אלרגיה בעור / תגובה אלרגית

אלרגיה בעור הינה תוצאה של ריגוש או עוררות יתר של המערכת החיסונית בעקבות חשיפה ו/או רגישות למרכיב או גורם כלשהו למשל: תגובה אלרגית לאחר עקיצת חרק, חשיפה לתרופה בבליעה או במריחה ועוד. התגובה הנפוצה קרויה אורטיקריה URTICARIA המלווה בתפרחת וגרד.

רגישות לתרופות יכולה לגרום לתפרחות שונות בעור.

תפרחת טיפוסית כתוצאה מחשיפת ישירה של העור לאלרגן מכונה דלקת עור ממגע CONTACT DERMATITIS.

דלקת עור ממגע CONTACT DERMATITIS כשמה כן היא – תגובה דלקתית של העור הנגרמת כתוצאה מרגישותו למגע עם חומרים שונים.
הרגישות יכולה להתפתח בזמן חשיפה ראשונית לחומר, אך יכולה להופיע גם שנים רבות לאחר מכן, כתוצאה מחשיפות חוזרות.

דלקת עור ממגע נחלקת לדלקת עור מגירוי/איריטנטית Irritant Contact Dermatitis או לדלקת עור אלרגית Allergic Contact Dermatitis.

דלקת עור מגירוי/איריטנטית Irritant Contact Dermatitis תתרחש אצל כל בני האדם אשר נחשפו לכימיקל הפוגע. עוצמת הפגיעה תלויה בריכוז החומר אליו נחשף העור כמו גם עובי שכבת העור החיצונית (הקרנית) ומידת חדירותה.

בין החומרים האיריטנטיים – נפט, פנולים ניקל ועוד.

המופע השכיח ביותר של דלקת עור מגירוי הינו לרוב בכפות הידיים , ומוגבל לאיזור המגע עם החומר הגורם לתגובה. התלונה השכיחה הינה של צריבה והופעת רובד אדום , עם או ללא שלפוחיות, בדומה לכוויה.

אלרגיה בעור • ספוט קליניק - מיטב המומחים לרפואת עור ולטיפול בתגובה אלרגית

הסיבה השכיחה ביותר להתפתחות דלקת עור אלרגית ממגע הינה חשיפה למתכות, בעיקר ניקל, המצוי בתכשיטים או שעוני יד. סיבות נוספות הינן חשיפה לחומרים קוסמטיים כדוגמת צבעי שיער, בשמים ואיפור.

אקזמה אופיינית לאזורי הקפלים בעור ובניהם צוואר. יכולה להיגרם גם מבושם או שרשרת.

אקזמה אופיינית לאזורי הקפלים בעור ובניהם צוואר. יכולה להיגרם גם מבושם או שרשרת.

בעלי מקצוע אשר נמצאים בסיכון יתר להופעת דלקת עור ממגע: עוזרות בית, מעצבי שיער, וטרינרים, אנשי רפואה ורופאי שיניים, סדרני פרחים, חקלאים וגננים, עובדי קייטרינג, עובדי דפוס, ציירים, עובדים במתכות, מהנדסי מכונות, מכונאים, עוסקים בבנייה ודייגים.

אלרגיה בעור • ספוט קליניק - מיטב המומחים לרפואת עור ולטיפול בתגובה אלרגית

אלו הסובלים ממחלת האטופיק דרמטיטיס (אסתמה של העור) הם בעלי הסיכון הגבוה ביותר לסבול מדלקת עור מגירוי/איריטנטית בשל פגם במחסום העורי וחדירות גדולה של שכבת העור החיצונית.

דלקת עור אלרגית תתפתח רק אצל אותם אנשים הרגישים לאלרגנים מסוימים , ללא תלות בריכוז החומר או בטמפרטורה. חומר אלרגני משפעל את כל המערכת החיסונית. הוא מוצג לגוף כאנטיגן ולכן בחשיפות חוזרות אפילו לכמות מזעריתו תתפתח כתגובת שרשרת לדלקת עור סימפטומטית.שאינה מוגבלת לאיזור המגע עם האלרגן ויכולה להיות מפושטת.

התלונה השכיחה בדלקת עור אלרגית הינה גרד, אדמומיות, גלדים וקילוף עור.

ד"ר מיכל סלומון מצוות ספוט קליניק, היא רופאת עור בכירה בבית חולים שיבא, תל השומר. בין השאר, היא אחראית ומרכזת את האבחון והטיפול בתחום דלקות העור כולל דלקות העור ממגע.

על מנת לאבחן דלקת עור ממגע יש לבצע תבחיני מטלית PATCH TEST.

תבחינים אלו כוללים בדיקת רגישות לחומרים רבים אליהם האדם נחשף בחיי היום יום .

לאחר ביצוע הבדיקה ומציאת החומר (האלרגן) אליו רגישים, מציידת ד"ר סלומון את החולה ברשימת החומרים מהם עליו להימנע (במקרים רבים הרכיב הפוגע הינו רק חלק קטן מרשימת הרכיבים בתכשיר או במוצר ולכן המטופל/ת אינו/ה מודע/ת למקור הדלקת), כמו גם ברשימת החומרים אשר אינם מזיקים לו ועימם הוא יכול לבוא במגע .

לדלקת עור ממגע ותגובה אלרגית קיימים גם פתרונות נוספים בתחום הרפואה המשלימה.

צרו אתנו קשר

עקבו אחרינו בפייסבוק


-->
×