שינויים בעור עקב חשיפה ממושכת לשמש

מאת רווית שוחט. פורסם בתאריך דצמבר 6, 2018

מדי יום אני מרגישה אחריות, כאחות וכחלק מהצוות המנהל, להתעדכן ולקרוא את סיכומי הביקור של רופאי העור בקליניקה ואיני יכולה להתעלם מהעובדה כי הביטוי "שינויים אקטינים" חוזר על עצמו במרבית התיקים. שבוע שעבר החלטתי להתחכם ולספור ומצאתי כי הוא הופיע בכ 40 מקרים שונים. לא ייתכן כי מדובר בתופעה כל כך נפוצה מבלי שאתם תהיו מודעים למהותה, למראה שלה ובעיקר למשמעות שלה עבורכם או עבור הסובבים אתכם.

בתרגום חופשי, שינויים אקטיניים משמעותם "מוכה שמש" (כלומר עור דק, מכוסה כתמים של פיגמנטציה, מחוספס למגע).

אחד הנגעים המיוחסים לשינויים אקטיניים הוא "קרטוזה סולרית" SOLAR KERATOSIS או "קרטוזה אקטינית" ACTINIC KERATOSIS (משמעותן זהה).

על פניו נבחין בכתם בגוון שונה מגוון העור (אדום/וורדרד/חום), מחוספס למגע ואליו דבוק קשקש.

משמעותו- נגע טרום סרטני של סרטן תאי הקשקש (SCC) אשר רצוי להיות עירניים לקיומו ולהקפיד לרפאו/להסירו.

הקרטוזה האקטינית נובעת מחשיפה ממושכת לקרינת השמש ולפיכך תאופיין הופעתה באזורי גוף החשופים (הידיים, הפנים, הצוואר, בית החזה והקרקפת) וכן הופעת הנגעים הללו תעלה בשכיחותה ובכמותה עם הגיל לאחר ש"צברנו ותק" של שנים בחשיפה לקרניים האולטרה סגולות.

קיימות מספר דרכים לטיפול בקרטוזה האקטינית וביניהן: צריבת הנגע בחנקן נוזלי (מפעם לפעם יש צורך לחזור על הטיפול באותו נגע או בנגעים הסמוכים), טיפול באמצעות משחות ייחודיות (אפודיקס, אלדרה או סאנקטיק עליהם נרחיב בפוסט נפרד) או טיפולי פוטודינמי PDT, אשר משמיד אך ורק את תאי העור המתאפיינים בחלוקה מהירה וחשוב לציין כי אינו מותיר צלקות (גם על הטיפול ב PDT נרחיב בפוסט נפרד). הטיפול במשחות ייעודיות וב PDT מיועד לפגיעה אקטינית בשטח נרחב של אזורים גלויים.

חשוב לציין כי קצב ההתפתחות של הנגעים האקטינים תלוי במידת ההגנה משמש. ככל שההגנה יעילה יותר חלקן ייעלמו באופן ספונטני (ללא טיפול).

נכון! תרבות היופי באזורנו הכתיבה לנו ש"שזוף זה יפה" ו"לבן זה פסה", אבל חשוב לזכור: יש לנו רק גוף אחד להסתמך עליו, אותו אחד שקיבלנו במתנה בתחילת הדרך, אותו אחד שיכול לשרת ולהסיע אותנו עד סופה. חשוב שנשמור עליו, כי אף אחד לא יעשה את זה במקומנו.

-->
התקשרו לספוט קליניק - מרפאת מומחים לרופאי עור פרטיים
×
דילוג לתוכן