מלנומה ממאירה של העור – לגלות כדי לחיות

מהי מלנומה ?

מלנומה ממאירה הינה סרטן עור המתפתח כתוצאה מחלוקה בלתי מבוקרת של תאי הפיגמנט הקרויים – מלנוציטים.

ישראל מדורגת כאחת המדינות בה היארעות מחלת המלנומה הינה מהגבוהה בעולם. חשוב לציין כי איבחון מוקדם של המלנומה, מאפשר טיפול קל יחסית (בהסרה כירורגית) וריפוי מלא (סיכויי הישרדות של קרוב ל 100%). לעומת זאת, גילוי מאוחר של מלנומה, עלול להוביל לתוצאות בלתי רצויות ואף קטלניות וסיכויי ההישרדות יורדים באופן משמעותי.

מלנומה מאופיינת בסימנים קליניים חזותיים מחשידים ולכן קיימת חשיבות יתרה לזהות הופעת שומה חדשה, המאופיינת בצבע או במראה חריג ("הברווזון המכוער") וכן לעקוב אחר שינוי במראה השומות הקיימות.

לצורך כך נבנתה מערכת ממוחשבת דיגיטלית מתקדמת המשלבת אמצעים אובייקטיבים וסובייקטיבים: אומדן מדוייק אודות השינויים והחידושים על מפת השומות בגופנו, לצד מעקב העין המקצועית והמנוסה של המומחים לרפואת עור.
ספוט קליניק גאה להחזיק במערכת מתקדמת של מיפוי שומות וצילומים דרמוסקופיים – בעזרתה מאותרים מדי שנה מקרים של סרטן העור או מלנומה עוד בשלבים המוקדמים.

מהו נגע חשוד למלנומה?

נגע חשוד למלנומה הינו נקודת חן/שומה ישנה המתחילה לעבור שינוי במראה החיצוני או שלאחרונה גדלה. פעמים רבות הגבולות אינם ברורים והיא אסימטרית. כמו כן, עלולים להיראות בתוכה מספר צבעים.

מה הם סימני ההיכר של מלנומה?

מלנומה עלולה להופיע בכל אזור בגוף, לאו דווקא באזורים החשופים לשמש. הסימן הראשון של מלנומה יהיה לרוב כתם כהה אשר בהגדלה יהיה בעל מראה לא סדיר. ניתן להבחין במלנומה כבר בשלב מוקדם מאוד, כשקוטרה מילימטרים ספורים, אולם האיבחון עלול להתגלות לאחר גדילתה (מעל 5 מ״מ). מלנומה עשויה להכיל מספר רב של צבעים החל משחור, חום כהה, ועד כחול, אדום ואפילו אפור בהיר. מלנומה חסרת פיגמנט קשה יותר לאיבחון וקרויה מלנומה נטולת פיגמנט – Amelanotic melanoma.
לרוב, בשלבים המוקדמים של התפתחותה, המלנומה בעלת מראה שטוח. בהמשך הגידול יפלוש לעומק העור ויהפוך משטחי למראה מעובה ובולט מעל פני העור. ישנן מלנומות מגרדות או רגישות למגע. נגעים בשלבים מתקדמים יותר עלולים לדמם בקלות או להתכסות בגלד.

סימני האזהרה למלנומה

שומה, כתם לידה, נקודת חן, או כל כתם חום ש:

נקודה או פצע ש:

סימני האזהרה של מלנומה

מהי שומה?

שומה היא נגע שפיר בעור הנוצר עקב שגשוג מקומי של תאי פיגמנט (מלנוציטים). שומה חומה או שחורה מכילה פיגמנט מלנין. שומה יכולה להיות נוכחת בלידה (נקודת חן מולדת) או להופיע בהמשך (נקודת חן נרכשת). ישנם סוגים שונים של שומות מולדות ונרכשות. כמעט לכולם יש לפחות שומה אחת. כ- 1% מהאנשים נולדים עם שומה מלנוציטית מולדת אחת או יותר. לאנשים בעלי עור בהיר יש נטיה לפתח יותר שומות מאשר אנשים עם עור כהה יותר. חשיפה לשמש בגיל ילדות מאיצה הופעת שומות נרכשות.

סימני ההיכר של מלנומה

מידע נוסף מתוך תכנית החינוכית "רפואה שלמה" המוקדשת למלנומה בהשתתפותה של פרופסור אסתר עזיזי

לקריאה נוספת:

1. אבחון מוקדם של מלנומה
2. מלנומה ממאירה של העור-גורמי סיכון, אבחון ודרוג המחלה

מומחי ספוט קליניק למלנומה ממאירה

פרופסור אסתר עזיזי - רופאת עור פרטית

פרופסור אסתר עזיזי

מומחית למלנומה ורפואת עור

פרופסור דוד אנק - רופא עור פרטי מומחה לרפואת עור

פרופסור דוד אנק

מומחה למלנומה ורפואת עור

ד״ר זהר ליברטי - רופאת עור פרטית

ד"ר זהר ליברטי

מומחית למלנומה ורפואת עור

צרו אתנו קשר