מתיחת פנים

ניתוח מתיחת פנים

עם הגיל סיבי הקולגן והאלסטין הולכים ומתמעטים ואיכותם יורדת. כתוצאה מכך עור הפנים שלנו נעשה דק, רפוי וחסר גמישות. צניחת הרקמות לצד הדלדלות מאגרי השומן התת עורי והיווצרות עודפי העור הן תוצאה של שינויים מבניים מורכבים שמתרחשים בעור הפנים וברקמות העמוקות ככל שאנו מתבגרים:

ניתוח מתיחת פנים נועד לתת מענה להיחלשות של רקמות הפנים והצוואר, ולעודפי עור.

בהתאם לאזורים בהם הרפיון בולט ביותר ניתן לבחור בניתוח למתיחת פנים, מיני מתיחת פנים או במתיחת צוואר.

סוגי ניתוחים למתיחת פנים

ישנם מספר ניתוחים בקבוצת מתיחת הפנים, כל אחד מהם הוא למעשה הרחבה או מענה ממוקד לאזורים בהם נידרש עיקר השיפור.

מתיחת פנים מלאה

מתיחת פנים מלאה מתיחסת הן לצניחה באזור קו הלסת והן למראה של צוואר מדולדל עם עודפי עור ו״גידים״.  קוי החתך חבויים בקו השיער, בקפלים שבקדמת האוזן, ומתעקלים אל מאחורי האוזן ושוב בתוך שיער הקרקפת האחורי. בניתוח מסירים את עודפי העור  מהלחיים ומהצוואר ובתפרים מהדקים שוב כלפי מעלה את הרקמות העמוקות בכדי לבטל את הצניחה באזור הלחיים, את עמימות מתאר הלסת ואת הזוית החדה בין הסנטר לצוואר. במקרים מסויימים מוסיפים שומן עצמי במטרה להשיב את הנפח שאבד עם הזמן בעיקר לאזור הלחיים לאזור הרקות, לשפתיים ולקפלים בין האף לזוית הפה. מנתחים פלסטיים מכנים את סוג הניתוח הזה 'פיסול פנים', היות והוא מעניק למטופלים שינוי ניכר במראה הפנים הבא לידי ביטוי במראה צעיר, אסתטי וחיוני יותר.

מיני מתיחת פנים (Mini Face Lift)

ניתוח זה מתאים לגילאים צעירים יותר – 45-55, או למבנה פנים בו עיקר הרפיון במרכז הפנים וקו הלסת, עם רפיון מינימלי בצוואר . במצב כזה מקובל לבצע מיני מתיחת פנים או מיני ליפט, בו החתך נעצר בבסיס האוזן ואין צורך למשוך את עודפי עור הצוואר אל מאחורי האוזן. שאר מרכיבי הניתוח דומים לניתוח מתיחת הפנים, והוא קצר בכשעה עד שעה וחצי מניתוח מתיחת הפנים המלאה.

מתיחת צוואר (neck lift)

כאשר כמעט ואין צניחה במרכז הפנים, בשל מבנה אנטומי או כאשר עיקר סימני ההתבגרות מבטאים בחוסר הדגשה של מתאר הצוואר, יתכן שניתוח מתיחת צוואר יתן תוצאה מצויינת. הניתוח מתחיל בשאיבת שומן משלושה פתחים קטנים מתחת לסנטר ומתחת לתנוך האוזן. החתך מתחיל בבסיס האוזן ומתעקל אל מאחורי האוזן אל תוך שיער הקרקפת בעורף. דרך חתך זה ולעיתים בחתך נוסף כמעט בלתי נראה מתחת לסנטר ניתן לנתק את הגידים בקדמת הצוואר, להדק את השרירים בצוואר ולהסיר את עודפי העור.

הכנות לקראת ניתוח למתיחת פנים

כמו בכל ניתוח פלסטי, ולקראת ניתוח פנים בפרט שתוצאותיו משמעותיות ביותר לייצוג העצמי שלנו, חשוב שנבחר במנתח פלסטי מיומן, מנוסה ובעל הוכחות מעולות המדברות בעד עצמן.

