ניתוחי מוהס

ניתוח מוהס (מוס/ מוז/ מוהז) על שמו של ד”ר פרדריק מוהס האמריקאי נחשב לשיטה המתקדמת ביותר בעולם לטיפול בסרטן העור מסוג BCC (תאי הבסיס) או SCC (תאי הקשקש).

סוג זה של ניתוח מיועד בעיקר לגידולים הממוקדים באזור הפנים, האוזניים או הקרקפת.

מטרת הניתוח היא בראש ובראשונה, להוציא את רקמת הגידול בשלמותה ולוודא שהגידול לא יתפתח מחדש באותו מקום בעתיד.

כמו כן שיטת הניתוח נועדה לשמר הן את תפקוד האיבר והן את המראה האסתטי.

יתרונות הניתוח בשיטת מוהס

לשיטת הניתוח פוטנציאל ריפוי גבוה מאד בד בבד עם שמירה מקסימלית על רקמת עור לא נגועה:

שיטת הניתוח

ניתוח מיקרוגרפי בשיטת מוהס הינו ניתוח אמבולטורי המתבצע בהרדמה מקומית בלבד, אולם עשוי להימשך מספר שעות.

לאחר ביצוע האלחוש מתבצעת כריתת הגדול בגבולות הקליניים המשוערים ולאחריו כריתת שכבת עור דקה הכוללת שולים צרים סביב הגדול ורקמת העור מתחתיו.

לאחר החיתוך מבוצע מיפוי דיגיטלי של הרקמה. המיפוי מתבצע באמצעות מצלמה דיגיטלית והעברת התמונה אל מעבדת המוהס. הרקמה עצמה מועברת גם היא אל המעבדה ועיבוד הרקמה מתבצע על ידי טכנאי/ת מוס אשר עבר/ה הכשרה מיוחדת.

קידוד בצבעים (color coding) מאפשר התמצאות טובה יותר בטופוגרפיה של הרקמה.

במעבדה מבצעים חתכים קפואים של הרקמה וצובעים אותה בטולואידין כחול או המטוקסילין ואאוזין. היתרון בשמוש בטולואידין כחול הוא ביכולת להבדיל קרצינומה של תאי בסיס מזקיקי השיער.

לאחר הכנת הרקמה היא נבדקת על ידי המנתח עצמו! באם נמצאה שארית- היא מסומנת על המפה ושכבה נוספת של עור נכרתת מהחולה ומועברת למעבדה לבדיקה. כך חוזר התהליך על עצמו, בין חדר הניתוח למעבדה, עד להסרה סופית של הגדול.

בניתוח מוהס המנתח כאמור עובד במקביל לטכנאי המעבדה. כל רקמה שהוצאה, מועברת למעבדה, מוקפאת ונחתכת באופן מדוייק. בהמשך נבדקים החתכים תחת מיקרוסקופ, במטרה לוודא שלא נותרו שאריות רקמת גידול בשוליים והגידול, למעשה, הוצא בשלמותו.

במידה ונותרו שאריות של גידול בשוליים, המנתח ירחיב את אזור הכריתה רק באותם כיוונים בהם אובחנה שארית גידול ויעביר שנית את הרקמה שנכרתה למעבדה. כך חוזר חלילה עד להוצאת הרקמה הגידולית בשלמותה.

לרוב, מייד בתום הוצאת הגידול בשלמותו, מבצע המנתח שיחזור של אזור הפנים הספציפי כדי שהמטופל ילך לביתו בריא ועם מינימום בעיות אסתטיות או תיפקודיות.

ברב החולים יש צורך בשחזור של אזור הניתוח.

שיטת מוהס הוכחה כשיטה היעילה ביותר בהסרת גידולי עור. אחוזי הריפוי של השיטה הם הגבוהים ביותר, ועומדים על 95-99%.
כאמור שיטת מוהס מיועדת בעיקר לגידולים מסוג מסויים (לרוב גידולי BCC ולעיתים גם SCC).

למרות יעילותה היא שיטה יקרה המתבצעת בחדרי ניתוח.

ניתוח מוהס דורש סבלנות מצד המטופל, שכן בחלק מן המקרים מדובר בפרוצדורה ארוכה של מספר שלבים. כמו כן, קיימת חשיבות עליונה במציאת מנתח מיומן ומוסמך לצד טכנאי מעבדה מנוסה וציוד מעבדה משוכלל.

גילוי מוקדם וערנות לפצע שאינו מחלים, כתם חדש ולא מוכר או שומה אטיפית עשויים למנוע הן את התפשטות הגידול והן להשפיע לטובה על תוצאות הניתוח להסרתו.

כמו כן, מחובתנו לזכור כי הגנה מפני השמש לאורך חיינו, מצילה חיים ומפחיתה באופן משמעותי את הסיכוי לפתח סרטן העור.

ניתוחי מוהס למטופלי ספוט קליניק מבוצעים על ידי ד"ר נמרוד פרבר, מומחה לכירורגיה פלסטית ומנהל היחידה לניתוחי מוהס במרכז הרפואי אסותא אשדוד.

צרו אתנו קשר

עקבו אחרינו בפייסבוק