סרטן העור

סרטן העור הוא הסרטן הכי שכיח ברחבי העולם. בארצות הברית, מעל ל-9,500 אנשים מאובחנים עם סרטן העור מדי יום ואחד מכל חמישה יחלה בסרטן זה עד הגיעו לגיל 70. בדומה לסוגי סרטן אחרים, גם מקורו של סרטן זה הוא בשגשוג בלתי מבוקר של תאי עור מסוג מסויים, העלול להוביל להתפתחות של נגע קדם-סרטני (דף של אקטיניק קרטוזיס) שפיר ו/או לגידול ממאיר. רוב סרטני העור ניתנים לריפוי עם אבחון מוקדם וטיפול מתאים. היכרות עם סוגי סרטן העור השונים יכולה לסייע לאבחון מוקדם, טיפול מתאים וריפוי.

סוגי סרטן העור:

  1. סרטן העור של תאי בסיס (BCC – Basal Cell Carcinoma) – סרטן העור הנפוץ ביותר. מקורו בתאי הבסיס בתחתית שכבת העור החיצונית (אפידרמיס). הגידול שאינו אלים ואינו שולח גרורות, מתפתח באיטיות, לרוב באיזורי העור החשופים לשמש, בעשור 5-6 לחיים. נראה כגבשושית בהירה, לא סדירה, התופחת בהדרגה ועלולה להתכייב ו/או להיות מכוסה גלד דמי. טיפול הבחירה ל BCC בעור הפנים – הסרה כירורגית בשיטת מוז, המאפשרת הסרה שלמה, עם בקרת שוליים, והותרת צלקת מזערית.
  2. סרטן העור של תאי קשקש (SCC – Squamous Cell Carcinoma): סרטן העור השני בשכיחותו. מקור הגידול בתאי הקשקש בשכבת העור החיצונית (אפידרמיס). מתפתח לרוב באיטיות באיזורי העור שנפגעו מחשיפה ממושכת לשמש, בעשור 5-6 לחיים. הסימן המבשר הוא נגע קדם סרטני המכונה קרטוזה אקטינית או קרטוזה סולארית. נגע כזה עלול להפוך לקשרית לא סדירה, לא חלקה, מכוסה בקשקש, הנוטה להסדק, להתכייב ו/או לדמם. אבחון וטיפול כירורגי מבעוד מועד עשויים למנוע את פלישת הגידול לבלוטות הלימפה הסמוכות ו/או לאיברים מרוחקים יותר.
  3. מלנומה ממאירה של העור: מלנומה ממאירה הנה סרטן עור המתפתח כתוצאה מחלוקה בלתי מבוקרת של תאי עור הנקראים "מלנוציטים". בעוד שהשכיחות של מלנומה נמוכה יותר מסרטני עור אחרים כמו BCC ו-SCC , הממאירות שלה גבוהה בגלל היכולת להתפשט לאיברים אחרים אם אינה מאובחנת ומטופלת בשלב מוקדם.
  4. סרטן העור של תאי מרקל (Merkel cell carcinoma): סוג נדיר ואגרסיבי של סרטן העור, אשר שכיחותו עלתה בכ-95% משנת 2000 ל-2013.
  5. קיימים סוגים נוספים ונדירים אשר שכיחותם נמוכה מ1% כגון: לימפומה תאי T של העור, סרקומה ועוד.

הטיפולים המתקדמים בעולם

סרטן העור ניתן לטיפול בדרכים שונות. הטיפול בגידולי עור סרטניים וקדם סרטניים נבחר מבין מספר שיטות חדשניות, בהתאם לאופי ולמיקום הממצאים. חשוב לציין שההפניה לביופסיה או להסרה כירורגית של נגע חשוד מתרחשת בדרך כלל רק במקרה בו קיים ספק או נדרש אבחון פתולוגי, על מנת למנוע הסרה פולשנית ומיותרת של נגעים שפירים:

  • טיפול כירורגי – הסרת הנגע החשוד על ידי כירורג פלסטי.
  • ניתוחי מוהס לגידולים הממוקמים באזור הפנים, אוזניים וקרקפת.
  • טיפול טופיקלי – שימוש במשחות או בחנקן נוזלי מיועד למקרים קדם סרטניים ו/או לסרטן עור שאינו מלנומה אשר מצוי בשלב התחלתי.
  • טיפול פוטודינמי – חשיפת הרקמה הנגועה ללייזר או לגלי אור, תוך שימוש בקולטי קרינה ייחודיים. מיועד למקרים בהם אובחנו נגעים רבים, הפרושים על פני שטח עור נרחב כגון, גב או קרקפת.
  • טיפול אונקולוגי

מחפשים רופא עור לאבחון וטיפול בסרטן העור? פנו אל אחד מרופאי העור שלנו ותיהנו מזמינות תורים גבוהה, יחס חם ואישי ומענה מקצועי ברמה הגבוהה ביותר.

מומחי ספוט קליניק לסרטן עור

ד

ד"ר מור מיודובניק

רופאת עור פרטית, מומחית לרפואת עור ולאונקולוגיה

ד״ר זהר ליברטי - רופאת עור פרטית מומחית לרפואת עור

ד"ר זהר ליברטי

מומחית לרפואת עור ומין, בעלת ניסיון עשיר באבחון וטיפול במחלות עור

ד

ד"ר נועה קרמר

רופאת עור בכירה, מומחית באבחון וטיפול בסרטן העור

ד

ד"ר עומרי זידאן

רופא עור בכיר, מומחה באבחון וטיפול בסרטן העור

ד

ד"ר שני שרמן

רופאת עור בכירה, מומחית באבחון וטיפול בסרטן העור

ד

ד"ר אנה אהרונוביץ'

רופאת עור בכירה, מומחית באבחון וטיפול בסרטן העור

ד

ד"ר איילת רשפון

רופאת עור בכירה ומנהלת המרפאה לאבחון סרטן עור במרכז הרפואי איכילוב.

צרו אתנו קשר

-->
התקשרו לספוט קליניק - מרפאת מומחים לרופאי עור פרטיים
×
דילוג לתוכן