מלנומה ממאירה של העור

לגלות כדי לחיות

מהי מלנומה ?

מלנומה ממאירה הינה סוג של סרטן העור המתפתחת כתוצאה מחלוקה בלתי מבוקרת של תאי הפיגמנט הקרויים – מלנוציטים. למרות שסוגי סרטן העור שכיחים למדי, קל באופן יחסי לטפל בהם ולהגיע לריפוי, בייחוד אם התגלו בשלבים מוקדמים של המחלה. עם זאת, במידה ולא בוצע איבחון מוקדם, סרטן העור בכלל ומלנומה בפרט, עלולים להוביל לתוצאה קטלנית ובלתי רצויה.
סרטן העור, במרבית המקרים, הינו גידול שקט ובלתי מורגש ולכן חשיבות יתרה ניתנת למעקב ואיבחון באמצעים המתקדמים ביותר העומדים לרשות מרכז ספוט.
לצורך כך נבנתה מערכת ממוחשבת דיגיטלית מתקדמת המשלבת אמצעים אובייקטיבים וסובייקטיבים: אומדן מדוייק אודות השינויים והחידושים על מפת גופנו לצד מעקב העין המקצועית והמנוסה של המומחים לרפואת עור.
ספוט קליניק גאה להחזיק במערכת מתקדמת של מיפוי שומות וצילומים דרמוסקופיים – בעזרתה מאותרים מדי שנה מאות מקרים של סרטן העור או מלנומה עוד בשלבים המוקדמים.

מהו נגע חשוד למלנומה?

נגע חשוד למלנומה הינו נקודת חן/שומה ישנה המתחילה לעבור שינוי במראה החיצוני או שלאחרונה גדלה. פעמים רבות הגבולות אינם ברורים והיא אסימטרית. כמו כן, עלולים להיראות בתוכה מספר צבעים.

מה הם סימני ההיכר של מלנומה?

מלנומה עלולה להופיע בכל אזור בגוף, לאו דווקא באזורים החשופים לשמש. הסימן הראשון של מלנומה יהיה לרוב כתם כהה אשר בהגדלה יהיה בעל מראה לא סדיר. ניתן להבחין במלנומה כבר בשלב מוקדם מאוד, כשקוטרה מילימטרים ספורים, אולם האיבחון עלול להתגלות לאחר גדילתה (מעל 5 מ״מ). מלנומה עשויה להכיל מספר רב של צבעים החל משחור, חום כהה, ועד כחול, אדום ואפילו אפור בהיר. מלנומה חסרת פיגמנט קשה יותר לאיבחון וקרויה מלנומה נטולת פיגמנט – Amelanotic melanoma.
לרוב, בשלבים המוקדמים של התפתחותה, המלנומה בעלת מראה שטוח. בהמשך הגידול יפלוש לעומק העור ויהפוך משטחי למראה מעובה ובולט מעל פני העור. ישנן מלנומות מגרדות או רגישות למגע. נגעים בשלבים מתקדמים יותר עלולים לדמם בקלות או להתכסות בגלד.

סימני האזהרה למלנומה

שומה, כתם לידה, נקודת חן, או כל כתם חום ש:

נקודה או פצע ש:

מהי שומה?

שומה היא נגע שפיר בעור הנוצר עקב שגשוג מקומי של תאי פיגמנט (מלנוציטים). שומה חומה או שחורה מכילה פיגמנט מלנין. שומה יכולה להיות נוכחת בלידה (נקודת חן מולדת) או להופיע בהמשך (נקודת חן נרכשת). ישנם סוגים שונים של שומות מולדות ונרכשות. כמעט לכולם יש לפחות שומה אחת. כ- 1% מהאנשים נולדים עם שומה מלנוציטית מולדת אחת או יותר. לאנשים בעלי עור בהיר יש נטיה לפתח יותר שומות מאשר אנשים עם עור כהה יותר. חשיפה לשמש בגיל ילדות מאיצה הופעת שומות נרכשות.

סימני ההיכר של מלנומה

מלנומה קשרייתית ומלנומה שטחית | ספוט קליניק מרפאת עור ומרכז מומחים לרפואת עור
שומה קדם סרטנית | ספוט קליניק מרפאת עור ומרכז מומחים לרפואת עור

מידע נוסף מתוך תכנית החינוכית "רפואה שלמה" המוקדשת למלנומה בהשתתפותה של פרופסור אסתר עזיזי

צרו אתנו קשר

עקבו אחרינו בפייסבוק