בפגישת הייעוץ הרופא המנתח בודק את עובי עור הפנים, את מרקם עור הפנים וגמישותו, את מבנה הפנים, את מיתרי הצוואר, את אופן הפיזור של השומן התת עורי בפנים ובצוואר ואת מיקום הקמטים ואת עומקם.

על בסיס גיל המנותח וההיסטוריה הרפואית שלו יחליט הרופא המנתח מהי הטכניקה הניתוחית הנכונה בכדי להגיע לתוצאות אופטימליות.

לפני הניתוח יתבקש המטופל לבצע:

יש להפסיק לעשן לפחות  שלושה שבועות לפני הניתוח ולא לחזור לעשן כשבועיים לאחריו. הסיבה לכך היא שהעישון עשוי לפגוע באספקת דם תקינה ומגדיל את הסיכון לסיבוכים חמורים ביותר כמו נמק של עור הפנים.

בנוסף, כשבוע לפני הניתוח יש להפסיק ליטול:

מומלץ  ביממה שלפני הניתוח לחפוף את השיער היטב, ויש לדעת כי צביעת השיער לא תתאפשר כשבועיים שלושה לאחר הניתוח עד להחלמת כל החתכים.

שמונה שעות לפני הניתוח יש להימנע מאכילה – כולל שתיית קפה ומיץ, ושעתיים לפני הניתוח יש להימנע גם משתיית מים.

הרדמה לפני ניתוח מתיחת פנים

על פי רוב, ניתוח מתיחת פנים מבוצע בהרדמה כללית בתוספת הזרקה של הרדמה מקומית כדי שניתן יהיה להשאיר את ההרדמה הכללית בדרגה העדינה ביותר.

חשוב לדווח לרופא המרדים כל מידע חשוב מההיסטוריה הרפואית של המטופל: מחלות וניתוחים שבוצעו בעבר, תרופות שנוטלים באופן קבוע, רגישות לתרופות וכן הלאה.

כיצד מתבצע ניתוח מתיחת פנים

במהלך הניתוח הרופא המנתח מפריד את העור מרקמות הפנים והצוואר. את החתכים מסווים בקו השיער לאורך קדמת האוזן ואל תוך החלק המרכזי של האוזן, סביב התנוך, מאחורי האוזן ולתוך קו השיער האחורי.

לאחר הפרדת העור מהרקמות הרופא המנתח מהדק את רקמת החיבור שנמצאת מתחת לעור ועוטפת את שרירי הפנים (שכבה בשם SMAS) בהתאם למבנה הפנים הייחודי של המטופל ועל בסיס התכנון המוקדם של הניתוח.

אם קיימת הצטברות של שומן בצוואר מתבצעת שאיבת שומן.

במידה וקיימים מיתרים אורכיים בצוואר המנתח מהדק את השרירים במרכז הצוואר בצורת ערסל דרך חתך תת סנטרי בשילוב עם הידוק צידי של שרירי הצוואר.

עודפי עור מסיר המנתח באופן שמרני להשגת מראה פנים וצוואר צעיר יותר, ולהשגת מראה מוגדר יותר של קו הלסת.

עם גמר הניתוח ובהתאם לצורך, מזריק המנתח שומן עצמי לעיצוב הלחיים, למילוי השקע בקו הלסת, למילוי חריצים בין האף לפה ואם יש צורך גם לעיבוי השפתיים. הזרקת שומן עצמי משיבה לעור הפנים נפח שאבד עם השנים ומעניקה להם מראה מלא וצעיר יותר. את השומן העצמי מוציא המנתח בדרך כלל מהבטן התחתונה ומהחלקים הפנימיים של הירכיים. תאי הגזע שברקמת השומן מעודדים ייצור של כלי דם ושיפור של אספקת הדם, מחליפים תאים שניזוקו ומסייעים בחידוש הרקמות.

כמה זמן נמשך ניתוח מתיחת פנים

ניתוח מתיחת פנים אורך בין שעתיים לחמש שעות, בהתאם להיקפו ולמרכיביו.

