קרטוזה משמש

סימני ההיכר של עור "מוכה שמש" הם: עור דק, מקומט כנייר סיגריות, מכוסה כתמים ומחוספס למגע. כל הללו הם עדות להזדקנות העור משמש, כדוגמת עור חקלאי ( Farmer's skin).

אחד הנגעים הטיפוסיים לנזק מחשיפה ממושכת לשמש הוא "קרטוזה סולרית" SOLAR KERATOSIS, או "קרטוזה אקטינית" ACTINIC KERATOSIS. לרוב יופיעו מספר נגעים לא קטן של קרטוזות, סמוכים זה לזה בעור החשוף, בשל הפגיעה המפושטת של השמש באיזור החשוף.

על פניו, מדובר בכתם בגוון שונה מגוון העור (אדום/וורדרד/חום), מחוספס למגע ואליו דבוק קשקש.
משמעותו – נגע טרום סרטני, שעלול במרוצת השנים להפוך לסרטן תאי הקשקש (SCC) ולכן רצוי להיות עירניים לקיומו ולהקפיד לרפאו/להסירו.

הקרטוזה האקטינית היא כאמור תוצאה של נזק בלתי הפיך לעור מחשיפה ממושכת לקרינת השמש ולפיכך מיקום הנגעים יהיה באזורי הגוף החשופים: פנים, מחשוף החזה, הידיים והקרקפת. מספר הנגעים עלול לעלות עם הגיל, לאחר ש"צברנו ותק" של שנות נזק מחשיפה לקרני השמש האולטרה סגולות.

קיימות מספר דרכים לטיפול בקרטוזה האקטינית וביניהן: צריבת הנגע בחנקן נוזלי (מפעם לפעם יש צורך לחזור על הטיפול באותו נגע או בנגעים הסמוכים), ו/או טיפול באמצעות משחות ייחודיות (אפודיקס, אלדרה או סאנקטיק) ו/או או טיפול פוטודינמי PDT. הן הטיפול הטופיקלי במשחות ייחודיות והן הטיפול הפוטודינמי עשויים להשמיד באופן בררני אך ורק את תאי העור הפגומים וחשוב לציין שאינם מותירים צלקות. טיפולים אלו נועדו לטיפול בנגעים אקטינים מפוזרים על פני שטח נרחב של העור החשוף.

חשוב לציין כי קצב ההתפתחות של הנגעים האקטינים תלוי במידת ההגנה משמש. ככל שההגנה יעילה יותר עשויים חלקם להיעלם/ לסגת באופן ספונטני (ללא טיפול).

עקבו אחרינו בפייסבוק


-->
התקשרו לספוט קליניק - מרפאת מומחים לרופאי עור פרטיים
×
דילוג לתוכן