קרינת השמש במדרונות הלבנים

מאת רווית שוחט. פורסם בתאריך ינואר 27, 2019

אני יכולה לדמיין את המדרונות הלבנים הצחורים עד האופק, האוויר הקר והנקי שדוקר בזמן השאיפה, החיבור עם הטבע העוצמתי, האדרנלין שזורם עד קצות האצבעות, לצד חווית החברותא והצחוקים. המגבלה הפיסית שלי תיאלץ אותי להשאיר את חווית הסקי תחת קטגוריית "החלום שלא יתגשם" ולהפעיל את שריר הקנאה החלש שבי, אבל אין פירושו של דבר שאיני יכולה לדאוג לבריאותם של אלו שזכו להגשים את החלום.

השלג הלבן מחזיר את קרני השמש ומעצים את כוחן עד לרמה של 83%. המשמעות הינה כמעט הכפלת כוח הקרינה.

נוסיף לכך 2 עובדות נוספות: הראשונה היא שקרני UVA ו UVB בעלות עוצמה גבוהה משמעותית כאשר אנו מצויים בגובה של 2,000 או 3,000 מטר מעל פני הים והשנייה היא שמזג האוויר הקר יוצר בנו תחושת אדישות להתגוננות בפני השמש.

אי לכך, על גולשי הסקי להקפיד על מספר כללים חשובים:

מריחת מסנן קרינה על האזורים החשופים- הפנים כולל השפתיים, האוזניים והצוואר- לפחות חצי שעה לפני היציאה לשלג (מסנני הקרינה נספגים והופכים פעילים רק כעבור חצי שעה מרגע המריחה).

מומלץ לרכוש מסנן קרינה TOTAL BLOCK המגן עלינו מפני קרני UVA ולא רק מפני קרני UVB. קרני UVA הן בעלות אורך גל ארוך יותר ולכן חודרות עמוק יותר לשכבות העור. קרניים אלו מאפיינות  את שעות הבוקר- אותן שעות בהן יוצאים הגולשים לגלוש בהר.

מומלץ למרוח מקדם הגנה של 30SPF לפחות (אם אפשרי להעלות ל 50SPF פלוס) ולבחור מוצר עמיד למשך שעות רבות כדי שאפשר יהיה לחדש את המריחה רק בהפסקת הצהריים.

יש להגן על איברי הגוף באמצעות ביגוד, להקפיד על חבישת כובע כאמצעי הגנה על הקרקפת ומשקפי שמש/ משקפת להגנה על העיניים.

אז בפעם הבאה שאתם יוצאים אל הלבן הבלתי נגמר הזה, תיזכרו בעובדות של הכפלת עוצמת הקרניים בשל חזרתן מהשלג והקרבה היחסית שלכם לכדור האש שם למעלה. אני מקווה שידיעת אלו תגרום לשבירת האדישות בכל הקשור להתמגנות מפני השמש בתנאי קור ולאימוץ הטיפים שאספתי כדי לשמור עליכם ובעיקר לשמור על הבריאות שלכם.

-->
התקשרו לספוט קליניק - מרפאת מומחים לרופאי עור פרטיים
×
דילוג לתוכן