מיפוי שומות ודרמוסקופיה דיגיטלית

מיפוי שומות ממוחשב – אבחון מדוקדק לגילוי מוקדם של מלנומה

מיפוי שומות ממוחשב הוא למעשה צילום של עור הגוף המדגים את השומות המפוזרות עליו. מיפוי שומות משמש היום כאמצעי הטכנולוגי המומלץ לאיתור מוקדם של שומה חשודה למלנומה. אבחון וטיפול מוקדם במלנומה משפרים באופן מובהק את הסיכוי להרפא ממחלה ממארת.

סימני ההיכר הקלאסיים של שומה חשודה הם – בהיותה שומה חדשה (שלא נצפתה בעבר), ו/או שומה מוכרת ששינתה את צורתה, התרחבה ו/או הפכה בולטת יותר, ו/או שינתה את צבעה מחום לשחור – כחול-אדום. לרוב מדובר בשינוי איטי, שעשוי להתפתח במשך חדשים ושנים. לכן, על מנת להבחין בו נדרש מעקב לאורך זמן ובדיקות סריקה חוזרות, לפחות פעם בשנה, במיוחד במטופלים עם שומות מרובות ו/או סיפור משפחתי של מלנומה בבן משפחה מדרגה ראשונה.

היתרונות בביצוע מיפוי שומות בספוט קליניק

  1. זמינות תורים גבוהה עד שעות הערב – לקביעת תור למיפוי התקשרו 073-3743333
  2. המכשור המתקדם בעולם
  3. רופאי העור הבכירים המובילים בתחום – מומחים למיפוי ופענוח צילומי שומות חשודות: ד"ר זהר ליברטי, פרופסור אסתר עזיזיד"ר אורנה שמאי, ד"ר ערן גלילי, ד"ר נועה גל גינדי, ד"ר איילת רשפון, ד"ר הלית גיא-חן

יתרונות מיפוי גוף דו מימדי באמצעות DermaGraphix:

מיפוי שומות ממוחשב של DermaGraphics

מיפוי שומות ממוחשב של DermaGraphics

  • משפר הערכת שינוי נגעים ומעקב
  • רזולוציית תמונה של 50 מגה פיקסל מסייעת בהפחתת ביופסיות
  • מארגן ומאבטח מתמונות מטופלים
  • משפר סטנדרטיזציה של תהליך ההדמיה

הקליקו כדי ללמוד עוד על IntelliStudio® – המכשיר המתקדם בעולם למיפוי שומות ממוחשב


שומה חשודה למלנומה

כיצד ניתן להבחין  בשומה חשודה?

אפשר לא פעם להבחין בכך כבר במבט ראשון – של המטופל או המקורבים אליו או של הרופא המתבונן בשומה החשודה. אך ברוב המקרים, מי ערב לכך שאכן העין האנושית לא תחמיץ שינוי כזה או אחר, המאותת לכך שהשומה הפכה לחשודה? במיוחד – אם למטופל שומות מרובות, המפוזרות על גופו, גם באיזורים הסמויים מהעין? החמצה כזו עלולה לגרום לאבחון מאוחר של מלנומה, ולהתפתחות מחלה גרורתית המאיימת על חייו.

כיצד מסייע מיפוי שומות ממוחשב לאבחון שומה חשודה למלנומה?

מה שמאפשר לאתר אחד או יותר מהשינויים המחשידים למלנומה הוא תיעוד ראשוני קודם של השומה על גבי מפת כלל השומות בגוף, באמצעות מיפוי שומות כלל גופי – Total Body Mole Mapping ו/או תיעוד ראשוני קודם של מאפייני המבנה הדרמוסקופי של השומה שהפכה חשודה למלנומה.

יתירה מזו, ניתוח השוואתי של הממצאים במיפוי שומות כלל גופי חוזר (כעבור 6 או 12 חודשים) ו/או בצילומים דרמוסקופים עוקבים של אותן שומות, באמצעות תוכנת השוואת-הדמיות ייחודית למערכת הצילום Image Analysis שהיא נתמכת בינה מלאכותית, יאתר וייסמן על גבי המסך את מידת השינוי בממדי השומה וצבעה ויסייע לרופא הבודק לאמת את הממצא החשוד שאותר ובמידת הצורך להפנות את המטופל, ללא דיחוי, להסרה כירורגית של הנגע.
באותה מידה, אם לא נמצאו שינויים במבחן ההשוואתי ניתן לקבוע שמדובר ככל הנראה בשומה שפירה, שאין צורך להסירה.

