מלנומה ממאירה של העור

לגלות כדי לחיות

מהי מלנומה ?

מלנומה ממאירה הינה סוג של סרטן עור אשר מתפתח כתוצאה מחלוקה בלתי מבוקרת של תאי פיגמנט הנמצאים בעור – מלנוציטים. סרטן העור הוא הנפוץ ביותר מכל סוגי הסרטן. סרטן העור הוא גם הסרטן הניתן ביותר לריפוי, במידה ומאובחן ומטופל בשלב מוקדם. עם זאת, אם לא יאובחן מוקדם, סרטן העור בכלל, ומלנומה בפרט יכול לגרום להצטלקויות ניכרות ולצערנו אף למוות.

Spot Clinic הינה מהמרפאות המובילות בישראל בתחום הגילוי המוקדם, האבחון והטיפול בסרטן עור, מלנומה ונזקי קרינת שמש. בראש המרפאה עומדת פרופ' אסתר עזיזי, מבכירות החוקרות והקלינאיות בעולם בתחום זה, אשר משמשת כיועצת לאגודה למלחמה בסרטן, משרד הבריאות, קצין רפואה ראשי ומגוון ארגונים בינלאומיים.

מהו נגע חשוד למלנומה?

מלנומה מתפתחת לרוב כשומה חדשה מעור, מעין כתם שטוח , לא סדיר בעור (קורה בכ -75% ממקרי מלנומה) או – מתוך שומה או כתם ישן , אשר מתחיל לגדול, להתרחב ומשנה מראה.

מה הם סימני ההיכר של מלנומה?

מלנומה יכולה להופיע בכל מקום בגוף, לא רק באזורים שחשופים הרבה לשמש. הסימן הראשון של מלנומה הוא בדרך כלל כתם כהה, דמוי נמש או שומה, בעלת מראה לא סדיר. ניתן להבחין במלנומה כבר בשלב מוקדם מאוד, כאשר היא בקוטר של כמה מילימטרים בלבד, אולם האיבחון שלה עלול להתעכב עד שתגדל ותתרחב לקוטר ההולך וגדל בהדרגה ובהתמדה מעל 5 מ״מ. מלנומה יכולה להיות במגוון צבעים, כולל חום, חום כהה, שחור, כחול, אדום ואף בצבע אפור בהיר לעתים. מלנומה שחסר בה פיגמנט נקראת מלנומה נטולת פיגמנט – Amelanotic melanoma. במקרה של נסיגה חלקית של מלנומה, מופיעים בתוכה גוונים בהירים בצבע עור או בצבע לבן ומצולק.

מלנומה היא בד"כ שטוחה בשלב מוקדם של התפתחותה על פני שטח העור. בהמשך הגידול יפלוש לעומק העור ויהפוך להיות מעובה ובולט מהעור. ישנן מלנומות שמגרדות או רגישות למגע. נגעים בשלבים מתקדמים יותר עלולים לדמם בקלות או להתכסות בגלד.

סימני האזהרה למלנומה

שומה, כתם לידה, נקודת חן, או כל כתם חום ש:

נקודה או פצע ש:

מהי שומה?

שומה היא נגע שפיר בעור הנוצר עקב שגשוג מקומי של תאי פיגמנט (מלנוציטים). שומה חומה או שחורה מכילה פיגמנט מלנין. שומה יכולה להיות נוכחת בלידה (נקודת חן מולדת) או להופיע בהמשך (נקודת חן נרכשת). ישנם סוגים שונים של שומות מולדות ונרכשות. כמעט לכולם יש לפחות שומה אחת. כ- 1% מהאנשים נולדים עם שומה מלנוציטית מולדת אחת או יותר. לאנשים בעלי עור בהיר יש נטיה לפתח יותר שומות מאשר אנשים עם עור כהה יותר. חשיפה לשמש בגיל ילדות מאיצה הופעת שומות נרכשות.

סימני ההיכר של מלנומה

מלנומה קשרייתית ומלנומה שטחית | ספוט קליניק מרפאת עור ומרכז מומחים לרפואת עור
שומה קדם סרטנית | ספוט קליניק מרפאת עור ומרכז מומחים לרפואת עור

מידע נוסף מתוך תכנית החינוכית "רפואה שלמה" המוקדשת למלנומה בהשתתפותה של פרופסור אסתר עזיזי

צרו אתנו קשר

עקבו אחרינו בפייסבוק