סרטן העור

סרטן העור הוא הסרטן הכי שכיח ברחבי העולם. בארצות הברית, מעל ל-9,500 אנשים מאובחנים עם סרטן העור מדי יום ואחד מכל חמישה יחלה בסרטן העור עד הגיעו לגיל 70. בדומה לסוגי סרטן אחרים, גם מקורו של סרטן העור הוא בשגשוג בלתי מבוקר של תאי עור מסוג מסוים, העלול להוביל להתפתחות של נגע קדם-סרטני שפיר ו/או לגידול ממאיר. רוב סרטני העור ניתנים לריפוי עם אבחון מוקדם וטיפול מתאים. היכרות עם סוגי סרטן העור השונים יכולה לסייע לאבחון מוקדם, טיפול מתאים וריפוי.

סוגי סרטן העור

  1. סרטן העור של תאי בסיס (BCC – Basal Cell Carcinoma): סרטן העור הנפוץ ביותר. מקורו בתאי הבסיס בתחתית שכבת העור החיצונית (אפידרמיס). הגידול שאינו אלים ואינו שולח גרורות, מתפתח באיטיות, לרוב באיזורי העור החשופים לשמש, בעשור 5-6 לחיים. נראה כגבשושית בהירה, לא סדירה, התופחת בהדרגה ועלולה להתכייב ו/או להיות מכוסה גלד דמי. טיפול הבחירה ל BCC בעור הפנים – הסרה כירורגית בשיטת מוז, המאפשרת הסרה שלמה, עם בקרת שוליים, והותרת צלקת מזערית.
  2. קרטוזה אקטינית (Actinic Keratosis): קרטוזה אקטינית או קרטוזה סולרית, היא נגע עורי טרום סרטני שכיח, אשר הימצאותו מהווה עדות לנזק מצטבר מחשיפה לקרינה אולטרה-סגולה (UV) מהשמש ו/או ממיטות שיזוף. נגע טרום סרטני זה מעלה את הסיכוי לחלות בסרטן העור מסוג תאי קשקש (SCC). מופיע לרוב כמספר כתמים ורודים מכוסים קשקשת קלה באיזורי העור החשופים לשמש, בעשור ה-4-5 לחיים ואילך. הנגעים נראים כמעין יבלת/כתם מחוספס הניתן לטיפול בלתי פולשני.

 

  1. סרטן העור של תאי קשקש (SCC – Squamous Cell Carcinoma): סרטן העור השני בשכיחותו. מקור הגידול בתאי הקשקש בשכבת העור החיצונית (אפידרמיס). מתפתח לרוב באיטיות באיזורי העור שנפגעו מחשיפה ממושכת לשמש, בעשור 5-6 לחיים. הסימן המבשר הוא נגע קדם סרטני המכונה קרטוזה אקטינית או קרטוזה סולארית. נגע כזה עלול להפוך לקשרית לא סדירה, לא חלקה, מכוסה בקשקש, הנוטה להסדק, להתכייב ו/או לדמם. אבחון וטיפול כירורגי מבעוד מועד עשויים למנוע את פלישת הגידול לבלוטות הלימפה הסמוכות ו/או לאיברים מרוחקים יותר.
  2. מלנומה ממאירה של העור: מלנומה ממאירה הנה סרטן עור המתפתח כתוצאה מחלוקה בלתי מבוקרת של תאי עור הנקראים "מלנוציטים". בעוד שהשכיחות של מלנומה נמוכה יותר מסרטני עור אחרים כמו BCC ו-SCC, הממאירות שלה גבוהה בגלל היכולת להתפשט לאיברים אחרים אם אינה מאובחנת ומטופלת בשלב מוקדם.

 

  1. סרטן העור של תאי מרקל (Merkel cell carcinoma): סרטן העור של תאי מרקל הנו סוג נדיר ואגרסיבי של סרטן העור, אשר שכיחותו עלתה בכ-95% משנת 2000 ל-2013.

 

 1. קיימים סוגים נוספים ונדירים אשר שכיחותם נמוכה מ1% כגון: לימפומה תאי T של העור, סרקומה ועוד.

מיטות שיזוף

ארגון הבריאות העולמי קובע כי קרינה אולטרה-סגולה (UV) ממיטות שיזוף נמצאת ברשימת הגורמים לסרטן בבני אדם. ברשימת המסרטנים נכללים גם פלוטוניום, סיגריות וקרינת UV מהשמש. מדינות כמו ברזיל ואוסטרליה אסרו את השימוש במכונות שיזוף. מדינות אחרות באירופה כמו צרפת, גרמניה, איטליה, אנגליה, ספרד ועוד אסרו את השימוש בהן לקטינים (מתחת לגיל 18). לצורך ההשוואה, מחקרים הראו כי יותר בני אדם מפתחים סרטן עור כתוצאה משימוש במכונות שיזוף מאשר סרטן ריאות כתוצאה מעישון.

הזדקנות העור

סיבות רבות חיצוניות ופנימיות, משפיעות על הזדקנות עור הפנים והגוף. מוערך כי עיקר תהליך הזדקנות העור נגרם בהשפעת קרינת השמש, אשר נזקיה מצטברים עם השנים. נמצא כי בקרב בני אדם המשתמשים בקרם הגנה (SPF 15 ומעלה) על בסיס יומי, יש שכיחות נמוכה יותר של הזדקנות העור.
הזדקנות העור מאופיינת בתכונות כמו קמטים, אובדן גמישות, רפיון ומראה מחוספס. תהליך הזדקנות זה מלווה בשינויים בתאי העור כמו גם בשינויים מבניים ותפקודיים ברכיבים החוץ תאיים כמו קולגן ואלסטין. המטריצה החוץ תאית כמו קולגן ואלסטין.

מומחי ספוט קליניק לסרטן העור

ד

ד"ר איילת רשפון

מומחית לסרטן העור ולרפואת עור

ד״ר זהר ליברטי - רופאת עור פרטית מומחית לרפואת עור

ד"ר זהר ליברטי

מומחית לסרטן העור ולרפואת עור

פרופסור אסתר עזיזי - רופאת עור פרטית

פרופסור אסתר עזיזי

מומחית לסרטן העור ולרפואת עור

רופאת עור מומחית ברפואת עור ומין ואסתטיקה רפואית

ד"ר נועה גל

מומחית לסרטן העור ולרפואת עור

פרופסור דוד אנק - רופא עור פרטי מומחה לרפואת עור

פרופסור דוד אנק

מומחה לסרטן העור ולרפואת עור

צרו אתנו קשר

-->
התקשרו לספוט קליניק - מרפאת מומחים לרופאי עור פרטיים
×
דילוג לתוכן