 

טכנולוגית ההדמייה הדיגיטלית – בחזית הרפואה המונעת

תיעוד ראשוני של כלל השומות בגוף – במעין "אלבום שומות" אישי של המטופל – ע"י מיפוי שומות דיגיטאלי לצורך אבחון שומה חשודה למלנומה בבדיקות עוקבות, מהווה פריצת דרך בחזית הרפואה המונעת. באמצעותו אין צורך להתבסס אך ורק על מראה עיניים, או לנסות להתאמץ ולהזכר האם שומה כלשהיא אכן היתה, או האם שינתה את צורתה וצבעיה מאז הביקור האחרון אצל הרופא?

המעבדה הייחודית למיפוי שומות ממוחשב וצילומים דרמוסקופיים דיגיטלים במרפאת ספוט קליניק, נועדה לאתר עפ"י המראה החיצוני ו/או המבנה הפנימי, שינויים מורפולוגיים כאלה או אחרים בשומה החשודה למלנומה. זאת ע"י השוואת ההדמיות המתקבלות בבדיקות עוקבות. באופן הזה, ניתן לדעת בקירוב רב אם יש צורך בביצוע ביופסיה, או הסרה כירורגית, של נגע חשוד, מוקדם ככל הניתן.

 

מיפוי שומות ממוחשב בספוט קליניק

כיצד מתבצעת הבדיקה לאבחון מוקדם של מלנומה?

נבדק המגיע לביקור ראשון, או במסגרת מעקב תקופתי שגרתי, או בשל חשד לשינוי בשומה כלשהיא, עובר בדיקה דרמטולוגית ראשונית, של כלל השומות בעור, מכף רגל עד ראש, ע"י רופא בכיר ומנוסה בתחום זה מצוות מרפאת ספוט- קליניק שגולת הכותרת שלה היא אבחון מוקדם של מלנומה. זאת  באמצעות שילוב של נסיון קליני מצטבר, מהימנות מקצועית ומיטב הטכנולוגיות החדשניות בתחום.

הבדיקה מתבצעת באווירה נעימה, תוך מתן הסברים ברורים אודות תהליך האבחון והממצאים.

במהלך הבדיקה ייעזר הרופא במכשיר אופטי ידני, בלתי פולשני – דרמוסקופ –  המאפשר לבחון בהגדלה ולאפיין את המרכיבים בעומק כל אחת מהשומות. ע"י כך ניתן לזהות מאפיינים קדם-סרטניים או סרטניים עוד לפני היותם נגלים לעין הצופה מבחוץ. בזכות זאת הבדיקה הדרמוסקופית עשויה לשפר את מידת הדיוק באבחון מוקדם ש מלנומה באופן מובהק, בהשוואה לבדיקת רופא ללא דרמוסקופ, בעין בלתי מזויינת.

במקרה ומתגלה בזמן הבדיקה הרפואית הראשונית נגע החשוד לגידול סרטני, הנבדק יופנה ללא דיחוי להמשך הבירור והטיפול המתבקשים. ניתן יהיה להסיר את השומה החשודה לבדיקה פתולוגית כבר באותו ביקור, או במהלך השבוע הקרוב בקליניקה, ע"י כירורגית – דרמטולוגית בכירה – ד"ר מאיה סיני, הנמנית על צוות רופאי ספוט קליניק. באופן כזה כלל השירותים לאבחון מוקדם של מלנומה מתבצעים בו זמנית תחת קורת גג אחת.

בתום הבדיקה הדרמוסקופית הראשונית, יסמן הרופא הבודק את אותן שומות בהן מתבקש מעקב אחר שינויים עתידיים.

בשלב זה יופנה המטופל במישרין למעבדת הצילום שבקליניקה לצורך ביצוע מיפוי שומות כלל גופי ראשוני, או חוזר, וצילומים דרמוסקופים דיגיטלים של השומות שסומנו למעקב.

מיפוי שומות בספוט קליניק מוכר ע"י חברות הביטוח הבאות*:

 

* בהתאם לתנאי הפוליסה האישית על פי סעיף – "בדיקה אבחנתית\אמבולטורית

כיצד מתבצע מיפוי השומות הכלל גופי?

המיפוי הממוחשב מתבצע באופן דיסקרטי ע"י טכנאית מנוסה שהוכשרה למטרה זו ואורך כ-10 דקות. לאחר הסרת הבגדים, המצלמה הייעודית המשוכללת תסרוק ותצלם בזה אחר זה – את  קדמת הגוף, צידיו ואחוריו, כשדות אנטומים רציפים – הדגמה של התהליך.

כיצד מתבצעים צילומים דרמוסקופיים דיגיטליים?

