אקנה – המדריך הויזואלי

אקנה נגרם מחסימה של נקבובית בעור המשמשת פתח לתוצרי בלוטת החלב המתנקזים דרכה. תאי עור מתים יוצרים את החסימה הראשונית, כשהם עולים לפני השטח של הנקבובית ומשם מסולקים. הבעיה נוצרת כשהגוף מייצר כמות רבה של חלב (חומר שומני אשר בין השאר שומר על לחות העור) תאי העור המתים נדבקים זה לזה בתוך הנקבובית ואז במקום לעלות לפני שטח הנקבובית הם נלכדים בתוכה וחוסמים אותה. הנקבובית החסומה מהווה לעיתים סביבה נוחה להתפתחות של חיידק האקנה (P. Acnes) אשר יוצר תגובה דלקתית נוספת בזקיק.

לפניכם מדריך ויזואלי להבנה של התפתחות נגעי האקנה. אם אתם מעוניינים בטיפול באקנהפנו אלינו לייעוץ אצל אחד ממומחי העור ותיהנו מזמינות גבוהה, יחס אישי וסבלני ואבחון וטיפול מקצועיים.

 

נגעי אקנה
סוגים של נגעי אקנה

 1. אקנה וולגריס (Acne vulgaris): השם הרפואי המקובל לאקנה נפוץ – מחלת העור השכיחה ביותר בילדים ומתבגרים המאופיינת בנוכחות של ראשים שחורים, ראשים לבנים וסוגים נפוצים אחרים של פצעונים על גבי העור. האזורים הנפוצים ביותר הם הפנים, הגב והחזה.
 2. קומדון: קומדון, או נגע אקנה ראשוני, הוא זקיק שערה שנחסם על ידי תאי עור מתים ועודפי שומן. קומדונים עשויים להתפתח לגבשושיות מורמות הנקראות "ראשים לבנים" ו"ראשים שחורים". מוצרים שעשויים להוות טריגר להיווצרות קומדונים נקראים: "קומדוגניים".
 3. ראשים שחורים: אלו הם למעשה קומדונים שפתוחים לפני השטח של העור. נפוץ לחשוב שראשים שחורים הם לכלוך שהצטבר על העור אך אין כך הדבר, הגוון השחור נובע מהשתקפות שונה של אור מזקיקי שערה חסומים.
 4. ראשים לבנים: קומדונים שנשארים סגורים בפני שטח העור נקראים "ראשים לבנים". במצב זה, השומן העודף ותאי העור המתים מונעים מזקיק השערה החסום להיפתח.
 5. פפולות: וביחיד פפולה, היא למעשה קומדון שהפך למודלק, ויצר גבשושית קטנה ואדומה על גבי העור. סוג זה של פצעונים עשוי להיות רגיש למגע. חיטוט בפצעים עשוי להחמיר את הדלקת ולהוביל ליצירת צלקת. כמות גדולה של פפולות עשויה להצביע על אקנה בדרגת חומרה בינונית עד קשה.
 6. פוסטולות – וביחיד פוסטולה, היא סוג נוסף של פצעון מודלק. הפוסטולה נראית כמו "ראש לבן" מוקף בטבעת אדומה מורמת. מתחת לפני העור, תהיה בדרך כלל הצטברות של מוגלה לבנה או צהובה. מומלץ להימנע מחיטוט ופיצוץ של הפוסטולות, אשר עשוי להחמיר את הדלקת ולגרום לצלקת.

  אקנה - פפולות, פוסטולות ונודולים

  פפולות, פוסטולות ונודולים

 7. נודולים – וביחיד נודול, הוא למעשה קשרית מורמת, מודלקת ונוקשה למגע. הנודולים מתפתחים עמוק בתוך העור ובדרך כלל כואבים למגע.
 8. ציסטות – ציסטות הן קשריות גדולות מלאות תוכן מוגלתי. בדומה לנודולים הציסטות עשויות לכאוב במגע. קיומן של ציסטות ונודולים הן ביטוי לדרגה חמורה יותר של אקנה.
 9. אקנה קונגלובטה (Acne Conglobata) – זהו אחד מסוגי האקנה החמורים ביותר אשר לעיתים קרובות מותיר צלקות. הוא מערב נודולים מודלקים רבים המחוברים זה לזה מתחת לפני העור. עשוי להופיע על הגב, הצוואר, החזה, הזרועות והאחוריים. סוג זה של אקנה נפוץ יותר בגברים ולעיתים משני לשימוש בסטרואידים או טסטוסטרון. בתמונה מטה, ניתן לראות סוג זה של אקנה בגב.

  אקנה קונגלובטה באזור הגב שהותיר צלקות היפרטרופיות / קלואידיות

  אקנה קונגלובטה באזור הגב שהותיר צלקות היפרטרופיות / קלואידיות

 10. אקנה מכניקה (Acne Mechanica) – נגרם עקב חום, חיכוך ולחץ כנגד העור. לעיתים הוא התוצאה של חבישת כובע בייסבול, קסדה וכדומה, ולכן נקרא לעיתים "אקנה של ספורט" ומקושר עם אתלטים. אמצעים מניעתיים כוללים התקנת חומר סופח לחות מתחת לכובע ושטיפת האזור לאחר הפעילות.
 11. אקנה אצל תינוקות – לעיתים ניתן להבחין בפצעי אקנה על גבי עור פניהם של תינוקות רכים. תופעה זו נקשרת ככל הנראה להשפעה מוגברת של הורמונים אשר מועברים אל התינוק מאמו במהלך ההיריון. סוג זה של אקנה חולף לרוב מעצמו ואינו מותיר צלקות.
 12. צלקות אקנה: בתמונה מימין ניתן לראות צלקות אקנה אטרופיות בפנים ובתמונה משמאל צלקות אקנה היפרטרופיות או קלואידיות באזור החזה.

  צלקות אקנה אטרופית בפנים

  צלקות אקנה אטרופית בפנים

מיטב רופאי העור לטיפול באקנה

פרופסור אסתר עזיזי - רופאת עור פרטית

פרופסור אסתר עזיזי

מייסדת ומנהלת Spot Clinic, מבכירות החוקרים והקלינאים בעולם ברפואת העור.

פרופסור דוד אנק - רופא עור פרטי מומחה לרפואת עור

פרופסור דוד אנק

מומחה לרפואת עור – מרפאת מודיעין.

ד״ר זהר ליברטי - רופאת עור פרטית מומחית לרפואת עור

ד"ר זהר ליברטי

מומחית לאקנה ולרפואת עור ומין. בעלת ניסיון עשיר באבחון וטיפול במחלות עור, מנהלת תהליך אבחון קפדני, סבלני ומדויק מול כל לקוח.

ד

ד"ר איילת רשפון

מומחית לאקנה ולרפואת עור ומין, רופאת עור בכירה ומנהלת המרפאה לאבחון סרטן עור במרכז הרפואי איכילוב.

ד

ד"ר ערן גלילי

רופא עור פרטי, מומחה לטיפול באקנה

ד״ר זהר ליברטי - רופאת עור פרטית מומחית לרפואת עור

ד"ר זהר ליברטי

מומחית לאקנה ולרפואת עור ומין - רופאת עור בכירה בביה"ח שיבא

צרו אתנו קשר

-->
התקשרו לספוט קליניק - מרפאת מומחים לרופאי עור פרטיים
×
דילוג לתוכן