 • תורשה והיסטוריה משפחתית
 • פעילות הורמונלית ערה, בעיקר אנדרוגנית, ו/או בהקשר לתסמונת השחלות הפוליציסטיות
 • מתח ולחץ נפשי
 • חיידקים בנקבוביות העור
 • גירוי או גירוד העור העשוי להוביל לתגובה דלקתית
 • שימוש בתרופות מסוימות כגון סטרואידים

מה גורם לאקנה?

אקנה מופיע כאשר נקבובית בעורנו, המשמשת פתח לתוצרי בלוטת החלב המתנקזים דרכה, נחסמת. החסימה הראשונית נגרמת מתאי עור מתים, אשר באופן נורמלי עולים לפני השטח של הנקבובית ומשם מסולקים. כאשר הגוף מייצר כמות רבה של חלב – חומר שומני אשר בין השאר שומר על לחות העור, תאי העור המתים נדבקים זה לזה בתוך הנקבובית. במצב זה, במקום לעלות לפני שטח הנקבובית, הם נלכדים בתוכה וחוסמים אותה. בנוסף, הנקבובית החסומה מספקת לעיתים סביבה נוחה לגדילה של חיידק האקנה (P. Acnes) אשר גורם לדלקת בשורש או בזקיק השערה (פוליקוליטיס).

הגורמים לאקנה - ספוט קליניק מרפאת עור פרטית • טיפול באקנה

מה גורם לאקנה?

אבחון אקנה

על מנת לאבחן אקנה, רופא העור יתחיל בבחינה מדוקדקת של העור כדי לוודא שהנך סובל מאקנה. קיימות מחלות עור נוספות שעשויות להיראות כמו אקנה. לאחר אבחון האקנה, רופא העור ידרג את חומרת המחלה (קלה, בינונית וקשה) ומאפיינים נוספים שלה.

טיפול באקנה

לדבריה של ד״ר ליברטי זהר, מומחית לרפואת עור מצוות הרופאים של ספוט קליניק: ״הצלחת הטיפול ומניעת צלקות בעתיד תלויה באבחון מדויק של אופי המחלה ומידת חומרתה. הטיפול מיועד להרגיע את התגובה הדלקתית ולמנוע ככל הניתן הופעת נגעים חדשים. הוא כולל שילוב של תכשירים לניקוי ומריחה על העור הנגוע, ו/או טיפולים סיסטמיים ע"י תכשירים אנטיביוטיים ו/או רטינואידים בשילוב עם טיפולים הורמונלים במידת הצורך״.

תהליך ריפוי האקנה עלול להיות ממושך, שבועות ואף חודשים. ההמתנה להיעלמות האקנה עשויה להיות מתסכלת מאוד. טיפול מוקדם ומותאם אישית באקנה עשוי למנוע צלקות עתידיות.

בפגישת ייעוץ עם אחד מרופאי העור המומחים בספוט-קליניק, נוכל להמליץ לך על אופציית הטיפול המתאימה:

 1. טיפול טופיקלי (תרופות למריחה על העור): יש מגוון תרופות טופיקליות, חלקן מסייעות בהשמדת החיידקים, אחרות עוזרות בהפחתת ייצור השומן. התרופה הטופיקלית עשויה להכיל רטינואיד, בנזואיל פרקוסיד, אנטיביוטיקה וחומצה סליצילית. אפשרות זו מתאימה בעיקר כטיפול באקנה קל. לקריאה נוספת אודות טיפולים טופיקליים באקנה.
 2. טיפול סיסטמי (תרופות שפועלות על כל הגוף): אפשרות זו מתאימה בעיקר כטיפול באקנה קשה. חלק מהטיפולים הכלולים:
 3. שימוש במכשירים לטיפול באקנה: טיפול המבוצע במהלך ביקור במרפאה. בין הטיפולים נכללים טיפולי לייזר וטיפולי אור נוספים אשר מפחיתים את נוכחות החיידק (P. Acnes) בעור.
 4. טיפול בצלקות אקנה: לעיתים נותרות צלקות בחומרה משתנה אשר משפיעות על איכות החיים והמראה של המטופל. על כן, מטרת הטיפול המרכזית הינה העלמת צלקות אקנה. טיפול בצלקות אקנה הוא לרוב טיפול משולב המביא לשיפור במראה ומרקם העור. לאחר ייעוץ אישי במרפאה תקבע תכנית אישית לטיפול בצלקות בהתאם למצב העור, סוג העור והנגעים המאפיינים אותו.
צלקות אקנה • טיפול באקנה במרפאת ספוט קליניק