כאמור, שומה שנמצאה בבדיקה הראשונית באותו ביקור כבעלת מאפיינים מחשידים כלשהם במבנה הדרמוסקופי הפנימי תתועד בהמשך למיפוי השומות הכלל גופי בעזרת צילום דרמטוסקופי דיגיטאלי, שישמש לצורך השוואה, בביקור/ים עוקב/ים בטווח הקצר (עד 3 חדשים), או הארוך (עד שנה). צילום דרמוסקופי דיגיטאלי עוקב מאפשר לאתר שינויים עתידיים במבנה השומה, בהשוואה לאותה שומה כפי שזוהתה בשדה האנטומי בו היא ממוקמת במפת השומות, וזאת – בדרגת רזולוציה ובהגדלה משמעותית. בתום סדרת הצילומים , המיפוי הדיגיטלי הכלל גופי והצילומים הדרמוסקופים הנלווים לו יישמרו באופן חסוי במאגר הממוחשב של המעבדה, לצורך בדיקה עוקבת בביקור הבא.

הדמיה ממוחשבת: התפתחות מלנומה in-situ מנקודת חן

התפתחות מלנומה in-situ מנקודת חן

מעקב ממוחשב ומבוקר

אם הממצא בבדיקת הרופא הראשונית אינו חד משמעי, ניתן יהיה להסתפק בביצוע מעקב תקופתי אחר השומה/ות החשודה/ות. בנוסף לתיעוד הדיגיטלי, המטופל יקבל תדרוך אישי כיצד לסרוק מפעם לפעם את השומות על העור, בסיוע כלים לבדיקה עצמית, על מנת להיות ער לשינוי כלשהוא בהן, או להופעת שומה חדשה. בכל מקרה, הוא יוזמן לבדיקות מעקב, מדי מספר חודשים, כמתבקש.

מדיניות דלת פתוחה

לאור רגישות הנושא, ערוך צוות המרפאה לקבל בהתראה קצרה וולא צורך בהמתנה לתור, כל מטופל המעוניין בבדיקה דחופה. על אחת כמה וכמה – כשמדובר בנבדק הנכלל כבר במסגרת מעקב, אשר הבחין במהלך בדיקה עצמית בנגע חשוד כלשהו, כגון שומה חדשה, או בשינוי באחד הנגעים אשר סומנו כחשודים.

יתרונות מיפוי שומות ממוחשב

פרופסור אסתר עזיזי בראיון לפרופסור רפי קרסו בערוץ 10

 

לסיכום:

מיפוי שומות ממוחשב וצילומים דרמוסקופים של שומות קדם סרטניות, העלולות להפוך למלנומה, הינם אמצעים בלתי-פולשניים, נוחים ויעילים לאבחון מוקדם של מלנומה. על את כמה וכמה – כשהוא מנוהל ומשולב בבדיקה מקצועית של רופא עור בכיר, בעל נסיון ומיומנות, כדוגמת רופאי ספוט- קליניק, הידועים כברי-סמכא בתחום, הן ברמה הארצית והבינלאומית.

עם זאת, אין ספק שגם המומחה המנוסה ביותר באבחון מוקדם של מלנומה עלול להחמיץ מקרה או שניים במהלך עבודתו הקלינית. על מנת למזער טעות אנוש כזו או אחרת, ספוט קליניק מעמידה לרשות צוות הרופאים שלה וקהל המטופלים הנמנים על לקוחותיה באשר הם את כל התשתיות ,הזמן והאמצעים הטכנולוגים, שנועדו לאפשר מעקבים רציפים ולשפר לעין ערוך וככל הניתן את רמת הדיוק של הבדיקה והאבחון. ובאותה מידה וללא דיחוי – את השרות והטיפול המתבקש במקרה של אבחון מלנומה.

למותר לציין ששיטות הבדיקה והמעקב המנוהלים בספוט קליניק אחר מטופלים בסיכון מוגבר למלנומה מסייעים בין השאר להקטנת דרגת החרדה אותם הם חווים מידי פעם ולמזער את הצורך בהסרת שומה/שומות שפירה/ות ואת ההצטלקות הנותרת מהתערבות כזאת.

מומחי ספוט קליניק לבדיקת שומות

ד

ד"ר נועה קרמר

רופאת עור מומחית לאבחון שומות ומלנומה

ד

ד"ר מור מיודובניק

רופאת עור מומחית לאבחון שומות ומלנומה

ד״ר זהר ליברטי - רופאת עור פרטית מומחית לרפואת עור

ד"ר זהר ליברטי

רופאת עור מומחית לאבחון שומות ומלנומה

ד

ד"ר איילת רשפון

רופאת עור מומחית לאבחון סרטן עור

ד

ד"ר עומרי זידאן

רופא עור מומחה לאבחון שומות ומלנומה, מיפוי שומות, ודרמוסקופיה דיגיטלית

ד

ד"ר אנה אהרונוביץ'

רופאת עור בכירה, מומחית למיפוי שומות ודרמוסקופיה דיגיטלית

צרו אתנו קשר

-->
התקשרו לספוט קליניק - מרפאת מומחים לרופאי עור פרטיים
×
דילוג לתוכן