סיפור על הזעת יתר

מאת רווית שוחט. פורסם בתאריך יוני 2, 2019

גדלתי בשכונה קטנה בפאתי ראשון לציון, שבאותם ימים נראתה יותר כמו מושבה ולא דמתה לעיר הסואנת שאנו מכירים היום.

מסביב לשכונה הקטנה שלנו היו אינסוף פרדסים ודרכי עפר, היה נדמה כי אנו חיים בקצה היקום, בקו האופק.

הייתי שומעת כל בוקר מאות ציפורים עליהם ניצח בקריאתו התרנגול ומטוסי הריסוס היו חגים מעלינו מדי יום.

את השכונה הקטנה איכלסו רק בתים פרטיים וצנועים וכולם הכירו את כולם.

ממש כמו בשיר "זאת לא שכונת פאר, זאת לא שכונה של עוני, ויש בה ילדים כמוך וכמוני", היה מתמלא הרחוב בילדים משחקים כל יום בשעות אחר הצהריים. היינו מורחים ציורי קלאס על הכביש, מקפצים בחבל או מפצחים את מבוכי הגומי.

בזיכרון נחרטה לי הילדה הפרסייה שעברה להתגורר במורד הרחוב ועוררה את סקרנותי. דרכה התוודעתי למנטליות אחרת, ריחות בישול לא מוכרים ומנהגים זרים ומסקרנים. אבל בעיקר משכה את תשומת לבי העובדה שהיא נמנעה מלשחק (למרות שנראה היה שרצתה), התרחקה ממגע ותמיד העדיפה לצפות בנו מהצד.

באחד הימים העיזה ושיתפה אותי שהיא סובלת מהזעה לא רגילה מכפות הידיים, כזאת שמפריעה לה גם לשחק וגם לכתוב וגורמת לה לבושה.

החלטתי לכתוב בשביל ילדים שכמותה, שמתביישים בכפות ידיהם הרטובות או עבור הגברים במקטורן, אותם אנשי עסקים שנבוכים לחשוף שלוליות הגולשות מבתי השחי לחולצה המחויטת ואפילו עבור אלו המזיעים בצורה מוגזמת באזור המצח.

לזיעה יש תפקיד חשוב של צינון הגוף, בעיקר בעונות "החמות" או בזמן פעילות גופנית. הפיתרון אותו מציעה הרפואה כיום, אינו פוגע בתפקוד מערכת הקירור, שכן הוא מקומי ומוגבל לאזור מסויים.

הזרקת בוטולינום טוקסין (הידוע כבוטוקס) מונע מתאי השריר המיקרוסקופיים הצמודים לבלוטות הזיעה מלהתכווץ, וכך נמנע הריקון של בלוטת הזיעה אל פני העור. ההזרקה מבוצעת אך ורק על ידי רופא מומחה בתחומו בדקירות שטחיות תחת מריחת משחת הרדמה על העור ("אמלה"- אשר בנוסף למיזעור הכאב גם גורמת לכיווץ כלי דם ולכן מותירה פחות סימנים כחולים).

הטיפול מחזיק מינימום חצי שנה ובמקרים מסוימים ההשפעה תחזיק עד שנה, כך שהזמן האידיאלי לבצעו הוא בתחילת עונת הקיץ.

חשיבות נודעת לאופן ההזרקה ולחומר המוזרק כיוון שחומר "מזוייף" או כזה המהול יתר על המידה, לא ישפיע במידה הראויה ואף עשוי לסכן בתופעות לוואי מיותרות.

אני תמיד אתגעגע "לימי התום" אבל מודה שזכיתי לטעום משני העולמות: התמים לעומת הטכנולוגי המתקדם- שמכיל פיתרונות לאינספור בעיות.

 

*** בספוט קליניק ניתן מענה גם בתחום זה.

-->
התקשרו לספוט קליניק - מרפאת מומחים לרופאי עור פרטיים
×
דילוג לתוכן