בדיקת נקודות חן חשודות

מהי נקודת חן?

שומה או נקודת חן היא נגע שפיר בעור הנוצר עקב שגשוג מקומי של תאי פיגמנט (מלנוציטים). שומה חומה או שחורה מכילה פיגמנט מלנין. שומה יכולה להיות נוכחת בלידה (נקודת חן מולדת) או להופיע בהמשך (נקודת חן נרכשת). ישנם סוגים שונים של שומות מולדות ונרכשות. כמעט לכולם יש לפחות שומה אחת, לדוגמה – נקודות חן על הפנים. כ- 1% מהאנשים נולדים עם שומה מלנוציטית מולדת אחת או יותר. לאנשים בעלי עור בהיר יש נטיה לפתח יותר שומות מאשר אנשים עם עור כהה יותר. חשיפה לשמש בגיל ילדות מאיצה הופעת שומות נרכשות.

שומות או נקודות חן מרובות, שומות אטיפיות מוזרות וסיפור משפחתי של מלנומה ממאירה הם גורמי סיכון לפתח מלנומה ממאירה של העור.

כשמדובר בשומות או נקודות חן ״פשוטות״, המכונות Common Nevi, דהיינו שומות מקולריות או נודולריות בעלות מראה סימטרי מעוגל בגוון אחיד, הסיכון למלנומה עולה ככל שעולה מספר השומות. כשמדובר בשומות ״פשוטות״ בעלות המאפיינים הנ״ל, הדעה הרווחת היא שרק בכ-30% מהמקרים המלנומה הממאירה תתפתח בתוך שומה פשוטה, ובשאר המקרים הגידול יתפתח כנגע פיגמנטרי חדש, ללא קשר לשומה הקודמת.

שומות אטיפיות, הן לרוב בעלות מרכיב מקולרי, לרובן כמה גוונים, כולל ורוד, ושוליים לא סדירים. גם כשמדובר במספר קטן של שומות אטיפיות, 2 ומעלה, הסיכון למלנומה מובהק. רוב מקרי המלנומה יתפתחו בתוך או מתוך השומה האטיפית, שהיא לצורך העניין נגע מקדים למלנומה (במקרים אלה 95% מהמלנומות יתחילו מתוך שומה אטיפית וכל השאר de novo כשומה חדשה).

בדיקת נקודות חן חשודות / נקודת חן חשודה

בדיקת נקודות חן חשודות

מהן מרכיב נקודות חן?

המלנוציטים הינם תאים שממוקמים בשכבת העור החיצונית. המלנוציטים, הם אלו שמעניקים לעור את צבעו ואת הגוון השזוף בעקבות חשיפה לשמש באמצעות פיגמנט המלאנין, אותו הם מייצרים.

כאשר מתרחש שגשוג שפיר של תאי המלנוציטים, אזיי נוצרת בעור שומה הקרוייה בשפת העם "נקודת חן".

השומה עשויה להיראות שטוחה או לבלוט מעל פני העור, להיות בעלת מראה בהיר או כהה, להיות מולדת או נרכשת במהלך החיים.

השומות או נקודות חן על פני עור המבוגר (להבדיל מילדים) לרוב יציבות ואינן משתנות. שינוי במראה או בגודל השומה היא תופעה חריגה הראויה לתשומת לב מרובה. שומה 'תמימה למראה' עשויה להפוך לגידול סרטני הקרוי מלנומה, מכאן החשיבות לגלות ערנות יתירה לשינוי מסוג זה ולהקפיד על מעקב תקופתי מסודר לאבחון מוקדם של מלנומה.

ד"ר איילת רשפון מדברת על אבחון מלנומה בתכניתו של פרופסור קרסו:

סימני ההיכר של נקודת חן חשודה למלנומה מוגדרים ב-ABCDEF:

  • Asymmetry – השומה אינה סימטרית
  • Border – גבולות לא ברורים ולא מוגדרים
  • Color – צבעה הופך ללא אחיד
  • Diameter – הקוטר גדל ועולה על 5 מ"מ
  • Evolving – התפתחה והשתנתה בחודשים האחרונים
  • Funny looking – השומה קיבלה מראה מוזר

סימני ההיכר של מלנומה

כל מי שבגופו שומות מרובות נמצא בסיכון מוגבר לפתח מלנומה ולכן עליו להקפיד על בדיקה עצמית לאיתור שומות חשודות ומעקב רופא עור מומחה אחת לחצי שנה עד שנה.

רק אבחון מוקדם של מלנומה הוא ערובה לריפוי שלם.

למידע נוסף בנושא בדיקה עצמית לצורך איתור נקודת חן חשודה

מומחי ספוט קליניק לאיתור נקודת חן חשודה

ד

ד"ר איילת רשפון

מומחית לרפואת עור ובדיקת נקודות חן חשודות

ד״ר זהר ליברטי - רופאת עור פרטית מומחית לרפואת עור

ד"ר זהר ליברטי

מומחית לרפואת עור ובדיקת נקודות חן חשודות

פרופסור אסתר עזיזי - רופאת עור פרטית

פרופסור אסתר עזיזי

מומחית לרפואת עור ובדיקת נקודות חן חשודות

צרו אתנו קשר

-->
התקשרו לספוט קליניק - מרפאת מומחים לרופאי עור פרטיים
×
דילוג לתוכן