צלקות אקנה

אקנה בהריון

החמרה באקנה בקרב נשים בהריון שכיחה בעיקר בטרימסטר הראשון ומיוחסת לשינויים ההורמונליים הערים בתקופה זו. במרבית המקרים האקנה חולף בתום ההיריון. סיבה נוספת להחמרה במצב האקנה היא שנשים שטופלו באקנה באמצעות משחות או תרופות אחרות נאלצות להפסיקן עקב ההיריון. הטיפולים העיקריים לאקנה בהריון קשורים בשינוי תזונתי, שימוש בקוסמטיקה מתאימה והפחתת מתח. בסיום השליש הראשון ניתן לשקול תרופות נוספות באישור רופא עור וגניקולוג.

צלקות אקנה

צלקות אקנה הן בדרך כלל תוצאה של אקנה שלא טופל בזמן. מצבים אלה עלולים להשאיר בפנים את חותמם בצורת צלקות בחומרה משתנה. קיימים שני סוגי צלקות עיקריים:

 1. צלקות היפרטרופיות או צלקות קלואידיות: צלקות אלו נוצרות כאשר יש ייצור יתר של קולגן במהלך תהליך הריפוי של פצעי האקנה, דבר הגורם להתעבות של רקמה צלקתית גסה מעל לפני שטח העור. הימצאות צלקות אלו קשורה בעיקר לנטייה גנטית של הגוף לייצור צלקות מסוג זה.
 2. צלקות אטרופיות: צלקות אלו נוצרות כאשר יש איבוד של רקמת עור בתהליך הריפוי, היוצרת מעין שקעים הנראים כ"חורים" בעור בגדלים משתנים.

טיפול בצלקות אקנה

לעיתים נותרות צלקות בחומרה משתנה אשר משפיעות על איכות החיים והמראה של המטופל. על כן, מטרת הטיפול המרכזית הנה העלמת צלקות אקנה. הטיפול בצלקות אקנה הוא לרוב טיפול משולב המביא לשיפור במראה ומרקם העור. לאחר ייעוץ אישי במרפאה תקבע תכנית אישית לטיפול בצלקות בהתאם למצב העור, סוג העור והנגעים המאפיינים אותו. במידת הצורך ניתן לשקול טיפולים פולשניים בצלקות אקנה כגון קילוף (פילינג), טיפול בלייזר לקילוף העור, חיתוך סיבי צלקת, טיפול בגלי רדיו (RF).

 

מומחי ספוט קליניק לטיפול באקנה

ד

ד"ר מור מיודובניק

רופאת עור בכירה מומחית לטיפול באקנה ולרפואת עור

ד

ד"ר עומרי זידאן

רופא עור פרטי בכיר, מומחה לרפואת עור ולטיפול באקנה

ד

ד"ר שני שרמן

רופאת עור פרטית בכירה, מומחית לרפואת עור ולטיפול באקנה

ד

ד"ר אנה אהרונוביץ'

רופאת עור פרטית בכירה, מומחית לרפואת עור ולטיפול באקנה

ד״ר זהר ליברטי - רופאת עור פרטית מומחית לרפואת עור

ד"ר זהר ליברטי

מומחית לטיפול באקנה ולרפואת עור

ד

ד"ר איילת אולך

רופאת עור ילדים, נוער ומבוגרים, מומחית לטיפול באקנה בבני נוער ומבוגרים

ד

ד"ר איילת רשפון

מומחית לטיפול באקנה ולרפואת עור

ד

ד"ר נועה קרמר

רופאת עור פרטית בכירה, מומחית לרפואת עור ולטיפול באקנה

צרו אתנו קשר

-->
התקשרו לספוט קליניק - מרפאת מומחים לרופאי עור פרטיים
×
דילוג לתוכן