טיפול פוטודינמי

טיפול פוטודינמי באור יום או Daylight Photodynamic Therapy

טיפול פוטודינמי (PDT) מהווה שיטה חדשנית לטיפול בנזקי שמש ונגעים טרום-סרטניים (Actinic keratosis) על פני עור הקרקפת והפנים.
באמצעות טיפול לא פולשני, מנצלים את האור הנראה של השמש כדי לטפל בנזקי שמש.


איך הטיפול מתבצע?

תחילת הטיפול מותנית בפגישת ייעוץ בה בוחן הרופא את הרקע הקליני, מצב הנגעים האזור המיועד לטיפול וסיכויי הצלחת הטיפול הפוטותרפי במקרה האינדיבידואלי. לפני מריחת התרופה, הרופא מבצע קילוף מבוקר של קשקשים מהאזור המיועד. התרופה המיועדת מגיעה בצורת קרם המכיל חומר בשם aminolevulinic acid (ALA) .

ייחודו של קרם הALA הינו בזיהוי תאים טרום-סרטניים וחדירה סלקטיבית אך ורק לתוך תאים בעלי חלוקה לא תקינה. לאחר מריחת הקרם על האזור המיועד לטיפול, על המטופל לצאת לאור היום ולשבת במקום מוצל למשך שעתיים. במהלך החשיפה ה-ALA עובר ראקציה פוטו-כימית הגורמת לתמותת התאים הטרום-סרטניים מבלי לפגוע בתאים הבריאים. בתום הטיפול מסירים את שאריות הקרם על ידי שטיפה במים וסבון. בשל חדירת הקרם לעומק שכבות העור, התרופה ממשיכה לפעול למשך 48 השעות הבאות, במהלכן נותרת רגישות לאור השמש ולכן יש להימנע מחשיפה נוספת ולעשות שימוש בקרם הגנה מיוחד.

תופעות הלוואי לטיפול פוטודינמי

תופעות הלוואי האופייניות לאחר כווית שמש לרוב הן קלות וכוללות: אודם, קילוף וגירודים. תופעות אלו לרוב נעלמות לאחר תקופה של שבוע-שבועיים.

מה קורה אחרי סיום הטיפול?

שיפור במראה נזקי השמש הינו הדרגתי ואורך כ 6-8 שבועות מיום הטיפול. ישנה חשיבות לחזור ולהיבדק על ידי רופא העור בתום תקופה זאת.
תוצאות הטיפול נשמרות לתקופה של 18-24 חודשים. במידת הצורך, ניתן לחזור על טיפול נוסף.

לקבלת ייעוץ פנה אל אחד מרופאי העור של המרפאה.

מהי שיטת PDT וכיצד היא מסייעת בטיפול בקרטוזות משמש

הקליקו להגדלה.

מהי שיטת PDT וכיצד היא מסייעת בטיפול בקרטוזות משמש

מומחי המרפאה לטיפול פוטודינמי

ד״ר זהר ליברטי - רופאת עור פרטית מומחית לרפואת עור

ד"ר זהר ליברטי

מומחית לרפואת עור ולטיפול פוטודינמי

צרו אתנו קשר

-->
התקשרו לספוט קליניק - מרפאת מומחים לרופאי עור פרטיים
×
דילוג לתוכן