ההענות לנקיטת אמצעי הגנה משמש

מאת Yonatan Admin. פורסם בתאריך אוגוסט 31, 2017

לסריקה חוזרת של השומות בעור לאיתור שינויים המעלים חשד להתפתחות מלנומה ממאירה חשיבות מיוחדת, לאור העובדה שהסיכוי לריפוי שלם מהמחלה מותנה בהסרה כירורגית של הגידול בשלב בו החדירה לעור אינה עולה על 1 מ"מ. אוכלוסית היעד לאבחון מוקדם של מלנומה כוללת את בעלי עור בהיר הנוטים להצרב בקלות בשמש, אלה עם נמשים ו/או שומות מרובות ו/או עם היסטוריה של מלנומה ממאירה קודמת אצלם או אצל קרובי משפחתם מדרגה ראשונה. בין אלה מסתבר שבגברים בקבוצת הגיל 50 ש' ומעלה רוב מקרי המלנומה הממאירה מאובחנים משום מה באיחור רב, בשלב בו הגידול פלש לעומק העור, וסיכוייהם להרפא מהמחלה קלושים.

אבחון מוקדם של מלנומהפרופ' אסתר עזיזי בשיתוף פעולה עם פרופ' אורנה ברון-אפל, מהמחלקה לקידום בריאות באוניברסיטת חיפה בקשו לחקור את הגורמים המשפיעים על מידת ההענות לסריקת השומות לצורך אבחון מוקדם של מלנומה בקרב 793 נבדקים בטווח הגילים 45-75ש' שנבחרו באופן אקראי ונתנו הסכמתם להשתתף בסקר טלפוני.

רק כ- 10% מהנשאלים השיבו שהם נעזרים בקבלת ייעוץ בכל הקשור להגנה על עצמם מפני נזקי שמש. שיעור המקרים שדווחו על קבלת ייעוץ להגנה משמש ושימוש באמצעים להקטנת החשיפה לשמש היה גבוה יותר בין אלה שהיו מודעים לקיומם של גורמי הסיכון לסרטן עור. עם זאת, הקשר בין קבלת ייעוץ להגנה משמש ומידת השימוש באמצעים להקטנת החשיפה לא נמצא מובהק.

17% מהנשאלים שדווחו על קיומם של גורמי סיכון לסרטן עור נעזרו בקבלת ייעוץ לסריקה עצמית של השומות בעור לאבחון מוקדם שינויים חשודים למלנומה. ייעוץ כזה הניתן ע"י גורם רפואי הגביר את תדירות הסריקה העצמית של השומות בעור.

ממצאים אלה מעידים על כך שהייעוץ לאוכלוסיה בגיל העמידה בכל הנוגע להגנה משמש אינו מספיק וככל הנראה אינו מגביר את השימוש באמצעי מיגון להקטנת החשיפה. לעומת זאת, ייעוץ ע"י גורם רפואי בכל הקשור לסריקת השומות בעור לאבחון מוקדם של מלנומה וסרטן עור עשוי להגביר את ההענות לכך באוכלוסיה בגיל העמידה ומן הראוי להרחיב את היקף הייעוץ ע"י מקדמי בריאות כדי לשפר את שיתוף הפעולה של האוכלוסיה בסיכון ללקות במחלה.

קישור למאמר המלא

-->
התקשרו לספוט קליניק - מרפאת מומחים לרופאי עור פרטיים
×
דילוג לתוכן