ניתוחי מוז

ניתוח מוז (נהגה גם ניתוח מוהס או ניתוח מוס) על שמו של ד”ר פרדריק מוז האמריקאי, נחשב לשיטה המתקדמת ביותר בעולם לטיפול בסרטן העור מסוג BCC (תאי הבסיס) או SCC (תאי הקשקש).
ייחודה של השיטה, שפותחה בשנות השלושים של המאה העשרים, בכך שהיא מאפשרת בדיקה מיקרוסקופית ופיענוח פתולוגי מידי, תוך כדי התהליך הניתוחי, של כל שולי רקמת הגידול שהוסרה.

ניתוח מוז מיועד בעיקר לגידולים הממוקדים באזור הפנים, האוזניים או הקרקפת.

מטרת ניתוח מוז היא בראש ובראשונה, להוציא את רקמת הגידול בשלמותה ולוודא שהגידול לא יתפתח מחדש באותו מקום בעתיד.

במידה והבדיקה המיקרוסקופית מגלה שאריות גידול, בעומק הגידול או בהיקפו, יבצע הרופא המנתח במקום הסרה נוספת של רקמה בהתאם למיקום בו נמצאה השארית. שיטת מוז מאפשרת את הסרת כל שורשי ושלוחות הגידול באופן מלא, תוך מניעת כריתה מיותרת של רקמה בריאה והוצאה מינימלית של רקמת עור.

ניתוח מוס היא השיטה הניתוחית היחידה המבטיחה ש-100% משולי הרקמה הניתוחית שהוסרה נבדקת בטכניקה מיוחדת של השטחה, הקפאה, חיתוך וצביעה. תהליכים אלו יאפשרו גילוי שורשים סרטניים שטרם הוסרו על מנת להסירם במלואם ולמנוע הישנות הגידול.

ניתוח מוס נועד לשמר הן את תפקוד האיבר והן את המראה האסתטי.

יתרונות הניתוח בשיטת מוז

לניתוח בשיטת מוז פוטנציאל ריפוי גבוה מאד בד בבד עם שמירה מקסימלית על רקמת עור לא נגועה:

הכנה לניתוח מוז

שיטת הניתוח

ניתוח מיקרוגרפי בשיטת מוז הינו ניתוח אמבולטורי המתבצע בהרדמה מקומית בלבד, אולם עשוי להימשך מספר שעות.

לאחר ביצוע האלחוש מתבצעת כריתת הגדול בגבולות הקליניים המשוערים ולאחריו כריתת שכבת עור דקה הכוללת שולים צרים סביב הגדול ורקמת העור מתחתיו.

לאחר החיתוך מבוצע מיפוי דיגיטלי של הרקמה. המיפוי מתבצע באמצעות מצלמה דיגיטלית והעברת התמונה אל מעבדת המוז. הרקמה עצמה מועברת גם היא אל המעבדה ועיבוד הרקמה מתבצע על ידי טכנאי/ת מוז אשר עבר/ה הכשרה מיוחדת.

קידוד בצבעים (color coding) מאפשר התמצאות טובה יותר בטופוגרפיה של הרקמה.

במעבדה מבצעים חתכים קפואים של הרקמה וצובעים אותה בטולואידין כחול או המטוקסילין ואאוזין. היתרון בשמוש בטולואידין כחול הוא ביכולת להבדיל קרצינומה של תאי בסיס מזקיקי השיער.

לאחר הכנת הרקמה היא נבדקת על ידי המנתח עצמו! באם נמצאה שארית, היא מסומנת על המפה ושכבה נוספת של עור נכרתת מהחולה ומועברת למעבדה לבדיקה. כך חוזר התהליך על עצמו, בין חדר הניתוח למעבדה, עד להסרה סופית של הגידול.

בניתוח מוס המנתח כאמור עובד במקביל לטכנאי המעבדה. כל רקמה שהוצאה, מועברת למעבדה, מוקפאת ונחתכת באופן מדויק. בהמשך נבדקים החתכים תחת מיקרוסקופ, במטרה לוודא שלא נותרו שאריות רקמת גידול בשוליים והגידול, למעשה, הוצא בשלמותו.

במידה ונותרו שאריות של גידול בשוליים, המנתח ירחיב את אזור הכריתה רק באותם כיוונים בהם אובחנה שארית גידול ויעביר שנית את הרקמה שנכרתה למעבדה. כך חוזר חלילה עד להוצאת הרקמה הגידולית בשלמותה.

לרוב, מיד בתום הוצאת הגידול בשלמותו, מבצע המנתח שיחזור של אזור הפנים הספציפי כדי שהמטופל ילך לביתו בריא ועם מינימום בעיות אסתטיות או תיפקודיות.

ברב החולים יש צורך בשחזור של אזור הניתוח.

ניתוח בשיטת מוז הוכח כשיטה היעילה ביותר בהסרת גידולי עור. אחוזי הריפוי של השיטה הם הגבוהים ביותר, ועומדים על 95-99%.

כאמור, שיטת מוז מיועדת בעיקר לגידולים מסוג מסוים (לרוב גידולי BCC ולעיתים גם SCC).

למרות יעילותה היא שיטה יקרה המתבצעת בחדרי ניתוח.

ניתוח מוס דורש סבלנות מצד המטופל, שכן בחלק מן המקרים מדובר בפרוצדורה ארוכה של מספר שלבים. כמו כן, קיימת חשיבות עליונה במציאת מנתח מוז מיומן ומוסמך לצד טכנאי מעבדה מנוסה וציוד מעבדה משוכלל.

גילוי מוקדם וערנות לפצע שאינו מחלים, כתם חדש ולא מוכר או שומה אטיפית עשויים למנוע הן את התפשטות הגידול והן להשפיע לטובה על תוצאות הניתוח להסרתו.

כמו כן, מחובתנו לזכור כי הגנה מפני השמש לאורך חיינו, מצילה חיים ומפחיתה באופן משמעותי את הסיכוי לפתח סרטן העור.

ניתוחי מוז למטופלי ספוט קליניק מבוצעים על ידי ד"ר מאיה סיני.

מומחי ספוט קליניק לניתוחי מוהס

ד

ד"ר מאיה סיני

מומחית לניתוחים בשיטת מוז

צרו אתנו קשר

-->
×