לאחר הניתוח נשאר החולה בבית החולים להשגחה למשך לילה אחד.

חידושים בטכניקות ניתוח מתיחת פנים

הודות להתקדמות שהושגה בשנים האחרונות בהבנת האנטומיה של רקמות הפנים, השינויים האנטומיים שמתרחשים בפנים עם השנים וקווי הכוח (הווקטורים) שלפיהם צונחות הרקמות בפנים, גובשה שיטה חדשנית להצערת הפנים. על פי שיטה זו לא רק מותחים את רקמות הפנים והצוואר אלא גם מרימים אותן. תוספת הזרקת השומן אשר מעובד במהלך הפרוצדורה כדי לזקק ממנו את תאי הגזע, לא זאת בלבד שמוסיף נפח אלא גם מהווה מעין ״ בית חרושת״ לגורמי גידול טבעיים אשר מצעירים את איכות העור שמעליו.

כיצד צפויים להרגיש בימים הראשונים שלאחר הניתוח

מרבית המנותחות אינן מתלוננות על כאב, וגם אי נוחות קלה ניתנת לפיתרון על ידי משככי כאבים פשוטים כגון נורופן, אופטלגין ואקמול. בימים הראשונים שלאחר הניתוח עשוי המטופל לחוש באי נוחות באזורי הצוואר וקו הלסת, זאת בעקבות הידוק שרירי הצוואר. בנוסף לכך עשוי המטופל לחוות ירידה בתחושה של עור הפנים הסמוך לאוזניים, בצוואר העליון ובלחיים. תחושה זו חולפת בדרך כלל כעבור מספר שבועות.

נפיחויות וסימנים כחולים מנוקדים (דיסקולרציה) צפויים להופיע על עור הפנים לאחר הניתוח, לעיתים בפיזור לא סימטרי, וצפויים לחלוף לאחר מספר ימים. מומלץ לשכב בראש מורם ולהקפיד לשמור על צוואר זקוף ולא מורכן בכדי לזרז את תהליך נסיגת הבצקת והנפיחויות. בנוסף מומלץ לחפוף את הראש ולנקות בעדינות באמצעות מים וסבון את קווי התפר מדי יום, החל ממחרת ליום הניתוח, בכדי להחיש את תהליך הריפוי.

את צינוריות הניקוז מוציאים בדרך כלל ביום לאחר הניתוח  ומחליפים את החבישות במסיכת פנים עם סקוצ׳ים הניתנת להסרה בקלות רבה. התפרים כולם נספגים, ואין צורך לשוב להסירם. שטפי הדם יחליפו גוון וייספגו בהדרגה במהלך שבועיים לאחר הניתוח וניתן להסוותם באמצעות איפור עד להיעלמותם המוחלטת.

סיבוכים אפשריים לאחר או במהלך ניתוח פנים

גם בניתוח מתיחת פנים, כמו בכל ניתוח, עלולים להתרחש סיבוכים, גם אם נדירים:

מגבלות לאחר ניתוח מתיחת פנים

במהלך תקופת ההחלמה מהניתוח שאורכה בין שבוע לשבועיים יש להימנע מפעילות גופנית מאומצת, חשיפה לשמש, עישון והרכנת הראש.

מי שסובלת מעצירות מומלץ ליטול מרככי צואה בכדי לא לגרום לעליה לחץ הדם ולהחמרה בשטפי הדם בעת המאמץ.

מומלץ לנוח ולקחת את כל התרופות להורדת לחץ הדם הנלקחות כשגרה- על מנת שלחץ הדם לא יעלה ויגרום לזירוז היווצרות שטפי דם מסוכנים ולא רצויים- וכן תרופות נגד כאב במקרה הצורך.

מומחי ספוט קליניק למתיחת פנים

ד

ד"ר רווית ינקו

מומחית בכירורגיה פלסטית ואסתטית, ניתוחי מיקרוכירורגיה משחזרת וניתוחי מוהס לגידולים עוריים.

צרו אתנו קשר

ביקור בטוח בשגרת הקורונה

הקליקו לפרטים

רופא עור אונליין

לפרטים: 073-3743333