מחלות ציפורניים הדורשות ניתוח או ביופסיה

במצבים מסויימים, לצורך טיפול או לצורך אבחוני, המטופל נזקק לניתוח בציפורן. יחידת הציפורן הינה מערכת אנטומית מורכבת הכוללת מספר מבנים. לשם השגת תוצאה ניתוחית אופטימלית והפחתת תופעות לוואי נדרש הרופא המנתח להיות מיומן בזיהוי ומיקום התהליך הפתולוגי ברקמה זו. כלל הניתוחים המתוארים מטה מבוצעים במרפאתנו ע"י ד"ר ערן גלילי תחת הרדמה מקומית. המידע נלקח מתוך הרצאותיו של ד"ר ערן גלילי במפגש חודשי מחלקת עור תל השומר, פברואר 2022 ובכנס רמות של האיגוד הישראלי לרפואת עור, יולי 2022.

ניתוח לטיפול ואבחון תהליך גידולי ברקמת הציפורן

 

גידולים שפירים ברקמת הציפורן

המקור של כל אחד מגידולים אלו מאזור אנטומי שונה כמוצג בתמונה (שורש [מטריקס] הציפורן, מיטת הציפורן ומעצם גליל האצבע). בהתאם, כל אחד מגידולים אלו דורש גישה ניתוחית שונה. (תמונות שייכות לד"ר ערן גלילי).

ביופסיה בשל פס שחור בציפורן (מלנוניכיה; Melanonychia striata)

במקרה של הופעת פס שחור בציפורן ישנו צורך בבדיקת רופא עור, וזאת על מנת לשלול אפשרות שמדובר בגידול ממאיר מסוג מלנומה של הציפורן. במקרים מסויימים, בעיקר כשמדובר בהופעה באצבע בודדת ומעל גיל 30, נדרשת ביופסיה ממקור הפיגמנט. מקור הפיגמנט ממוקם בשורש הציפורן (nail matrix) אשר מוסתר תחת שכבת העור. נדרשת מיומנות הן של המנתח והן של הפתולוג לשם הסרת מלאה של הפיגמנט, הפחתת נזק עתידי לצמיחת הציפורן, וקבלת אבחון פתולוגי מדוייק תחת מיקרוסקופ. בגמר הפרוצדורה הציפורן מוחזרת למקומה.

 

ביופסיה בשל פס שחור בציפורן

ביופסיה של פס שחור בציפורן. הדגימה הפתולוגית נלקחה ממקור הפיגמנט בשורש הציפורן (nail matrix) המוקף בעיגול שחור. במקרה זה היה מדובר על מלנומה בשלב התחלתי. (תמונות שייכות לד"ר ערן גלילי).

 

ציפורנים עם פסים שחורים בהן נדרשה ביופסיה

ציפורנים עם פסים שחורים בהן נדרשה ביופסיה. מלנומה בשלב התחלתי אובחנה בבדיקה פתולוגית בציפורן הימנית בלבד. שאר המקרים- מדובר היה על פיגמנט שאינו סרטני. (תמונות שייכות לד"ר ערן גלילי).

 

שינויי צבע בציפורנים מזיהום חיידקי (מימין) ומשטף דם תחת הציפורן (משמאל)

שינויי צבע בציפורנים מזיהום חיידקי (מימין) ומשטף דם תחת הציפורן (משמאל) המחקים פס שחור בציפורן. מצבים אלו אינם דורשים ביופסיה וניתנים לאבחון וטיפול בשיטות לא פולשניות. (תמונות שייכות לד"ר ערן גלילי).

 

סרטן עור של תאי קשקש Squamous cell carcinoma

סרטן עור של תאי קשקש (Squamous cell carcinoma[SCC]) הינו הגידול הממאיר השכיח ביותר בציפורניים. גידול זה לא יתבטא כפס שחור בציפורן. גם במקרה זה נדרשת ביופסיה. זו מבוצעת בטכניקה שונה מזו המבוצעת במקרה של פס שחור. (תמונות שייכות לד"ר ערן גלילי).

 

פיברומה (Fibroma). גידול שפיר הגורם לעיוות בציפורן

פיברומה (Fibroma). גידול שפיר הגורם לעיוות בציפורן. ניתן להסרה בניתוח. (תמונות שייכות לד"ר ערן גלילי).

ניתוחי ציפורניים לטיפול בכאב או עיוות מבני

אינדקציות עיקריות:

  • ציפורן חודרנית
  • נזק טראומטי חריף (דוג' שטף דם תחת הציפורן) או כרוני
  • רטרוניכיה
  • פרוניכיה: דלקת חריפה או כרונית של קפלי הציפורן
  • Pincer nail
  • ציסטה מיקסואידית

 

ציפורן חודרנית

לקריאת מאמר נרחב בנושא ציפורן חודרנית

 

מומחי ספוט קליניק לטיפול במחלות ציפורניים

ד

ד"ר ערן גלילי

רופא עור פרטי, מומחה לאבחון וטיפול במחלות ציפורניים

צרו אתנו קשר

-->
התקשרו לספוט קליניק - מרפאת מומחים לרופאי עור פרטיים
×
דילוג לתוכן